Investování do kryptoměn je někdy jako jízda na horské dráze. Ceny jednotlivých digitálních mincí často létají o desítky procent nahoru a dolů. Zatímco pro většinu populace je i nejznámější bitcoin stále něco neuchopitelného, na kryptoměnovém trhu se jedná o „stabilní“ aktivum. Existují zde ale i bizarní projekty, které slibují pohádkové zbohatnutí. A mají nového krále. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Je jím mince shiba inu, pojmenovaná podle rasy známého japonského psa. Pokud byste do ní před rokem investovali něco přes tisíc korun, byli byste dnes miliardáři. Za dvanáct měsíců vykázala obří zhodnocení přes 95 milionů procent.

Měna shiba inu funguje na síti Ethereum. I když zakladatel vystupující pod přezdívkou Ryoshi hovoří o tom, že se jedná o decentralizovaný tzv. meme projekt, okolo kterého se rozvíjí nový ekosystém, v podstatě nemá reálné využití. A jen se snaží vytěžit co nejvíce z popularity jiné populární psí mince – dogecoinu.

Zatímco shiba inu existuje o něco málo déle než rok, dogecoin vznikl už v roce 2013. Ve svém znaku má rovněž obrázek známého japonského psa shiba. Za jeho vznikem stojí programátor Bill Marcus a marketingový expert Jackson Palmer. Měna využívá technologii litecoinu, což je podobná kopie bitcoinu.

Už od začátku byl dogecoin zamýšlen jako vtip. I přesto se vždy čas od času vynořil, svezl na vlně mánie, která se u kryptoměn cyklicky vrací, a věrné investory odměnil raketovým růstem hodnoty. Dogecoin sice na shiba inu nemá, ale i tak hlásí meziročně obří zhodnocení, i když „jen“ něco přes deset tisíc procent.

Pro srovnání – bitcoin za rok hlásí růst ceny o 364 procent a ether (platební jednotka projektu Ethereum) okolo 1100 procent. Obě jsou přitom na svých historických maximech.
Dogecoin mají v oblibě riskuchtiví spekulanti nebo velmi nezkušení investoři. Shiba inu, dogecoin i další psí mince, kterých ve snaze kopírovat úspěchy prvních jmenovaných vznikají nyní desítky, často propagují influenceři na sociálních sítích jako YouTube či TikTok.

Největší publicitu a růst ceny ale v posledním roce u dogecoinu vyvolala podpora ze strany Elona Muska, nejbohatšího člověka na světě a zakladatele automobilky Tesla. Ten se opakovaně například vyjádřil v tom smyslu, že je dogecoin dokonce lepší než bitcoin. Promoval ho i během svého vystoupení na stanici NBC ve známém pořadu Saturday Night Live.

Mimo jiné uvedl, že je dogecoin zelenější než bitcoin, který na svou těžbu spotřebovává velké množství energie. Právě na to si u nejrozšířenější digitální mince řada lidí stěžovala, na její provoz padne každý rok více elektřiny, než kolik spotřebují některé státy.

Musk si často neodpustí provokace na sociálních sítích. „Přemýšlím nad tím, že založím novou univerzitu: Texas Institute of Technology and Science,“ napsal například na svém twitterovém účtu v pátek 29. října. A v neděli dodal: „Školné se bude platit v dogecoinu, a pokud máte psa, dostanete slevu.“

Psa si nedávno sám koupil, samozřejmě rasu shiba inu. Po zveřejnění fotek se štěnětem, které pojmenoval Floki, vypukla před pár týdny mánie. A to i přesto, že Musk tokeny shiba inu údajně nevlastní.

V posledních týdnech nicméně posiluje celý trh kryptoměn. Jejich celková tržní kapitalizace dosáhla rekordní hodnoty, když se blíží hranici 2,9 bilionu dolarů, tedy přes 64 bilionů korun.
Bitcoin byl historicky nejdražší koncem října, kdy se jedna mince prodávala za více než 67 tisíc dolarů, nyní to je okolo 63 tisíc.

Ether je na svých maximech nyní. Ve středu brzy ráno se jedna mince vůbec poprvé v historii prodávala za více než 4600 dolarů.