Letecké společnosti ruší velký počet svých lednových letů. Na vině je nedostatečný zájem cestujících, zejména kvůli šíření nové varianty koronaviru. Škrty se dotknou i řady odletů z Prahy – třeba největší evropská aerolinka Ryanair ruší v lednu třetinu svých letů, ještě výraznější jsou škrty u tuzemských ČSA.

„Ryanair snížil svůj lednový počet spojů o 33 procent, což bude znamenat místo 10 milionů cestujících jen zhruba šest až sedm milionů zákazníků,“ uvedla společnost v prohlášení. Z Prahy v jejich lednovém letovém řádu zmizela třeba část letů do Bruselu, místo denního spojení letí Ryanair po většinu ledna jen v pondělí, pátek, sobotu a neděli. Podobně prořídly spoje i do Budapešti, Boloni či Benátek.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Méně letů nabízí na leden také největší dopravce na pražském ruzyňském letišti – tuzemská aerolinka Smartwings. Ta z rezervačního systému na leden zrušila téměř všechny spoje například do Paříže, Londýna nebo Bruselu. Ještě více prořídl plán letů ČSA. Ty budou většinu ledna létat jen do dvou destinací – Kyjeva a Moskvy. Mluvčí společnosti sdělila serveru Zdopravy.cz, že jde o reakci na nízkou poptávku.

Lety zrušily i německé Eurowings, které na podzim otevřely svou základnu na pražském letišti. Z nabídky zmizel úplně třeba izraelský Tel Aviv, který je aktuálně cizincům až na výjimky zcela uzavřen. Jejich mateřská společnost Lufthansa uvedla, že celkově zruší během celé zimy asi 33 tisíc letů, tedy zhruba desetinu. „Chybí nám zejména cestující v Německu, Švýcarsku, Rakousku a Belgii, protože tyto země byly pandemickou vlnou zasaženy nejvíce,“ řekl šéf skupiny Lufthansa Carsten Spohr německému deníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Spohr zároveň dodal, že by společnost zrušila ještě více spojů, kdyby nemusela udržovat v provozu 18 tisíc „zbytečných letů“ během celé zimy k tomu, aby si udržela sloty na klíčových letištích.

Výrazné proškrtání nabídky hlásí také vídeňské letiště, které si oblíbili i obyvatelé jižní Moravy. Základnu tam má třeba zmíněný Ryanair či jeho konkurent Wizz Air. Obě společnosti letový řád masivně redukovaly.

Podobně vypadá situace i jinde ve světě. Například ve Spojených státech aerolinky zrušily jen tuto neděli kolem 1500 letů, důvodem je tam ale spíše než nedostatečná poptávka nedostatek personálu. „Celostátní nárůst počtu případů omikronu v tomto týdnu měl přímý dopad na posádky našich letadel a na lidi, kteří u nás řídí provoz,“ okomentovala výpadky tamní letecká společnost United.

Podle webu Flightaware.com, který sleduje aktuální letový provoz, zrušily po celém světě letecké společnosti v pondělí přes 3200 letů. V tomto čísle však nejsou započtené všechny spoje, na které si cestující koupili letenku a nakonec neodletěli. Statistika totiž neobsahuje lety zrušené v předstihu.

Nastupující vlna pandemie tak patrně zpomalí návrat leteckých společností k číslům z roku 2019, tedy doby před pandemií koronaviru. Dokazují to třeba údaje od evropských dispečerů Eurocontrol. Zatímco v listopadu se počet letů dostal ve srovnání s rokem 2019 na 77 procent, o měsíc později, kdy se začala šířit varianta omikron, se podíl snížil na 74 procent.