Pro investory tragický rok se blíží pomalu ke konci a od velkých investičních bank přicházejí výhledy na příští rok. A převažuje pesimismus, který podněcují rostoucí obavy z příchodu recese, jež podryje ziskovost firem. Analytici do svých předpovědí ale také často píší o investičních příležitostech. Hospodářské noviny proto prošly již veřejnosti nebo klientům zveřejněné předpovědi významných bank a probraly se i jejich investičními nápady.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Americký akciový index S&P 500 odepsal od začátku roku 16 procent a nyní trůní na úrovni 4000 bodů, kde by měl podle předpovědi finanční skupiny Bank of America nebo Morgan Stanley být i na konci příštího roku. Správci investic Fidelity nebo Blackstone se k nim přidávají a jako hlavní důvod očekávaného chabého výkonu akcií vidí příchod recese.

Asi nejlépe ve své analýze ale vystihuje obavy jeden z největších hedgeových fondů světa Bridgewater Associates. Při pohledu do historie mu vychází, že akciové trhy jsou teprve v první fázi propadů, za nimiž stálo zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky. Podle analytiků fondu jako by se v dnešní rychlé době úplně zapomnělo, že zpravidla přichází druhá fáze, kdy začnou na trhy negativně tlačit zhoršující se výsledky firem.

Zvyšování sazeb se do ekonomiky propisuje až s dvouročním zpožděním a Fed začal se zvedáním sazeb v březnu. Analytici Bridgewater Associates ukazují na historických datech, že konkrétně pro odraz akcií ode dna musí zpomalovat ekonomika, růst nezaměstnanost, dojít ke snižování úrokových sazeb a vzrůst musí očekávaný výnos akcií. Jinými slovy tvrdí, že akcie si ještě musí projít dalším poklesem. Jejich přesvědčení ale stojí na předpokladu, že ve Spojených státech dojde k recesi. Wall Street jí dává pravděpodobnost ve výši 65 procent.

Ocenění akcií investoři sledují jako poměr jejich ceny vůči očekávaným ziskům na akcii. Nyní se firmy v indexu S&P 500 obchodují za více než 17násobek svých předpokládaných zisků v příštích 12 měsících. Na začátku roku šlo o 21násobek. Současný údaj je pořád mírně vyšší než desetiletý průměr. Prostor k dalším propadům indexů pořád existuje. Podle dat firmy FactSet trh stále počítá na příští rok s růstem zisků o pět procent.

Fidelity nebo Morgan Stanley americké akcie jako investiční příležitost na příští rok nevidí. V případě akcií se konkrétně Fidelity dívá optimističtěji na asijsko-pacifický region, například na indické nebo indonéské akcie. Analytici Blackstone americké akcie nezavrhují, ale vsadili by si spíš na konkrétní sektory – softwarové firmy nebo energetiku. Bank of America by hrála defenzivnější hru investováním do stabilně dividendu vyplácejících akcií.

Dosud zveřejněné předpovědi ale nejčastěji mluví o příležitostech na světovém dluhopisovém trhu, jenž se letos propadá podobně jako akcie. Podle Fidelity ale nyní přišla příležitost sáhnout po státních dluhopisech nebo korporátních dluhopisech silných firem. Analytici osloveni HN pak často zmiňují české státní dluhopisy, které lze nakoupit přímo nebo prostřednictvím fondů.

„S ohledem na proběhlou výraznou domácí úrokovou korekci a zajímavé nominální výnosy bych začal své portfolio určitě budovat na domácích státních dluhopisech se splatností do tří let,“ říká Martin Řezáč, ředitel společnosti Erste Asset Management v České republice. Prostřednictvím pasivních fondů (ETF) lze ale investovat třeba i do amerických dluhopisů. Historie ukazuje, že v případě recese spojené s deflací jsou dluhopisy na výsluní.

Každý zkušenější investor je ale vůči predikcím analytiků přirozeně skeptický. Analýzy jejich historické přesnosti ukazují, že mezi roky 2005 a 2019 analytici v průměru svůj odhad nadhodnotili o devět procent. Na konci roku 2020 analytici očekávali, že na konci roku 2021 dosáhne index S&P 500 hranice 4000 bodů. Skutečnost? Index se dostal v poslední prosincový den na 4766 bodů. A odhad na letošní rok zřejmě taktéž hrubě nevyjde.

Pokud by se loňské predikce měly vyplnit, musel by americký index v prosinci posílit o pětinu. Hlasy o přicházející recesi sice sílí, ale lze najít i opačné názory. Investiční banka Goldman Sachs pořád věří, že se jí americká ekonomika těsně vyhne díky silnému trhu práce a ochlazujícímu růstu cen, který nebude tolik tlačit na výdaje domácností.

Investor by měl ale pořád přemýšlet dlouhodobě a nepouštět se do spekulací. „Pro většinu lidí, pokud mají alespoň průměrnou odolnost vůči dočasným poklesům a investiční horizont alespoň pět let, je pořád nejvhodnější volbou indexový ETF, za mě ideálně index S&P500,“ říká Tomáš Vranka, analytik společnosti XTB, s tím, že v současnosti je těžké cokoliv predikovat. Rok 2023 se může lehce zařadit v (ne)úspěšnosti predikcí po bok let 2021 a 2022.

Pokud chcete dostávat relevantní informace ze světa investic, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už sedm tisíc našich čtenářů.

reces