V nejbližších měsících se může definitivně rozhodnout o osudu rozestavěného golfového hřiště Twin Chapels v pražské Vinoři. Do dražby nyní míří majetek po zkrachovalé společnosti Golf Vinoř, která areál budovala, a mezi hlavními zájemci o jeho koupi je podle informací HN investiční skupina Natland. Společnost podnikatele Tomáše Rašky má s provozováním golfového hřiště zkušenosti – ve Zbraslavi vlastní osmnáctijamkový areál Prague City Golf Club. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

První aukce proběhne 17. ledna a týká se tří parcel o rozloze přes 40 tisíc metrů čtverečních, na nichž se nachází dosud nezkolaudovaná klubovna nebo parkoviště. Klíčová pak bude další aukce, která proběhne zřejmě letos na jaře a v níž se bude dražit nájemní smlouva mezi firmou Golf Vinoř a pražským magistrátem. Úspěšný kupec na 35 let získá do pronájmu pozemky o rozloze 72 hektarů, na nichž se nedokončené hřiště nachází. Ročně by pak hlavnímu městu platil nájem 2,1 milionu korun.

Golfisté, kteří by si v budoucnu na hřišti rádi zahráli, tak musí doufat, že v obou dražbách uspěje stejný zájemce, který by tak převzal celý areál. Spory mezi různými vlastníky by dokončení hřiště ještě oddálily.

Zájem Natlandu o golfové hřiště na severovýchodě Prahy HN potvrdil důvěryhodný zdroj. Zástupci firmy se k věci opakovaně odmítají vyjadřovat. „Jak jsme již konstatovali dříve, příležitosti, které se objevují, analyzujeme, nicméně neuzavřené transakce a obchodní úvahy nepovažujeme za vhodné komentovat,“ uvádí mluvčí investiční skupiny Hana Filipová. 

Natland se na investice do společností v problémech zaměřuje. Před třemi lety firma skoupila pohledávky zadluženého módního e-shopu Zoot a loni se pro změnu spojila s podnikatelem Zdeňkem Rinthem, aby zachránila kožešnický podnik Kara Trutnov.  

Plány Natlandu naznačují i další indicie. Na konci loňského srpna, tedy jen pár týdnů poté, co pražský městský soud rozhodl o úpadku společnosti Golf Vinoř, byl z vedení podniku odvolán Miloš Drbal. Na jeho místo nastoupil Roman Kabil a jediným vlastníkem firmy se stala společnost Propirol. Ta sídlí na stejné adrese jako Natland.

Nový majitel společnosti Golf Vinoř se loni v srpnu zároveň zavázal k tomu, že dá golfový areál do pořádku. Hřiště, které mělo být původně dokončeno už v roce 2018, v poslední době zarůstalo lebedou, a dokonce se na něm objevovaly černé skládky. 

„Zase se to začíná tvářit jako golfové hřiště,“ říká starosta Vinoře Michal Biskup (Sdružení pro Vinoř). „Po hřišti už jezdí traktory a sekačky, snaží se plochu posekat a obnovit. Došlo i k vysetí nové trávy na některé plochy,“ dodává.

Starosta Biskup v minulosti mluvil o tom, že by místo nedokončeného golfového areálu na pozemcích rád vybudoval lesopark. Do dražby se však městská část nepřihlásí. „Kvůli tomu, že je na pozemcích budova klubovny, bude cena v desítkách milionů korun. Jako městská část bychom navíc asi ani nedokázali takové zařízení provozovat,“ vysvětluje Biskup.

Areál golfového hřiště Twin Chapels vzniká už od roku 2015 nedaleko silnice, která spojuje Vinoř a Kbely s Brandýsem nad Labem. Jde o bývalou svatováclavskou poutní cestu ze Staré Boleslavi na Pražský hrad. Na hřišti jsou také dvě ze 44 kapliček, které poutní cestu lemovaly. Právě ty daly areálu jméno. Hřiště mělo být původně dokončeno už před necelými čtyřmi lety  – v květnu 2018. To se ale nestalo, areál je stále rozestavěný a poslední rok se stavební práce zastavily úplně.