Za stejnou práci má být stejná mzda, vzkázaly opakovaně soudy České poště. Daly tak za pravdu dvěma jejím řidičům z Moravy, kteří si stěžovali, že jejich kolegové v Praze mají vyšší příjem než oni. A přikázaly státnímu podniku, aby jim doplatil mzdy na úroveň jejich pražských kolegů. Zákoník práce totiž říká, že za stejnou práci – respektive práci stejné hodnoty – má být stejná odměna. A nezáleží na tom, že v metropoli jsou životní náklady výrazně vyšší. Tento názor před třemi lety potvrdily i Nejvyšší a Ústavní soud, na které se pošta obrátila.

Tuzemské soudy vzápětí zahltily žaloby zaměstnanců v regionech, kteří chtěli podobně dorovnat platy na úroveň jejich pražských kolegů. Jenže situace se překvapivě začala obracet. A v prvním případě již odvolací soud takovou žalobu pravomocně zamítl.

Pracovníky pošty proti jejich zaměstnavateli zastupuje advokátní kancelář Fairsquare. Podle jejího společníka Sebastiana Macha podali jménem svých klientů zhruba 170 žalob. Argumentují v nich právě tím, že práce na stejných pozicích by měla být odměňována stejně. „A to bez ohledu na místo výkonu jejich práce či rozdíly ve faktických výkonech,“ říká Mach.

Jenže Česká pošta se začala aktivně bránit.  Zaměstnanci svůj nárok na dorovnání mzdy musí doložit porovnáním s jinými zaměstnanci, kteří dělali stejnou práci, ale dostávali za ni vyšší mzdu. A České poště se daří často úspěšně poukazovat na to, že uvedená práce úplně stejná nebyla. A tedy že rozdílná odměna je ospravedlnitelná.

„Liší se například intenzitou práce, pracovními podmínkami či dalšími aspekty,“ uvádí mluvčí pošty Matyáš Vitík. Sporné dva případy, které pošta prohrála u soudu, prý pocházely z doby před deseti lety a pošta se snaží dělat vše, aby se již neopakovaly. „Zaměřujeme se na důkladné monitorování pracovní zátěže zaměstnanců a včasné odhalování případných nesrovnalostí v odměňování,“ uvedl.

Z aktuálních téměř dvou set žalob pošta v 51 případech u prvoinstančního soudu zvítězila a v deseti případech vzali žalobci po provedeném dokazování žalobu zpět. V třinácti případech pak Fairsquare předběžně uspěla – prvoinstanční soud došel k tomu, že základ nároku je dán.

Jedním z předběžně úspěšných byl řidič z Pardubicka Miloš V. V jeho případě loni v říjnu Obvodní soud pro Prahu 1 prostřednictvím mezitímního rozsudku konstatoval, že žaloba je důvodná. Pokud by jeho verdikt potvrdila i odvolací instance, soud by následně řešil konkrétní doplatek. Řidič požadoval dorovnání mzdy za roky 2021 a 2022 o celkem 37 tisíc korun – tedy zhruba 1500 korun měsíčně, o které měl méně než pražští kolegové na srovnatelných pozicích.

Jeho případem se minulou středu zabýval odvolací soud. A ten případ začal projednávat opravdu důkladně. Od obou stran si vyžádal jak smlouvy, tak kompletní výkazy a popisy práce Miloše V. a dvou jeho pražských kolegů, kteří sloužili jako důkaz nerovného odměňování.

Právní zástupce České pošty se snažil dokázat, že jejich případy nejsou srovnatelné – a žaloba by měla být zcela zamítnuta. Předložil například knihy jízd, z nichž vyplynulo, že zatímco Miloš V. jezdil převážně denní směny, zbylí dva řidiči takřka výhradně noční. A doložil také studie, že řídit v hustém provozu v metropoli je mnohem stresovější než například mezi Hradcem a Pardubicemi.

Řidičův právník zase argumentoval tím, že mnohem stresovější je střídat denní a noční směny, než mít turnusy jen v noci. „Takové nepravidelné rozvržení pracovní doby ovlivňuje biorytmus a organismus člověka mnohem více,“ poukazoval.

Právník pošty Jan Tulis mu zase oponoval složitější nakládkou v centrálním depu v Praze-Malešicích. „Zatímco nakládka v Pardubicích byla na jedné rampě, v Malešicích byly čtyři nakládky a řidiči si je museli sami organizovat a vyhýbat se dalším řidičům,“ uvedl. Soud na jeho žádost také jako důkaz provedl statistiky nehodovosti, z nichž vyplynulo, že v Praze je na počet obyvatel skoro dvojnásobná.

Nakonec dal soud za pravdu České poště. Nepravomocný rozsudek tak otočil a žalobu pravomocně zamítl. „Žalované České poště se podařilo prokázat, že srovnatelní zaměstnanci vykonávali jinou práci, respektive práci jiné hodnoty. Pokud zde máme jinou práci, není dán nárok na doplatek mzdy,“ konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Jana Knotková, podle níž porovnávali nejen složitost práce, odpovědnost, ale i jejich pracovní podmínky.

Podle Macha je rozhodnutí překvapivé, ale není z něj možné dělat obecné závěry, navíc když ještě soud neposlal podrobné písemné odůvodnění. „Počkáme, jak dopadnou další případy. Nyní šlo o řidiče, v červenci bude jiný senát odvolacího soudu jednat o pracovnicích poštovních přepážek,“ říká s tím, že až poté rozhodnou o dalším postupu a případném podání mimořádných opravných prostředků. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist