Mimořádná šance zbavit se mnohdy vysokých a letitých dluhů, kterou lidem dává takzvané milostivé léto, přináší první výsledky. Vyjádření o ukončení exekuce přišlo například Markétě Moravcové z malého města na jihu Čech. „Moc se mi ulevilo,“ přiznává žena, jejíž příběh HN popsaly před více než měsícem.

Moravcová před 15 lety, když odešla za prací do Rakouska, nechala ve svém nájemním bytě bydlet přítele, který nezaplatil jeden měsíční nájem ve výši zhruba dvou tisíc korun. Dlužníkem se však stala ona. Dnes tvrdí, že se o závazku dozvěděla až před sedmi lety. „Dlouho jsem pobývala v cizině, o nájemní smlouvu v bytě jsem navíc časem přišla, poštu si tam nevybírala,“ vysvětlila Moravcová, jejíž jméno HN změnily, protože si žena přála zůstat v anonymitě.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Že má exekuci a její dluh vzrostl z původních 2149 korun kvůli penále a poplatkům exekutorovi na statisíce, se prý Moravcová dozvěděla až v roce 2014. Do letoška tak 55letá žena, která žije se svou matkou a pracuje na jihu Čech na částečný úvazek jako sekretářka, dlužila v součtu celkem 408 tisíc korun.

Nyní bude její život snazší. Hlavně díky přihlášení se do výjimečné akce milostivé léto. V ní mají všichni dlužníci vůči státu a veřejnoprávním institucím možnost během tří měsíců smazat své závazky pouze splacením základního dluhu. „Zaplatila jsem jistinu plus náklady exekutora (celkem 3057 korun) a zbavila se tak dluhu ve výši dalších 406 tisíc,“ uvedla žena, jejíž exekuci zastavil českobudějovický exekutor Milan Bronec.

Milostivé léto, které vzniklo jako součást v létě přijaté novely exekučního řádu, je mimořádné právě odpouštěním úroků a penále. Pro Moravcovou to znamenalo zaplatit jen původní více než dvoutisícový dluh plus necelou tisícovku na náklady exekutora. Veškeré takzvané příslušenství, tedy souhrn všech dalších nákladů spojených s vymáháním, které často mnohonásobně převyšují původní sumu, díky akci platit nemusela.

Kdo může milostivé léto využít

Nové pravidlo může podle expertů pomoci statisícům lidí s exekucemi a dluhy vůči například dopravním podnikům, radnicím, zdravotním pojišťovnám, městským dopravním a bytovým podnikům, nemocnicím či třeba společnosti ČEZ. Zadlužení nesmějí být v insolvenci a musí v dopise zaslaném svému exekutorovi výslovně uvést, že chtějí využít milostivého léta. A poté samozřejmě na jeho účet poslat požadovanou sumu základního dluhu, tedy takzvanou jistinu, plus 908 korun na jeho náklady.

Jak se do milostivého léta, které začalo 28. října a končí 28. ledna, zapojit, poradí experti Člověka v tísni na lince 770 600 800. K dispozici je také adresa jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz. Pomoc s vyřízením žádosti nabízejí i další organizace, například oblastní charity.

K akci už se připojily a umožňují svým klientům snazší oddlužení i některé soukromé banky a pojišťovny, například Česká spořitelna a Komerční banka.

I tíživý dluh druhé ženy, zdravotnice původně ze severočeského Mostu, jejíž příběh HN popsaly před více než rokem, vznikl podobně. Když bylo Aleně Novotné 22 let, zemřel jí při autonehodě otec. V Mostě zůstala brzy sama a nakonec odešla za zbytkem rodiny do Prahy. Ve třípokojovém městském bytě nechala přebývat beze smlouvy známého, který ale neplatil nájemné. Dlužná částka činila přes 100 tisíc korun a na úrocích a penále vzrostla o další skoro milion korun. Z nich dodnes žena na srážkách ze mzdy uhradila přes 320 tisíc.

Také od zdravotnice, která nyní pracuje na jedné z pražských klinik, přišla minulý týden mailem povzbudivá zpráva. „Že by se usmálo, po letech, na mne štěstí?“ napsala a v příloze poslala rozhodnutí o ukončení své exekuce. Novotná, která byla ochotná vystupovat jen pod změněným jménem, měla štěstí, že základní dluh ve výši 107 tisíc nakonec ani nemusela platit. Podle ředitele Mostecké bytové Jaroslava Kudrličky se o ženin původní dluh na nájemném už dříve postaral nový nájemník bytu. „Upřednostňujeme ty, kteří jsou ochotni uhradit závazek, který na nájemném zbyl po předchozím nájemníkovi,“ vysvětlil před rokem ředitel.

Stačilo tak poslat jen 908 korun na náklady exekutora. Podle ředitele Institutu prevence a řešení oddlužení Radka Hábla, který ženě se vstupem do milostivého léta ve spolupráci s právní kanceláří advokáta Petra Němce pomáhal, se však zatím zdravotnice zrušení celého dluhu vůči Mostecké bytové nedočkala. „Její exekuce je rozdělena na dvě, ale tohle je ta větší část, zhruba 600 tisíc. Každým dnem ale čekáme i dobrou zprávu o tom zbytku,“ uvedl.

Hábl považuje takové vyústění za spravedlivé. „Roční poplatek z prodlení v době, kdy ženin dluh vznikl, dosahoval 92 procent, zmizel až s novým občanským zákoníkem, tedy s účinností od 1. ledna 2014. Doplatila na to řada lidí. Paní Novotná celou dobu splácela jen úroky, dlužná částka jí vůbec neklesala,“ uvedl.