Sto padesát dva milionů korun. Takové odškodné chce firma B11 po společnosti Seznam.cz za to, že upozornila na klamavé praktiky BubbleStar CZ, jež prodávala čaje Bubble Tea. Reportér Jan Tuna v několika reportážích pořadu A dost!, vysílaném v roce 2016 na platformě Stream, poukázal na to, že ačkoliv firma tvrdí, že její nápoje jsou přírodní a bez umělých barviv a cukru, testy v akreditovaných laboratořích prokázaly pravý opak – koncentrace umělých barviv v nich byla velmi vysoká. Nápoje tak nejsou vhodné pro děti, byť právě na ně kampaň firmy mířila.

Perlivé čaje Bubble Tea se v Česku staly hitem v polovině minulého desetiletí. Jako první se objevily už v 80. letech na Tchaj-wanu. Prodávají se hlavně v obchodních centrech a kupující si mohou vybrat z mnoha ochucujících ingrediencí. Součástí jsou i žvýkací tapiokové kuličky.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Firma tvrdí, že uvedené reportáže zmařily její byznys. „Způsobily podstatný odliv zákazníků a došlo tak ke snížení tržeb,“ uvedl právní zástupce B11 Jiří Vlasák před Městským soudem v Praze, který spor začal toto pondělí projednávat. Firma předložila i znalecký posudek, který spočítal ušlý zisk na 152 milionů korun. Tuna podle ní svými reportážemi zmanipuloval české zákazníky, že jsou produkty firmy zdravotně škodlivé, a ti je přestali kupovat. „Naopak zahraniční trh neustále roste a posiluje,“ argumentoval Vlasák a předložil i testy polské laboratoře, že čaje jsou zdravotně nezávadné.

„Nikdo nemluvil o zdravotní závadnosti výrobků. Reportáže jen upozornily na to, že firma BubbleStar CZ podávala zákazníkům nepravdivé informace o svých výrobcích,“ reagoval právník společnosti Seznam.cz Milan Musil.

Soudce Petr Košík hned na začátku jednání naznačil, že žalobu nejspíše zamítne. „Reportáže odpovídají skutečnosti,“ konstatoval s tím, že neobsahují žádná nactiutrhačná a nepravdivá tvrzení. Důkazy, jež Vlasák předložil, jsou prý nedostatečné. „Protokoly polské laboratoře na českém území neznamenají vůbec nic, navíc tam není ani razítko nebo podpis,“ uvedl s tím, že i znalecký posudek poukazuje pouze na hypotetickou škodu. „Chybí jakékoliv údaje týkající se ušlého zisku, například uzavřené smlouvy,“ dodal. Jednání ale nakonec odročil na září, protože firma B11 trvala na projednání a slíbila dodat další dokumenty, jež by oprávněnost jejích nároků doložily.

Není to přitom první spor, který se před soudy vede. Firma BubbleStar CZ již v říjnu 2018 podala žalobu na ochranu dobré pověsti. A požadovala, aby Seznam.cz reportáže stáhl a na svých stránkách uveřejnil omluvu. Soudy však tuto žalobu loni v květnu pravomocně zamítly. Podle nich bylo jednoznačné, že firma klamala své zákazníky. „Tvrzení, že se jedná o přírodní produkty, neodpovídá skutečnosti. Pokud žalovaný využil ve svých reportážích nezávislé testy VŠCHT a komentář renomované odbornice, nelze ho vinit z neobjektivnosti obsahu,“ stojí v rozsudku.

Paradoxní přitom je, že firma BubbleStar CZ se po zveřejnění reportáží za svá pochybení opakovaně omluvila. Prý zpočátku nechtěla umělá barviva používat, ale dodavatelé nebyli schopni její požadavky splnit. „Sám zákazník si vyžádal určité produkty, které nebylo možné v dané době nabídnout bez umělých barviv,“ dodala v prohlášení k soudu.

Novou žalobu o náhradu škody přitom už nepodala BubbleStar CZ, ale společnost B11 se základním jměním pouhých 120 korun. Ta pohledávku vůči Seznam.cz odkoupila. Za jakou sumu ale nechce říct. Majitelem firmy je Ondřej Dolínek, který není veřejně neznámý. Počátkem tisíciletí byl tajemníkem Mladých sociálních demokratů. A HN před pěti lety upozornily na to, že on a jeho kolegové z buňky ČSSD v pražském Hloubětíně stojí za firmami, jež od hlavního města a jeho firem dostaly zakázky za více než miliardu korun – to i v době, kdy náměstkem pražského primátora byl jeho bratr Petr Dolínek.

Proč se do sporu zapojil, odmítá Ondřej Dolínek komentovat. „Pohledávku odkoupila jedna z mých firem. Do ukončení sporu se nebudu vyjadřovat,“ uvedl v SMS a na další dotazy již nereagoval.

To, že žalobu již nevede původní firma, označuje právník Seznam.cz Musil za trik, který může znamenat, že když B11 prohraje, neuhradí náklady řízení. „Tím, že byl nárok převeden na společnost, která je fakticky prázdnou schránkou, směřuje k tomu, aby se žalobce chránil proti případným nákladům řízení,“ uvedl Musil a poukázal na to, že Vlasák v minulosti zastupoval právě BubbleStar CZ. Ten sám na jeho slova a otázky na náklady řízení nereagoval. „Nemám mandát se vyjadřovat,“ řekl HN. 

Při žalobě o náhradu škody je přitom nutné zaplatit soudní poplatek. Ten v tomto případě – pokud jej soud neodpustí – činí přes tři miliony korun. Nákladné je však i vedení sporu. Za jeden úkon či za každé dvě hodiny jednání před soudem má při žalobě o sumu 152 milionů advokát nárok na 110 tisíc korun. Ten, kdo prohraje, tak bude muset svému protivníkovi na nákladech řízení zřejmě hradit více než milion korun.