Euforie z loňského listopadu je pryč. Ceny kryptoměn od té doby – až na pár výkyvů – klesají a poslední výprodej srazil v pondělí cenu bitcoinu až na hranici 33 tisíc dolarů za kus (asi 717 tisíc korun). V listopadu přitom stál přes 69 tisíc dolarů, tedy milion a půl korun. Podle šéfa poradenské společnosti Altlift Jakuba Jedlinského, který o kryptoměnách vyučuje na pražské VŠE, za to nyní může hlavně vývoj na světových akciových trzích a špatná nálada investorů.

HN: Bitcoin ztratil za několik posledních dní 15 procent hodnoty, oproti maximům z listopadu klesla jeho cena téměř o polovinu. Co za aktuální situací stojí? 

Je za tím myslím fakt, že jsme už dva měsíce v bear marketu („medvědí trh“ je označením pro dlouhodobý a klesající cenový trend – pozn. red.), takže trh je hodně citlivý na jakékoliv negativní zprávy. Stačí se podívat na graf bitcoinu. Vypadá tragicky od půlky listopadu, takže nejde o nic moc překvapivého. V posledních dvou letech jsme měli neustálou monetární expanzi, lidé neměli peníze kam uložit, takže rostly ceny prakticky všeho, snad kromě zlata. A nyní, když se zvyšují úrokové sazby, není jisté, jak rychle porostou, je tu nejistota ohledně ruské invaze na Ukrajinu a tak dále. A tyto peníze odtékají.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se