Sedmdesátiletá Alena nedávno ovdověla. Bála se, že sama nezvládne pokrýt všechny poplatky spojené s bydlením a přijde o svou nájemní smlouvu v Praze 2. Obrátila se proto na poradnu neziskové organizace Život 90. Až tam se dozvěděla, že má nárok na příspěvek na bydlení od státu. Ten jí pomohl pokrýt náklady na bydlení, na které by jen ze svého a vdovského důchodu neměla.

Neziskové organizace věří, že právě větší důraz na prevenci zajistí, aby se v budoucnu do bytové nouze dostalo co nejméně lidí. Připravily proto koncept zákona o podpoře v bydlení, který předaly vládě. Zákon by mohl vzniknout do dvou let, věří ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Jedním z hlavních pilířů nové normy by pak měl být systém garancí pro pronajímatele bytů. Stát by se totiž ohroženým skupinám obyvatel mohl v budoucnu také zaručit za placení nájemného. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Majitelé bytů by tak byli chráněni před rizikem, že jim nájemce nezaplatí. V praxi by to vypadalo tak, že by třetí strana, nejčastěji obec, majiteli bytu po určitou dobu ručila za to, že za dotyčného sociálně slabšího zaplatí nájem, pokud by ho nebyl schopný hradit sám. Prostředky by šly ze speciálního garančního fondu. Majitelé bytů by tak měli mít větší motivaci ubytovat i rizikovější zájemce, jako jsou například lidé v exekuci.

Jak přesně má být systém financován nebo jak chce stát zabránit jeho případnému zneužívání, zatím není jasné. O konkrétní podobě zákona, který by efektivnější pomoc lidem ohroženým bytovou nouzí zajistil, budou zástupci neziskových organizací s vládou teprve jednat. „Bude obsahovat mix nástrojů, díky nimž budeme jednak moci předcházet vzniku bytové nouze a pomoci lidem, kteří v té nouzi už jsou,“ konstatoval Bartoš. 

Podle dat iniciativy Za bydlení potřebuje v současné době nějakou podporu pro bydlení přibližně 1,2 milionu Čechů. Největší problémy mají i podle analýzy iniciativy z minulého roku senioři, zejména pak ovdovělé ženy jako Alena. K nedostupnosti bydlení se v posledních měsících přidala hrozba energetické chudoby vlivem stále se zvyšujících plateb za plyn a elektřinu. Zástupci neziskových organizací proto očekávají, že se počet domácností ohrožených chudobou bude zvyšovat.

Ztrátou bydlení jsou kromě seniorů v tuto chvíli ohroženy zejména matky samoživitelky a lidé se zdravotním postižením, ale také mladí lidé. „Jsou to lidé, kteří bydlí ve spolubydlení s přáteli nebo s rodiči. Kvůli nedostupnému bydlení mohou odkládat založení rodiny,“ uvedl analytik Jan Klusáček, člen iniciativy Za bydlení, která s návrhem zákona přišla.

Většina lidí přitom podle něj kromě peněz potřebuje i sociální podporu. Návrh počítá s vytvořením kontaktních míst ve městech a obcích, která by poskytovala poradenství pro získání a udržení bydlení. Díky tomu by se více lidí ohrožených bytovou nouzí mohlo dostat k informacím, na jakou pomoc od státu mají nárok a jak si o ni mají zažádat. Zmíněný příspěvek na bydlení totiž podle zjištění iniciativy nepobírají statisíce domácností, které na něj přitom mají nárok. Ze zkušeností neziskových organizací vyplývá, že lidé o této dávce buď nevědí, nebo se domnívají, že je příliš nízká a nestojí jim za papírování, které se s vyřízením pojí. Část lidí se pak zažádat si o dávku na bydlení stydí, uvádí zástupci organizací.

První podobu zákona by ministři chtěli mít hotovou do konce roku. V příštím roce by pak podle Bartoše rádi návrh předložili na vládě a poté prosadili v parlamentu.

Řešení současné krize s vysokými náklady na bydlení se tak zvažované změny v legislativě nedotknou. Nový zákon má ale podle Klusáčka smysl z dlouhodobého hlediska: „Ano, máme tu krizi nyní. Je třeba si ale uvědomit, že ta krize jen zvýraznila to, co už tu bylo předtím. Měli jsme tu statisíce domácností, které na tom byly extrémně špatně už před krizí. Zákon potřebujeme na to, abychom vyřešili tyto problémy, které se dlouho ignorovaly.“

Na zákon by pak podle Bartoše měla navázat „efektivní finanční pomoc“. Stát by podle něj mohl dotovat či úvěrově podpořit programy pro rozvoj dostupného sociálního bydlení nebo stimulovat výstavbu obecního bydlení.