Mezi vámi a lepším lídrem stojí kůň. Doslova. Tedy pokud absolvujete workshop s všeříkajícím názvem Autentický leadership. V jezdeckém areálu nedaleko Prahy ho pořádají Tomáš Zetek a Věra Bakalářová, lektoři projektu Mentální fitko, a pomocí neobvyklých úkolů uvnitř koňského výběhu vám dají poznat sebe sama a naučit se lépe jednat s lidmi jako jejich šéf i kolega.

Uznávám, že to zní na první poslech trošku bizarně. Ovšem pokud odhodíte předsudky a přistoupíte na tuhle hru, funguje to. O tomhle projektu mi nezávisle na sobě řeklo několik manažerů a majitelů firem a vychválili ho, takže jsme se s vedením redakce Hospodářských novin zvědavě rozhodli ho otestovat na vlastní i koňskou kůži.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Netradičních školení a kurzů s přírodní tematikou je spousta: přechází se po žhavých uhlících, pochoduje se v noci na Sněžku nebo se dlouze kouká vlkům do očí. Tento workshop je ovšem postavený jinak – jeho základem je fakt, že koně umí velmi dobře vnímat neverbální řeč lidského těla a (ne)poslouchají podle toho, jakou řečí k nim „mluví“ vaše nitro.

„Koně jsou velmi vnímaví. Zrcadlí naši náladu a postoje. Obnaží vzorce jednání k sobě navzájem i v rámci skupiny,“ říká Bakalářová, když naši šestičlennou skupinu v rohu jízdárny připravuje na první úkol. Ten zní jasně: dostat koně přes nízké břevno. Je tu jen malý háček: nesmíte se koně dotknout a mluvit na něj, a dokonce ani mluvit mezi sebou.

Intuitivně začínáme koně nahánět rojnicí. Ta se ale brzy rozpadne, protože se mu nikdo nechce dostat za zadek.

Nefungují ani zoufalé pokusy valachovi přeskočení překážky názorně ukázat nebo ho lákat na ruku. Kůň po nás nejprve zvědavě pokukuje, pak zívá a drbe se bradou o překážku. Přeskočit ji ale nemíní. Bez jasně daného plánu i rozdělených rolí nemáme v této mlčenlivé a bezdotykové hře šanci. Pocit marnosti se stupňuje, naše schopnost se domluvit se limitně blíží nule a všichni jsme rychle mimo svou komfortní zónu. Po dlouhých minutách skončí cvičení nevýhrou.

Šéfredaktor kdesi najde bič, a jelikož používání pomůcek není vysloveně zakázané, využijeme ho k rozběhání koně. Postupně mu překážku dáváme do cesty tak, že ji přeskočí. Sice jsme si takové splnění úkolu nepředstavovali, ale lépe to holt nešlo.

Druhý úkol šel o trochu lépe. Ve venkovní jízdárně máme dostat dva koně do čtverce vymezeného čtyřmi kládami položenými na zemi. Tentokrát už můžeme mluvit a poučeni předchozími nezdary si rukou kreslíme do písku strategii našeho snažení. Najednou jde týmové úsilí správným směrem.

S pomocí biče máme prvního koně po několika minutách ve čtverci, ale jak tam dostat i druhého, aniž by mezitím první odešel? Minuty ubíhají, frustrace roste. Nakonec jsme druhého rozběhali tak, že čtvercem proklusal. Další nevýhra. Všichni jsme si vědomi, že moc autenticity ani leadershipu v tom nebylo, spíš snahy splnit úkol co nejrychleji za cenu co nejmenšího odporu. Tedy klasický modus operandi všedního dne. Že bychom se s koňmi dokázali naladit na stejnou vlnu a byli pro ně přirozenou autoritou? O tom nemůže být řeč.

„Kůň v této formě terapie dokáže zrcadlit nejistotu, která se odehrává uvnitř nás,“ vypráví Bakalářová při zhodnocení našeho úkolu (není na něj časový limit a sami si určujeme, jestli jsme ho splnili).

Workshop pak pokračuje individuálními úkoly: bezdotykově donutit koně, aby vám uhnul z cesty, aby vás následoval, aby před vámi couval, nebo ho dokonce vyděsit. Se střídavými úspěchy postupně poznáváme, že trik je v kombinaci sebevědomí, empatie, vytrvalosti, rozhodnosti a trochy přísnosti. Abyste koně i podřízené k něčemu přesvědčili, musíte najít balanc mezi trpělivostí a tlakem.

Šéfredaktor HN Jaroslav Mašek při plnění jednoho z individuálních úkolů na workshopu Autentický leadership.
Šéfredaktor HN Jaroslav Mašek při plnění jednoho z individuálních úkolů na workshopu Autentický leadership.
Foto: Michael Mareš

„Každý může být lídr, když se rozhodne, potřebuje k tomu ovšem najít svůj styl, s čímž umíme pomoci,“ říká Tomáš Zetek, který dříve pracoval v manažerských rolích v O2, Monetě Money Bank či investiční skupině Miton. „Být lídrem znamená být schopný vést a správně se rozhodnout v nejistotě, tlaku, nekončících změnách a to-do listu,“ podotýká Bakalářová. „Porozumět své mysli, emocím a sobě samému je klíčové pro zvládnutí tak náročné role, jakou vedení týmu či firmy bezesporu je.“

Metoda equine-assisted learning neboli „sebepoznání s koňmi“ se zrodila v 60. letech ve Spojených státech a je aplikovatelná na problémy z prostředí pracovních kolektivů a byznysového managementu. Zetek a Bakalářová, kteří se před lety dali dohromady na jednom semináři, rozjeli kurzy se zaměřením na autentický leadership a sebepoznání. Podle Bakalářové do nás koně vidí hlouběji, než si myslíme. Jsou prý jako zrcadlo, vidí nás nahé. „Neoblafneme je slovy, výhrůžkami nebo sliby. Je jim jedno, co máme na vizitce. Kůň neumí manipulovat, lhát a nesoudí,“ říká. „Máme tendenci hledat chybu u druhých lidí a u toho, co nám udělali a jak se zachovali. Jenže tady nám to nepomůže, kůň jen zrcadlí, jak to máme. Je to střet s realitou.“

Workshop, který jsme během necelých šesti hodin absolvovali my, vyjde zhruba na 30 tisíc korun a vždy se přizpůsobí potřebám zákazníků.

Mezi těmi, kdo kurzem Autentického leadershipu už prošli, je například Filip Mikschik, zakladatel a majitel portálu Startupjobs.cz. „Proti sobě máte protistranu, která funguje na základě úplně jiné mechaniky. Prostě se s ní slovy nedomluvíte a zvýšení platu jako motivaci nevidí,“ říká Mikschik.

Podle jeho slov bylo hlavní výzvou workshopu vypořádat se s tím, že neměl proti koni žádný motivační nástroj – ani negativní, ani pozitivní, který by mohl v běžném životě použít.

„Bylo zajímavé sledovat, jak jsem nad tím problémem přemýšlel i jak se ho podařilo vyřešit pro mě zcela magickým momentem, kdy mi přišlo, že já i kůň jsme na stejné vlně a i beze slov si rozumíme. A odnesl jsem si, že dává smysl takto přistupovat a vyhledávat takové momenty nejen s koňmi, ale i s lidmi.“

Podobný zážitek si z podobného workshopu Horsense v Ostopovicích odnesl i Pavel Milata, spolumajitel rodinné firmy Beznoska, která v Kladně vyrábí chirurgické nástroje a kloubní náhrady.

„Neměl jsem žádná obrovská očekávání ve věci osobního či manažerského rozvoje a vlastně jsem ani nečekal, že nám dovolí nějak markantně manipulovat se zvířaty. Spoiler alert, mýlil jsem se,“ popisuje Milata s tím, že rozdíl mezi komunikací se zvířetem a s kolegou je podle jeho zjištění téměř nulový. „Na základní úrovni funguje dorozumívání naprosto stejně a to byl vlastně pro mě jeden z highlightů celého školení. Nejvíc ve mně ale zarezonovalo zjištění, že zkoušet tu samou taktiku pořád dokola, i když nefunguje, je úplně k ničemu, ač to může znít sebevíc triviálně.“

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.