Na konci bude na podlaze trocha krve hedgeových fondů, ale spousta krve drobných investorů, varovala na začátku mánie okolo takzvaných meme stocks řada expertů. Po dvou letech od jejího propuknutí se tvrzení ohledně těchto rizikových akcií s množstvím fanoušků na sociálních sítích začíná naplňovat. Krachu nyní čelí americká firma Bed Bath & Beyond, která provozuje obchody s vybavením pro domácnost.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Společnost v současnosti připravuje žádost o ochranu v bankrotu, protože se jí nepodařilo najít žádného kupce, informovala agentura Bloomberg. Minulý čtvrtek dokonce firma dostala od banky JPMorgan Chase upozornění, že nesplácí své závazky. Zároveň přiznala, že nemá dostatek prostředků, aby tento úvěr splatila. V minulém roce se proto akcie firmy zhroutily o více než osmdesát procent na cenu okolo 2,5 dolaru.

O moc lépe na tom ale nejsou ani další společnosti patřící do skupiny meme akcií. Jejich společným znakem je, že hospodaření je nevalné, ale o to víc je miluje masa malých investorů sešikovaných na sociálních sítích, a to zejména na sociální síti Reddit, kde vystupují v komunitě r/wallstreetbets.

Hodnota amerického řetězce kin AMC Entertainment se zhroutila zhruba o dvě třetiny, když se cena akcií propadla z 27,20 na 5,50 dolaru ke konci loňského roku. Akcie prodejce videoher GameStop se z 37,10 dolaru propadly pod dvacet dolarů. Celý trh meme akcií, které sleduje burzovně obchodovaný fond Roundhill Meme, se pak propadl o více než šedesát procent.

„Meme akcie jsou součástí extrémně uvolněné měnové politiky a přebytečné likvidity,“ uvádí portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Jak se chýlí ke konci politika levných peněz, tak budou podle něj končit zmíněné excesy. „Je to uměle nafouknutá mánie, která nemá jakoukoliv fundamentální oporu. Není proto divu, že se neudržela,“ komentuje Pfeiler.

Podobně se vyjadřují i další analytici. „Meme akcie nebyly žádné kvalitní firmy, které by chtěl investor držet dlouhodobě. Není překvapující výsledek, že některé už krachují, protože těm firmám se dlouhodobě nedaří,“ upozorňuje Boris Tomčiak, analytik společnosti Finlord.

Mánie okolo meme akcií vypukla naplno v lednu 2020, kdy si chytřejší z investorů na sociální síti Reddit všimli, že spekulace na propad cen řady titulů, takzvané shortování, jsou enormní. Spustili proto nákupy akcií GameStopu a později i dalších firem, jako jsou AMC, Research in Motion či kupříkladu Nokia, u nichž byl velký objem spekulací na propad, a to zejména ze strany hedgeových fondů. „Je to traderská myšlenka, jejímž cílem je, aby protistrana musela uzavírat své pozice,“ popisuje Tomčiak.

Masivní nákupy akcií ze strany retailu totiž tlačily cenu „shortovaných“ akcií vzhůru. Tím se prohlubovala ztráta „shortařů“ a ti byli nuceni pozice uzavírat. To se děje tak, že musí půjčené akcie nakoupit zpět, což opět tlačí cenu nahoru.

K tomu přispěly i ojedinělé podmínky vyvolané koronavirovou pandemií, kdy trhy zachraňovala pumpováním bilionů dolarů americká centrální banka Fed. „Spousta domácností zároveň dostala od vlády peníze a do toho se rozjely aplikace jako Robinhood,“ doplňuje Pfeiler. Aplikace pak z investování udělaly hru. Burzovní ruleta se mohla roztočit na plné obrátky.

Loňské zvyšování úrokových sazeb ale způsobilo odklon od rizikových investic, jejichž čelným představitelem jsou rovněž meme akcie. Výsledkem byl prudký propad hodnoty těchto titulů. Začátkem letošního roku, kdy se na burzy vrátila dobrá nálada, nicméně zmíněné tituly posílily.

Navíc některé firmy dokázaly šílenství drobných investorů využít ve svůj prospěch. Společnosti v centru mánie – AMC a GameStop – dokázaly dohromady podle propočtů listu Financial Times získat peníze přes úpis akcií a nové půjčky v objemu 4,6 miliardy dolarů.

Ani získání dodatečných finančních prostředků ale nemusí znamenat, že firmy dokážou přežít. Konkrétně GameStop se nedostal do provozního zisku od roku 2019. Ve ztrátách je dlouhodobě rovněž AMC. A Bed Bath & Beyond už není schopná ani splácet bankovní úvěry.

„V období býčího trhu mohou společnosti i jako neziskové entity přežít velmi dlouho,“ uvedl pro Financial Times James Gellert, výkonný ředitel analytické společnosti RapidRatings. A dále pokračoval: „Ale v určitém okamžiku přestane hudba hrát.“ Podobně se vyjadřuje Tomčiak: „Snažili se vydávat nový kapitál. Pokud ovšem nevydělávají a jen propalují peníze, tak to nejde dělat donekonečna.“

Vysoce spekulativní tituly se tak nyní budou muset vyrovnat s obtížnějším sháněním kapitálu, který navíc bude dražší. „Mánie se nepřetavila v obrat jejich hospodaření, protože firmy jsou skomírající,“ zdůrazňuje Pfeiler.

Ostatně AMC mělo problém s konkurencí v podobě streamovacích služeb, jako je například Netflix, již před koronavirovou pandemií. „Lidé budou primárně konzumovat obsah přes streaming. Kina budou na rozdíl od minulosti prémiovou cestou,“ odhaduje Pfeiler.

Pokud chcete dostávat relevantní informace ze světa investic, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už sedm tisíc našich čtenářů.

reces

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.