Max Weber, klasik ekonomie, sociologie a politologie najednou, napsal před skoro sto dvaceti lety přelomovou knihu, ze které se čte snad všem studentům přilehlých oborů: Protestantská etika a duch kapitalismu. V ní pozoruhodně spojuje ducha, etiku a jeden z největších ekonomických zázraků, které se na této planetě přihodily.

Někde mezi polovinou osmnáctého a devatenáctého století prošla zejména západní část Evropy tak prudkým zbohatnutím, že o tomto období historici mluví jako o evropském zázraku nebo velikém odtržení, „great divergence“. Ještě v roce 1775 představovala Asie 80 procent světové ekonomiky. Těžištěm světa se Evropa ekonomicky stala až mezi lety 1750 a 1850. Od té doby se mezi mysliteli debatuje o tom, čím to mohlo přesně být a také jak daný zázrak zopakovat.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Teorií je mnoho, ale Max Weber jako důvod uvádí právě jakéhosi „ducha“. Mezi společenskými vědci se příliš často o duchách nemluví, a už vůbec ne o zázracích. Přesto právě ve spojitosti s Evropou před dvěma sty lety se tato terminologie ujala.

V Evropě se očividně „probral nový duch“, píše Norman Davies ve své objemné knize Evropa – dějiny. Depresivního ducha pozdního středověku vystřídala renesance, tedy znovuzrození, až vzkříšení, která později vyústila v onen zázrak. Jako by skončil staletí trvající marasmus blbé nálady a deprese.

Za recept na ukončení velké ekonomické deprese započaté krizí z roku 1929 bylo též mezi pravou stranou americké společnosti považováno zlepšení nálady. Koneckonců i ekonomický výraz deprese evokuje obecné přijímání deprese jako (mimo jiné) špatné nálady, absence elánu, povadlého ducha, jakousi ztrátu smyslu. Karikatury z té doby tak dokonce zobrazují Hooverův recept na konec deprese: smile the depression away – depresi zaženeme úsměvem. Z opačného tábora pak posléze píše Keynes o animal spirits, tedy o důležitosti jakéhosi elánu, étosu – a také o duchu, který nám dává životní energii. Zkrátka duch hraje v ekonomii velikou roli i ve vědeckých teoriích.

I v českých zemích se již dlouho, přinejmenším od dob Václava Havla a jeho rudolfínského projevu z roku 1997, mluví o špatné nebo blbé náladě. Následující dva prezidenti k dobré náladě ve společnosti moc nepřispěli. Ať již Klausovou skepsí vůči Evropské unii, které jsme se stali součástí, nebo Zemanovým profesionálním cynismem, kdy se z pravdy a lásky stalo označení pro nevítanou a posmívanou část společnosti.

Bylo by asi přehnané tvrdit, že se u nás bude opakovat onen ekonomický zázrak vyvěrající ze změny ducha. Ale přesto je namístě se nad touto možností zamyslet. Petr Pavel přece jen představuje velikou změnu v náladě českého národa. Zaprvé se nepotvrdily teze o rozdělené společnosti, důchodci se nenechali uplatit z eráru, stejně tak jako křesťané neskočili na Babišovo pouťové kejklířství, kdy najednou po kapsách již čistě průhledně populisticky nosil křesťanské cetky. Vláda teď nebude muset věnovat podstatnou část své energie boji s prezidentem a jeho suitou. Pryč jsou prapodivní poradci Klause a Zemana i jejich konspirační teorie, po kterých dnes nikdo ani neštěkne, stejně jako po jejich nositelích.

Po dlouhé době je radost poslouchat rozhovor s prezidentem, který má hlavu a patu, a navíc mluví srozumitelněji pro širokou veřejnost než Václav Havel. Z Hradu, ze kterého se mezitím stala jakási mrtvá, do sebe uzavřená končetina Prahy, kterou nešlo projít ani fyzicky, natož mentálně, se snad opět stane centrum kultury a intelektu, kde se bude politika řešit, a ne komplikovat.

Přitom dobrých zpráv je mnoho, jen o nich mluvit. Naše země se hrdě a odvážně postavila – prezidentům navzdory – jak Číně, tak Rusku. A to ještě dávno před loňskou invazí, kdy se zlo Putinova režimu stalo do očí bijícím celému světu. Vyhostili jsme ruské špiony/diplomaty, odstranili sochu Koněva, přejmenovali ulici, kde sídlí ruská ambasáda, a náš předseda Senátu oficiálně navštívil Tchaj-wan navzdory čínským výhrůžkám. Rusko nás dávno před invazí zařadilo mezi své oficiální nepřátele, hospodářsky jsme v paritě kupní síly předehnali Izrael a jsme v těsné blízkosti Japonska a brzy i Itálie. Zároveň se náš údajně „rozdělený národ“ těší jednomu z nejmenších příjmových rozdílů mezi bohatými a chudými.

Teď jen dodat národu ducha. A to je kardinální role vhodná právě pro nového prezidenta. Ano, máme naději, že blbá nálada, která se s námi tak dlouho vleče, skončí.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist