Hotovost patří letos k těm výnosnějším aktivům. Mnozí by mohli namítnout: „Cože? Vždyť je inflace 11 procent!“ Zdánlivý nesmysl je ale realitou.

Zatímco peníze v bance nebo fondu peněžního trhu letos nesou velice slušný výnos (byť po započtení inflace stále záporný), akcie od počátku roku ztratily přes sedm procent a dluhopisy více než pět procent. Naopak zlato o více než pět procent zhodnotilo a komodity ještě podstatně více.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Klíč k pochopení toho, co se děje, je na dluhopisovém trhu. Když v roce 2016 Bill Gross, jeden z nejrespektovanějších dluhopisových investorů na světě, prohlásil, že dluhopisy se zápornými úroky v objemu 10 bilionů dolarů jsou supernova, která jednou exploduje, mnozí jeho výrok považovali za nadsázku. Dnes sledujeme naplnění jeho předpovědi v přímém přenosu.

Dluhopisoví investoři počítají ztráty v bilionech dolarů. Již v loňském roce ztratily celosvětově dluhopisy 4,7 procenta, což se nestalo několik desetiletí. Letos na tyto ztráty navazují ještě strmějším propadem. Klesající ceny dluhopisů, a tedy rostoucí úroky, následně srazily vaz akciovému trhu. Je otázka, jak dlouho bude rostoucím úrokům odolávat trh realitní.

Jsme na konci cyklu klesajících úrokových sazeb, který trvá od roku 1981. Od roku 2000 jsme navíc v éře nového experimentu měnové politiky, jejímž paradigmatem je představa, že lze potlačit ekonomický cyklus. Přírodní ani ekonomické zákony však není možné obelstít. Po létě přichází podzim a pak zima. Po konjunktuře následuje recese, která odstraňuje neefektivity a posouvá ekonomiku na vyšší úroveň v dalším růstovém cyklu.

Při míře současných dluhů je pravděpodobné, že přichází období zimy popsané ruským ekonomem Kondratěvem. Dluhy byly dosud odbourávány inflací. Nyní mohou přijít i deflační krachy v souvislosti se zdražením peněz. Podle zmíněného ekonoma v této fázi cyklu nejlépe funguje hotovost a zlato. Výkonnost těchto aktiv v letošním roce tedy není zas až tak překvapivá. V současném prostředí je nutné diverzifikovat i do jiných aktiv, než jsou akcie a dluhopisy, a zároveň aktivně řídit své portfolio.