Až dosud mohly podniky ve Francii pálit nebo jinak ničit neprodané zboží. Od začátku ledna ale vstoupil v platnost zákon, který to zakazuje. Francouzská vláda tím bojuje proti plýtvání, ale také pomáhá charitativním organizacím, kterým firmy neprodané zboží raději darují.

Jednou z nich je pařížská organizace Emmaüs Paris. Lidem v životní tísni poskytuje ubytování, dává jim jídlo nebo třeba hygienické potřeby či vybavení do domácnosti. Brzy bude mít pro své klienty více podobného zboží, které by jinak skončilo ve spalovnách nebo na skládkách. „Není správné, že se věci ničí, když víme, že jsou lidi, kteří je potřebují,“ řekl pro agenturu AFP Saddek Hadjou z charitativní organizace, která ubytovává téměř 300 lidí.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zákon se vztahuje na řadu výrobků od oděvů přes elektroniku po knihy, boty nebo nábytek. Firmy je místo zničení nyní musí buď darovat, nebo recyklovat. Až dosud se podle odhadů ve Francii každý rok zničilo zboží v ceně 280 milionů eur, tedy za sedm miliard korun.

Na nový zákon se mnohé firmy připravovaly měsíce a samy se rozhodly zbavit zboží jinak než ve spalovnách. „Loni jsme dostali více darů,“ uvedl Ramain Canler, ředitel další charitativní organizace L’Agence du don, jež získává věci zdarma od více než 200 podniků.

Nový zákon je součástí širšího boje proti plýtvání ve Francii. Před několika lety tam vyvolala pobouření reportáž, kterou natočil novinář televize M6 skrytou kamerou v distribučním centru amerického internetového prodejce Amazon. Podařilo se mu zachytit, jak se ničí neprodané a vrácené zboží – v odpadních kontejnerech skončily plně funkční kávovary, televize nebo neotevřené krabice s legem. Reportáž byla jedním z podnětů, které vedly k sepsání zákona.

Nový zákaz se dotýká i luxusních značek. Ty někdy nechtějí své zboží prodávat s velkou slevou – obávají se, že by to poškodilo renomé značky. Kvůli zákonu ale oděvní firmy musely své dřívější návyky změnit. „Naučily se lépe odhadnout poptávku, aby vyráběly přesný objem toho, co prodají,“ upřesnil pro agenturu AFP Yohann Petiot, ředitel Obchodní aliance, jež sdružuje obchodní domy, oděvní a obuvní značky.

Francie proti plýtvání bojuje dlouhodobě. V roce 2016 zakázala velkým řetězcům vyhazovat potraviny, které se ještě dají sníst.

Zákon, který zakazuje ničení neprodaného zboží, ale není jedinou novinkou v oblasti ochrany životního prostředí ve Francii. Od začátku roku nově platí také zákaz prodeje vybraných druhů ovoce a zeleniny v plastových obalech. „V každodenním životě používáme příliš mnoho jednorázových plastů,“ uvedlo francouzské ministerstvo životního prostředí. Podle jeho odhadů se 37 procent ovoce a zeleniny ve Francii prodávalo právě v těchto obalech.

Nově tak nesmí supermarkety a další obchody nabízet třeba okurky, papriky nebo pomeranče zabalené v plastu. Výjimku zatím mají balení přes 1,5 kilogramu nebo maliny či borůvky. V jejich případě dostali prodejci více času na to, aby za plast našli náhradu. Nahradí jej k přírodě šetrnější recyklovatelné materiály.

Francie plánuje, že postupně do roku 2026 zakáže všechny plastové obaly na ovoce a zeleninu.