Plánovaný prodej aktiv zkrachovalé české části Sberbank se zkomplikoval. Likvidátorka Jiřina Lužová, jež případ řeší, HN řekla, že v řádném termínu neobdržela žádné nabídky od tuzemských bank. Dříve se přitom o úvěry, jejichž hodnota se pohybuje kolem 60 miliard korun, ucházely PPF, Česká spořitelna či ČSOB.

Může se proto stát, že o ukončení existence zkrachovalého peněžního ústavu se rozhodne až v insolvenčním řízení. V něm by však hrozilo, že pohledávky věřitelů ve výši několika desítek miliard korun nemusí být uspokojeny v plné výši.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Na základě tohoto stavu se bude provádět insolvenční test a konečně budou známy všechny ekonomické ukazatele, podle nichž se rozhodne, zda se bude pokračovat cestou likvidace a prodávání aktiv po částech, anebo insolvence,“ řekla Lužová HN. Jasno by v tomto směru mělo být do konce července. Nyní probíhá mimořádná účetní závěrka a audit současné hodnoty banky.

Během procesu likvidace jsou uspokojeny pohledávky všech věřitelů v plné výši. Při insolvenci jsou naopak uspokojeny jen v maximální možné výši podle nabídek, které správce obdrží. „Likvidace banky tedy bývá pro věřitele výhodnější, ale nemusí být rychlejší,“ vysvětlila Lužová.

K nabídkám ke koupi Sberbank CZ vyzvala likvidátorka a její tým všechny banky na českém trhu koncem května. Kupec, jenž by byl ochoten nabídnout dost peněz, které by stačily k zaplacení veškerých pohledávek, se mezi nimi ale nenašel. Mezi pohledávkami je především 25,7 miliardy korun vyplacených pojištěným klientům ze zajišťovacího fondu, zamrzlé vklady klientů banky přesahující rámec zákonného pojištění. A také vklady, na něž se krytí nevztahovalo, což se týká především finančních prostředků řady obcí a krajů. Ty si v bance peníze ukládaly hlavně kvůli vyššímu úročení, než jaké nabízela konkurence.

Podle informací, se kterými přišly Lidové noviny, měla nejvyšší nabídku v hodnotě 52,4 miliardy korun původně nabídnout skupina PPF spolu s Air Bank. Zájemcem měla být i Česká spořitelna, v jejím případě šlo o 52 miliard. Oba finanční domy se ale nakonec stáhly a závazné nabídky nakonec nepodaly. Zájemcem měla být také ČSOB, která ale chtěla koupit jen hypoteční portfolio, a to za 30 miliard. Lužová ani banky nechtěly na dotaz HN už dříve tyto informace potvrdit. Konkrétní důvody, proč jmenované peněžní ústavy své nabídky nakonec stáhly, zatím nejsou jasné.

Pád české divize Sberbank souvisel s ruskou invazí na Ukrajinu. Lidé v obavách o své vklady začali ve velkém vybírat peníze z bankomatů, čímž spustili takzvaný run na banku. Tím způsobili, že finanční dům neměl dostatek likvidity na to, aby dokázal plnit své závazky. Své vkladatele následně přestal vyplácet, zavřel zdejší pobočky, a nakonec přišel i o licenci, jíž mu odebrala Česká národní banka.

Zdejší dcera největší ruské banky měla ještě před ukrajinskou válkou více než 100 tisíc klientů, asi 700 zaměstnanců a 24 prodejních míst. V roce 2020 operovala s bilanční sumou téměř 90 miliard korun.