Název francouzsko-rakouské biotechnologické společnosti Valneva znal donedávna jen málokdo. Za několik měsíců však její nový výrobek, vakcínu proti covidu, nejspíš zblízka poznají i mnozí Evropané. S největší pravděpodobností se s ní začne už na jaře očkovat v zemích Evropské unie. Nyní se čeká jen na schválení této vakcíny Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), tento proces by měl začít brzy. Česko si ale podle informací HN tuto vakcínu neobjednalo – nepřihlásilo se ke společnému nákupu, který jménem zemí EU provedla Evropská komise.

Komise tento týden schválila smlouvu, jež unijním zemím umožní nakoupit během příštích dvou let celkem 60 milionů dávek vakcíny od Valnevy. Akcie firmy na tuto zprávu reagovaly skokovým nárůstem. Od středy narostly o více než 20 procent. Od začátku roku tak přidaly téměř 180 procent.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Vakcína od biotechnologické společnosti, která sídlí v Saint-Herblain na předměstí Nantes, patří mezi nadějné přípravky, které mohou přispět ke zdolání pandemie nemoci covid-19. Cílí totiž hlavně na lidi, kteří se zatím odmítají očkovat, protože mají obavy z moderních vakcín založených na technologii mRNA, jako jsou ty od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna. „Nadále dostáváme zprávy od lidí z celého světa, kteří čekají, až bude dostupná vakcína s inaktivovaným virem,“ řekl k tomu výkonný ředitel Valnevy Thomas Lingelbach. Jako zatím jediná západní vakcína totiž sází na prověřenou, desítky let používanou metodu – obsahuje právě inaktivovaný, tedy „usmrcený“ virus. Na stejném základě funguje třeba i běžné a rozšířené očkování proti chřipce.

Aktuálně se v Evropské unii používají čtyři vakcíny, které získaly souhlas od Evropské agentury pro léčivé přípravky. Konkrétně se jedná o očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. K nim se tak během několika měsíců zřejmě zařadí i zmíněná francouzsko-rakouská biotechnologická společnost. „Vakcína od Valnevy doplní do našeho širokého portfolia další možnost, čím se očkovat. A to jakmile Evropská agentura pro léčivé přípravky ověří, že je tato vakcína bezpečná a účinná,“ řekla k tomu eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová.

Na základě smlouvy uzavřené Evropskou komisí mohou evropské země příští rok koupit celkem 27 milionů dávek této vakcíny. O rok později pak mohou dokoupit dalších 33 milionů.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dodala, že podepsaná smlouva umožňuje, aby firma vakcínu případně upravila tak, aby byla účinná také na nové mutace koronaviru. Unijní státy také mohou zakoupené vakcíny od Valnevy darovat chudším zemím nebo je v případě nutnosti poskytnout jinému členovi unie.

Díky tomu, že vakcína od Valnevy obsahuje inaktivovaný virus, dokáže „naučit“ imunitní systém, jak virus rozpoznat a včas připravit obrannou reakci. Navíc je velmi pravděpodobné, že  bude účinná i na mutace koronaviru, neboť pracuje s celým „usmrceným“ virem. Potvrzeno to však zatím nebylo. 

Na stejném základě už fungují vakcíny nejen proti již zmíněné chřipce, ale také vzteklině nebo dětské přenosné obrně. Valneva si také drží důležité prvenství. Dříve vyvinula jedinou dostupnou vakcínu proti japonské encefalitidě, jež pracuje právě s inaktivovaným virem. Tou se mimochodem očkuje i v Česku – využívají ji cestovatelé mířící zejména do Asie, kde se tato choroba vyskytuje.

Metoda inaktivovaného viru se používá déle než šest desítek let s „vysokou úrovní bezpečnosti“, jak uvádí Evropská komise. „Jedná se v současné době o jediného kandidáta na inaktivovanou očkovací látku v rámci klinických studií zaměřených na boj proti covidu v Evropě,“ dodala Evropská komise ve své tiskové zprávě.

Očkovací látka od Valnevy má za sebou třetí fázi klinického testování. Z něj vyplývá, že má vyšší účinnost než očkovací látka od konkurenční britsko-švédské společnosti AstraZeneca – a také má méně vedlejších účinků.

Firma v rámci testů rozdělila dobrovolníky do dvou skupin. První dostala vakcínu od Valnevy, druhá právě od AstraZenecy. Běžně se při podobných testech v druhé skupině podává placebo. To by ale nebylo aktuálně etické, protože jsou na trhu dostupné už schválené vakcíny.

U dobrovolníků, kteří dostali vakcínu od Valnevy, tato látka nezapříčinila žádné vážnější nežádoucí reakce. Je navíc velmi pravděpodobné, že dobrovolníci byli vystaveni i rizikovější a nakažlivější variantě delta, která se šíří zejména v posledních měsících. Právě proti té jsou podle dostupných informací již schválené vakcíny méně účinné.

Očkovací látka Valnevy není náročná na skladování. Může se uchovávat či převážet v běžných chladničkách a v teplotě mezi dvěma a osmi stupni Celsia. Jako většina ostatních se podává ve dvou dávkách. Mezi nimi by měla být pauza 28 dní.