Ve vesmíru kryptoměn se děje tolik událostí, že téměř každý den se dá označit za milník. Přece jen však 30. dubna nese více než jen symboliku, když se poprvé na velkém regulovaném trhu začíná obchodovat s ETF (burzovně obchodovaný fond) navázaným na ethereum. Tato kryptoměna zůstává ve stínu bitcoinu i letos, když její hodnota rostla pomaleji než u nejstarší kryptoměny, byť si připsala od počátku letošního roku slušných zhruba 35 procent.

Bitcoinu k letošnímu růstu o více než 40 procent nepochybně napomohla jeho legitimizace v oficiálním finančním světě. Kromě velkých investičních fondů, které v rostoucí míře investují do aktiv spojených s kryptoměnami, byly letos v lednu v USA povoleny první ETF, tedy standardně regulované nástroje kapitálového trhu, jejichž prostřednictvím lze investovat do aktiv založených na ceně bitcoinu.

Vstup etherea na americký kapitálový trh je zatím velmi nejistý. Žádosti o povolení ETF odvozených od spotové ceny etherea nyní projednává Komise pro cenné papíry (SEC). Z náznaků z jednání se například podle Reuters dokonce očekává, že žádosti budou v květnu zamítnuty.

Přesto v úterý začíná poprvé obchodování s ETF navázaným na spotovou cenu etherea, a to na hongkongské burze, spolu také s tamějšími prvními bitcoinovými fondy.

Tento úspěch etherea svědčí o tom, že bitcoin není výjimkou, a tedy že kryptoměny jako fenomén nezastavitelně pronikají tradičním finančním a kapitálovým trhem, sešněrovaným přísnou regulací proti spekulantům a na ochranu investorů. Kromě investičních fondů lze postupně očekávat také vstup penzijních fondů do investic do bitcoinu, etherea a dalších kryptoměn. Těžké váhy na straně poptávky budou stále přibývat.

Revoluci v oblasti kryptoměn už jsme zažili, teď přichází období salámové metody, kdy si krypto dílek po dílku, blok po bloku, odkrajuje stále větší podíl na ekonomické aktivitě institucí i jednotlivců.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.