Skutečně dlouhodobí investoři milují na akciových trzích propady, protože pak mohou levně nakupovat. Bohužel se občas stane, že jim dřív dojdou peníze, než ony propady ustanou. Následně se ujímají grafů s různými ukazateli doufajíce, že jim řeknou, co chtějí slyšet. A po šesti týdnech propadů v řadě chce u klíčových akciových indexů každý slyšet, kde už je to dno. Jednou z vlaštovek věštící jeho blízkost jsou manažeři nakupující akcie vlastních firem. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Když takzvaní insideři nakupují akcie firem, ve kterých pracují, bývá to pozitivní znamení, že byznysu vlastní společnosti věří. Jak upozornila agentura Bloomberg, data společnosti Washington Service ukazují, že květen je na cestě stát se prvním měsícem od března roku 2020, kdy 1100 sledovaných vedoucích pracovníků a manažerů více akcií vlastních firem nakoupilo, než prodalo. V březnu tito lidé nakupovali nejvíce uprostřed pandemických propadů.

Jak si lze ověřit na burziány oblíbeném serveru Gurufocus, převyšují nákupy akcií prodeje zpravidla v dobách, kdy se akcie pohybují na nejnižších úrovních v daném časovém úseku. Pozorovat tento vzorec chování tak lze kromě období vypuknutí pandemie také během finanční krize v roce 2008, při korekcích v letech 2011 a 2015 nebo propadech způsobených utahováním měnové politiky americké centrální banky (Fed) v roce 2018.

Ze seznamu obchodů insiderů lze například vyčíst, že akcie svých firem nakupují šéf Starbucksu Howard Schultz nebo ředitel Intelu Patrick Gelsinger. Do nákupů se pustil také finanční ředitel výrobce čipů AMD Devinder Kumar. Akcie Starbucksu a AMD ztratily od začátku roku skoro dvě pětiny hodnoty, Intel odepsal pětinu. Kromě těchto velkých firem lze sledovat nákupy také třeba v české investiční komunitě oblíbené fintechové firmě Sofi.

Americké akciové indexy od začátku roku ztratily už značnou část hodnoty, kdy například S&P 500 odepisuje přes sedmnáct procent a koketuje s takzvaným medvědím trhem. Tím se rozumí období setrvalého, alespoň dvacetiprocentního poklesu cen akcií s občasnými růsty, které mohou ale dočasně dosahovat až desítek procent. Technologický index Nasdaq pak už v medvědím trhu je – od svého vrcholu odepisuje skoro třicet procent.

Současné turbulence na trzích jsou dané snahou investorů ocenit akcie v novém makroekonomickém prostředí, které nyní vytváří inflace a na ní reagující americká centrální banka, jež zvyšuje úrokové sazby. Vyšší sazby zatraktivňují alternativní investice, jako jsou bezpečnější dluhopisy. Investoři proto od akcií očekávají vyšší výnosy. Zároveň se ale vyšší sazby a inflace začínají zakusovat do výsledků firem a jejich výhledů na následující čtvrtletí.

Z aktuálně dobíhající výsledkové sezony vyplývá, že rekordní počet firem v indexu S&P 500 zmiňuje inflaci jako hrozbu. Jak ukázaly minulý týden výsledky dvou amerických obchodních řetězců Walmart a Target, firmám se nedaří inflaci zcela převést na spotřebitele, čímž dochází k poklesu jejich marží. Obě firmy minulý týden zažily největší jednodenní propad akcií od roku 1987, tyto firmy navíc bývají barometrem ukazujícím ekonomickou situaci domácností.

Nákupy insiderů nebo také zprávy z poslední doby o nákupní náladě Warrena Buffetta tak ještě nutně neznamenají, že jsou akciové trhy na svém skutečném dnu. Současné ekonomické prostředí je historicky poměrně unikátní. Fed ještě nikdy neměl nahromaděné tak velké zásoby cenných papírů, které začne prodávat v červnu. Americká zadlužená ekonomika zároveň čelí nejvyšší inflaci od 80. let.

Řada ukazatelů tak pořád hlásí, že současné ceny akcií jsou vyhnané velkým množstvím peněz, které do ekonomiky napumpovaly vlády a centrální banky v posledních letech. Takzvaný Shillerův poměr sledující poměr ceny akcií k jejich desetiletým ziskům po očištění o inflaci ukazuje pořád třetí nejdražší trh v historii. Dražší byly akcie jen před velkou depresí ve 30. letech a na přelomu milénia při vrcholící dotcom bublině.

Jde o jednu ze známek, že dno propadů může být ještě poměrně daleko. Trhy si prochází cykly růstu a propadu, kdy každý cyklus má své fáze. Při propadech nejdříve přichází úzkost, kdy jsou investoři překvapení příchozími margin cally a přijde jim, že daný propad už trvá nějak moc dlouho. Následuje popření, kdy se investor utěšuje, že drží akcie kvalitních firem a vše se zvrátí. Poté přichází panická fáze, kdy trhy válcují velké výprodeje a nezkušený investor začne také prodávat. Dalším krokem je kapitulace – to už investor dojde k názoru, že větší ztrátu neunese, a odchází z trhu. Následuje vztek a deprese.

O kapitulaci se přitom zatím moc mluvit nedá. Index sledující kolísavost na trzích VIX, přezdívaný také jako index strachu, se drží kolem hodnoty 30, což je sice nad dlouhodobým průměrem, ale pořád daleko od hodnot 50 až 60, které provázely krachy v letech 2008 a 2020. I další ukazatelé – například poměr lidí sázejících na propady a těch na růst – nejsou zatím extrémní. Na trzích panuje sice špatná nálada, může být ale klidně ještě horší. Tento týden mohou být nášlapnou minou například čtvrteční výsledky velkoobchodního řetězce Costco.

V těchto prodejnách nakupují především firmy – a pokud přijdou špatné výsledky, půjde stejně jako v případě Walmartu nebo Targetu o důležité informace o stavu ekonomiky. 

Pokud se chcete dozvědět více ze světa investic, naučit se investovat nebo si udělat pořádek ve svých financích, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už přes šest tisíc našich čtenářů.

XTB