Jednu z největších insolvencí v Česku, kde je v sázce asi 23 miliard korun pohledávek za slovensko-českou skupinou Arca Investments, provázejí další spory. To naznačuje, jak složitá bude cesta k navrácení alespoň části dlužných peněz. V řízení, které trvá už od začátku minulého roku, se nyní dva zástupci skupin věřitelů spojili a insolvenčního správce Leeho Loudu obviňují z nečinnosti. Zároveň chtějí změnit složení věřitelského výboru a odebrat manažerům Arcy vliv na reorganizaci skupiny.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Arca vydávala riskantní směnky s vysokým výnosem, které zlákaly téměř dva tisíce investorů – movitých jednotlivců, firem, ale i bytových družstev a dalších organizací. Arca za tyto peníze nakupovala podniky a nemovitosti. Předloni v době pandemie jí ale finance došly a směnky přestala splácet. Případ nyní řeší soudy v Česku i na Slovensku. Komplikovaný a vleklý insolvenční proces rozhodne, jak se majetek firmy podaří zhodnotit, aby věřitelé dostali co nejvíce ze svých peněz zpět.

Věřitelský výbor, sestavený v říjnu, odhlasoval, že úpadek se bude řešit reorganizací, nikoli konkurzem. Jde o preferovanou variantu, protože konkurz by znamenal rychlý rozprodej majetku a menší výnos. Insolvenčním správcem byl jmenován Lee Louda, jehož kariéra je spjata s insolvencí těžařské firmy OKD a dalšími případy.

Dvě věřitelské skupiny nyní Loudovu dosavadní práci kritizují. Spojily síly, aby proces urychlily a prosadily změny. Jednu skupinu zastupuje pražský advokát Jan Langmeier, druhou brněnský investiční fond IFIS právníka Marka Indry.

Ani Langmeier, ani IFIS ale ve věřitelském výboru nejsou. Ve společném tiskovém prohlášení zmiňují nespokojenost s dosavadním vývojem insolvenčního řízení a tvrdí, že existuje „podezření na neopodstatněné utrácení peněz z majetkové podstaty, pravděpodobně v objemu desítek milionů korun“. V prohlášení také tvrdí, že insolvenční správce Louda případ řeší příliš pomalu a tím ohrožuje budoucí výplatu peněz věřitelům.

Správce Louda chystá žaloby

Louda nařčení z nečinnosti odmítá. Na dotazy HN napsal, že řízení postupuje vpřed, včetně probíhajícího forenzního auditu, jenž má odhalit transakce, kterými by management Arcy protiprávně vyváděl ze skupiny majetek. „Tento audit ještě není dokončen, ale jeho dílčí závěry jsou průběžně řešeny na věřitelském výboru Arcy. A chystám jednotlivé kroky včetně žalob,“ napsal Louda. „Je zapotřebí si uvědomit, že je nutné každou transakci vyhodnotit dle režimu insolvenčního zákona a nelze zde postupovat prostřednictvím kobercových náletů. Při velikosti skupiny si lze zajisté představit, o jak náročnou práci se jedná.“

Šéfem a většinovým akcionářem Arca Investments je slovenský finančník Rastislav Velič, jehož tým má také za úkol vytvořit reorganizační plán. Na dotazy HN e-mailem neodpověděl a ani jeho mluvčí Ondřej Pechar nezareagoval na telefonát a SMS.

Ve věřitelském výboru je nyní šest uskupení: J&T Banka, pražská firma skupující pohledávky Caleson Debt Solution, společnost IMOS Invest a její největší věřitelský spolek AVEA, poradenská firma Traficon Inkasní, výrobce technologických celků Real Controls a podnik Spojené kartáčovny.

Předseda představenstva a spolumajitel Arca Investments Rastislav Velič
Předseda představenstva a spolumajitel Arca Investments Rastislav Velič
Foto: Lukáš Bíba

Podle Langmeiera vyprší 12. května lhůta, ve které může insolvenční správce podat takzvané odpůrčí žaloby, tedy žaloby na transakce, kterými by vedení Arcy neoprávněně vyvádělo majetek z firmy ještě před vyhlášením insolvence. Nebo kterými by přednostně vyplácelo některé věřitele už v době, kdy bylo jasné, že společnost krachuje.

Louda napsal HN, že „dostojí svým povinnostem v řádném zákonném termínu“. Také tvrdí, že výdaje a pohyby majetku jsou „pečlivě schvalovány či odmítány“ a projednávány s věřitelským výborem. Podle něj ale každá podobná reorganizace s sebou nese „transakční náklady na straně dlužníka – logicky i za poradce“.

Langmeier a IFIS tvrdí, že z majetku firmy si Veličův tým platí náklady na právní a poradenské služby i osobní ochranku. Louda ale uvádí, že žádné náklady na osobní ochranu manažerů Arcy neschválil. Zápisy z jednání věřitelského výboru například dokládají, že se projednávaly výdaje na detektivní služby. Podle Indry z IFIS ze zápisů vyplývá, že za ně Arca utratila minimálně 1,5 milionu korun.

Advokát Langmeier se domnívá, že případ Arcy směřuje spíš do konkurzu než k reorganizaci. „Pokud jsem si na začátku myslel, že by na konci mohli věřitelé dostat zpět asi 20 procent svých pohledávek, dnes už mi to přijde jako příliš optimistické,“ napsal. „Jestli budeme dál tiše trpět to, jak dlužník plundruje majetkovou podstatu, zatímco insolvenční správce a věřitelský výbor ovládaný lidmi napojenými na dlužníka pouze přihlížejí a ještě u toho uznale pokyvují, konkurzu se nevyhneme.“

Počítejme zajíce až po honu

„Mohu ubezpečit všechny věřitele, že tam, kde forenzní audit ukazuje či ukáže nebo kde i já se svým týmem narazím na jakýkoli výdaj, který by měl slovy pana Langmeiera ‚plundrovat‘ majetkovou podstatu, tam se koná a bude neprodleně konat,“ napsal HN insolvenční správce Louda. „Doporučuji všem počítat zajíce po honu, nikoliv v jeho průběhu.“

IFIS a Langmeier plánují svolat schůzi věřitelů, na které by Veličův tým měl sdělit, jak je daleko s přípravou znaleckého posudku k ocenění majetku a jaké byly dosud náklady na poradenské služby, forenzní audit a další. Také chtějí víc informací o práci Loudy a věřitelského výboru. Na schůzi plánují iniciovat hlasování o odvolání stávajícího výboru a zvolit výbor nový. Také by měli hlasovat o tom, aby Veličovu týmu bylo odejmuto přednostní právo sestavit reorganizační plán.

Lee Louda také tvrdí, že když ještě byli Langmeier a IFIS členy prozatímního věřitelského výboru, tak snahu o rychlé vytvoření forenzního auditu nepodpořili. Dokládají to i zápisy ze srpnového  a říjnového jednání výboru.  

Langmaier napsal HN, že jeho nesouhlas nebyl s auditem jako takovým, ale s navrženou cenou za audit od společnosti EY. Ta byla podle něj příliš vysoká a insolvenční správce nepředstavil žádnou alternativní nabídku. 

Indra z IFIS napsal HN, že jeho skupina chce být v novém věřitelském výboru zastoupena, protože tak lze zájmy věřitelů nejlépe hájit. Tvrdí, že do konkurzního řízení skupina přihlásila pohledávky v úhrnu za 2,8 miliardy korun. Brněnský IFIS navíc dlouhodobě kritizuje Loudu a snaží se dosáhnout jeho výměny dovoláním k Nejvyššímu soudu.