Máloco teď rozděluje Evropu jako pohled na to, jak do budoucna vyrábět energii. Česko, Francie nebo Finsko zdůrazňují, že boj proti změnám klimatu nezvládnou bez jaderných elektráren. Rakušané či Němci ale jádro rozhodně odmítají. Evropská komise vydala takzvanou taxonomii, tedy vodítka pro investory, jaké technologie je možné považovat za zelené – a právě do nich by měli prioritně investovat. Jádro v návrhu je, což hodně popudilo hlavně Rakušany. Ale stěžují si i Češi, podle nichž jsou podmínky navržené Evropskou komisí příliš přísné. S podporou stávající generace atomových elektráren totiž návrh počítá jen do roku 2040. Velmi důležitým spoluautorem návrhu komise je přitom Čech – Martin Špolc, vedoucí týmu expertů, kteří jsou za taxonomii zodpovědní. Jak vysvětluje v rozhovoru s HN, jádro má mít v Evropě nadále důležitou roli.

HN: Návrh taxonomie jste vydali na silvestra těsně před půlnocí. Proč? Spekulovalo se o tom, že to bylo proto, abyste od návrhu trochu odvrátili pozornost.

Evropská komise slíbila, že to udělá ještě před koncem roku 2021, což jsme chtěli dodržet. Je to velmi citlivý a složitý návrh. Pracovali jsme na něm velmi intenzivně více než rok, včetně doby během Vánoc, abychom tento termín stihli. Tvrzení, že komise zvolila toto načasování proto, aby se pokusila bagatelizovat význam těchto návrhů v naději, že si jich nikdo nevšimne, jsou mylná. Tímto krokem jsme zahájili konzultace naší expertní skupiny s členskými státy, které jsme vyzvali, ať nám poskytnou své stanovisko do 21. ledna.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se