Rusko i jeho obyvatelé během pár dní významně zchudli. Hodnota rublu letí dolů, západní vlády ruským bankám zmrazily rezervy za stovky miliard eur a dolarů a země bude odstřihnuta od mezibankovního systému SWIFT. Ruská elita i běžní obyvatelé se přitom mohou pokusit sankce obejít. Cesta tu je: kryptoměny a bitcoin.

„Teoreticky možné to je. Zatím lze těžko říct, zda takto bude ruská vláda uvažovat,“ říká například ekonom Josef Tětek. „Bitcoin je neutrální peněžní systém, který může na světě používat každý. Je to jen nástroj. Kdyby ho nemohli používat i ti špatní, tak by to znamenalo, že to není funkční technologie,“ vysvětluje.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Cena bitcoinu začátkem týdne otočila směr a po několika týdnech poklesu začala prudce růst. Například známý investor a dlouholetý odpůrce bitcoinu a dalších kryptoměn Mark Mobius tvrdí, že to je právě proto, že si Rusové nakupují bitcoin.

Bitcoin a další kryptoměny ovšem mohou pomoci každému v trochu jiné míře. Jinak to bude u státu, jinak u Putinovi blízkých oligarchů, kterým peníze zmrazily už i švýcarské banky, a jinak u obyčejných občanů.

Na státní úroveň podle expertů bitcoin ještě nedorostl. „Nemyslím si, že bitcoin je cesta, která by dávala smysl státu,“ říká generální ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský. A podobně hovoří i šéf poradenské společnosti Altlift Jakub Jedlinský, který o kryptoměnách vyučuje na pražské VŠE. „Já si myslím, že pro ten režim je to spíš irelevantní. Krypto není tak velké, aby to hrálo nějakou velkou roli,“ říká.

Jen pro srovnání. Hodnota všech dosud vytěžených bitcoinů je 845 miliard dolarů. Hodnota rezerv, o které Rusko přijde, pak zhruba 640 miliard dolarů. Pokud by tak chtěla tamní vláda pomocí kryptoměn sankce opravdu obcházet, mohla by tak činit maximálně v řádu jednotek miliard dolarů. 

„Můžeme si tu pomoct situací v Íránu. Asi před dvěma lety tamní vláda začala požadovat po těžařích, aby prodávali vytěžené bitcoiny přímo centrální bance. Takto si pravděpodobně stát tvoří bitcoinové státní rezervy,“ říká Tětek.

Rusko by teoreticky mohlo dělat to samé, dnes se na jeho území vytěží asi osmina všech bitcoinů na světě. Teoreticky může těžit i „na vlastní triko“, má dostatek surovin, a tudíž i levnou elektřinu. Mohlo by ale mít problém sehnat z Číny včas dostatek potřebných zařízení k těžbě.

Větší šanci na záchranu jmění pomocí bitcoinu mají ruští oligarchové. Ale pouze za předpokladu, že do krypta už investovali. „Asi nejjednodušší by bylo, kdyby dotyční měli už nyní otevřené účty na největších kryptoměnových burzách, kde se dají větší objemy vypořádat. Pokud by je neměli, tak je možné, že už jim je nikdo neotevře,“ říká Tětek s tím, že i tyto burzy podléhají regulacím.

Pokud by sehnali prodejce, mohou nakoupit mimo burzu. I pak ale musí zvládnout provést platbu dřív, než jim peníze na zahraničních účtech zamrznou anebo na těch domácích ztratí na hodnotě. „Navíc bitcoin je pseudonymní, ty transakce jsou dohledatelné,“ připomíná Sladkovský. Pokud by tedy úřady zjistily, že si nějaký oligarcha či ruský stát pořídili větší množství bitcoinu, mohly by nařídit burzám, aby tyto mince daly na blacklist. To se už stalo mnoha dříve ukradeným bitcoinům.

Útočištěm před státními zásahy či devalvací se bitcoin může stát i pro obyčejné občany. A to na obou stranách – v Rusku i na Ukrajině. V obou zemích bylo omezené internetové bankovnictví, z bankomatů mohli vybírat jen menší množství peněz a hotovost v nich stejně rychle docházela. V kryptu by přitom své úspory měli pod kontrolou. Nehrozilo by jim, že by se ke svým bitcoinům nemohli dostat.

„Jsme svědky významného snížení kupní síly obyvatelstva,“ říká Sladkovský. „Lidé na dovolené navíc nemohou najednou zaplatit, protože jim nefungují kreditní karty.“

Pokud někdo měl peníze uložené v kryptoměnách, mohl se tak slabému rublu bránit. Putin už navíc nařídil firmám, aby státu odváděly čtyři pětiny svých devizových příjmů. A v budoucnu by mohl sáhnout i na úspory běžných lidí.

„Kryptoměny jsou politicky neutrální. A často pomáhají lidem, kteří jsou ve špatné situaci, kteří jsou diskriminovaní, kteří nemají pas či mají špatnou barvu pleti. Anebo jsou ve válečné zóně. Pro ně to může být způsob, jak přežít a jak třeba utéct ze země,“ říká navíc Jedlinský.

Neutralita navíc znamená, že i kdyby bitcoin a další pomáhaly „zlým“ Rusům zachránit jejich úspory, stejně tak mohou pomáhat i „hodným“ Ukrajincům. „Asi jste nepochopil význam kryptoměn. Já včera zaplatil mzdu našim třem programátorům z Ukrajiny v bitcoinech, protože je jejich úžasná vláda odstřihla od účtů, aby ‚ochránila‘ banky,“ napsal na Twitter Kamil Brejcha, zakladatel projektu Dexfin na správu a obchodování s digitálními aktivy.