Manželství pětačtyřicetiletého Petra nefungovalo roky. Když jednoho dne jeho žena přišla s tím, že se chce rozvést, ani ho to nepřekvapilo. V klidu se dohodli na tom, jak se budou starat o dospívající děti, rozdělili si majetek a podali žádost o rozvod. O dětech opatrovnický soud rozhodl o čtyři měsíce později, na konec manželství čekali ještě dalšího půl roku. Odborníci tuto praxi chtějí změnit. Loni se totiž rozvedlo v Česku přes dvacet jedna tisíc párů, a i když se tři čtvrtiny z nich dohodnou, musí nejen k opatrovnickému řízení, ale také k rozvodovému. To neúměrně zatěžuje soudy a na rozhodnutí páry čekají i rok.

Podle návrhu z dílny ODS by nesporné rozvody mohl nově provádět opatrovnický soud, který by zároveň překontroloval dohodu o dětech. Za dohodnutý rozvod by také páry mohly platit poloviční poplatek – místo dvou tisíc jen tisícovku. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Dlouhodobě se v Česku rozvádí skoro polovina párů a odborníci se shodují, že se tomu musí stát přizpůsobit. Rozvody, při kterých se manželé dohodnou, mají být rychlé a nezatěžovat ani páry, ani stát. S tím souhlasí i současná opozice. Ostatně když byla ještě ve vládě, pracovala sama na změně a připravila velkou novelu občanského zákoníku.

Ta počítá s tím, že u nesporných rozvodů by se zcela zrušilo opatrovnické řízení. Pak by stačilo, aby rodiče na papír napsali dohodu o tom, jak si budou děti střídat, domluvili si finanční kompenzace a přidali ověřený podpis. S tímto dokumentem by pak mohli přímo k rozvodovému soudu. Tento návrh z pera exministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) se ale současné vládní koalici nezamlouvá, protože sice proces zrychluje, ale nechrání prý děti. 

„Rozumím důrazu na rychlost. Čím je proces rychlejší, tím je psychologické trauma nižší. Ale pokud chceme něco zjednodušovat, nemůže nám z toho vypadnout dítě,“ říká poslankyně ODS Eva Decroix.

Právnička, která se ve své praxi zaměřuje na rodinné právo, se do sněmovny dostala loni na podzim jako nováček. Do té doby se profesně věnovala právě rozvodům. Podle ní hrozí, že když bude dohoda jen na rodičích a soud nebude mít právo ji ani přezkoumat nebo se na ni podívat, může docházet ke zneužití síly. A to i v případě nesporných rozvodů.

„Velmi často je na tom v okamžiku rozvodu jeden z rodičů psychicky velmi špatně nebo také finančně velmi špatně. Fungují tam různé závislosti, psychické, ale i finanční. Je velmi snadné říct: Buď toto podepíšeš, nebo děti nedostaneš. Ve své praxi jsem se s tím mnohokrát setkala,“ říká Decroix s tím, že i dítě má podle našeho zákona právo spolurozhodovat o své budoucnosti. Pokud by ale byl podle ní schválen zákon opozice, dítě se stane jen objektem dohody a nebude do ní moci zasáhnout.

Decroix je přesvědčena, že když bude jen jedno soudní řízení, doba rozvodů se výrazně zkrátí a celý proces se také zjednoduší. Návrh by také uvolnil ruce pracovníkům z orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Jejich zástupci totiž dnes musí k rozvodovému řízení chodit i v nesporných případech, i když většinou pouze podpoří dohodu manželů.

„Zároveň chci motivovat lidi tím, že snížíme soudní poplatek při dohodě manželů o polovinu,“ říká Decroix v souvislosti se současným dvoutisícovým poplatkem za rozvod. „Je to takové sdělení rodičům, že bychom byli rádi, kdyby se domluvili,“ dodává. 

Ministerstvo spravedlnosti i ministerstvo práce a sociálních věci návrh podporují. Chtějí o něm v nejbližších dnech jednat s odbornou veřejností, notáři i soudci. „Návrh vítáme, považujeme hledání cest k nekonfliktnímu řešení sporů mezi rodiči za důležité z hlediska dopadů na dítě,“ uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. A proti není ani náměstkyně ministra práce a sociálních věcí pro rodinnou politiku Zdislava Odstrčilová. „Je důležité chránit zájem dítěte, ale zároveň chceme i procesy zrychlit. Někdy to jde jakoby proti sobě, kdyby se udělalo velké zjednodušení. Musíme to tedy dobře vyvážit,“ říká Odstrčilová s tím, že v příštím týdnu by se mělo na ministerstvu spravedlnosti konat jednání s odbornou veřejností, kde se bude téma řešit. 

Důležité bude i slovo notářů, ti totiž dlouhodobě navrhují, že by mohli převzít vyřizování nesporných rozvodů tak, jak je to třeba ve Francii, Španělsku nebo Estonsku. A změnám je nakloněno i veřejné mínění: podle předloňského výzkumu agentury STEM/MARK by 85 procent těch, kteří už rozvod zažili, napříště šli raději k notáři. 

Odborníci tvrdí, že hlavní prioritou je, aby se rodiče domluvili. Obavy z toho, že by taková dohoda nemusela být dobrovolná, ale chápou. „V případě například psychického nátlaku jednoho z partnerů se snadno může stát, že nepůjde o zcela dobrovolnou dohodu,“ říká ředitelka neziskové organizace Dům tří přání Miroslava Flemrová. Podle ní je třeba délku řízení co nejvíce zkrátit, protože táhlé rozvody děti traumatizují a nenávratně poškozují.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.