Představte si tuhle science fiction: Umělá inteligence si vybere člověka, vzhledem bude přesně odpovídat nasbíraným datům o tom, jaký typ na nás lidi působí nejdůvěryhodněji, bude mít i vlastnosti a gesta, které nám u politiků imponují nejvíc, bude mít pochopitelně vhodné vzdělání i vystupování, bude zkrátka přesně podle našich představ o ideálních politicích. Ten člověk se stane kandidátem, respektive bude součástí kandidátní listiny, kterou takto sestaví umělá inteligence.
Bude to samozřejmě živý kandidát. Přece jen tu ještě nějakou dobu budeme mít předvolební mítinky a osobní setkávání s voliči nebo sponzory. Ale bude existovat i dokonalý virtuální klon tohoto kandidáta. Umělá inteligence ho nasadí do veškeré elektronické komunikace s voliči. Bude z videí promlouvat na sociálních sítích, bude vystupovat v televizních debatách. Protože klon z jedniček a nul se neunaví, nepřekecne ani neukecne, může být v jednu chvíli na milionu míst zároveň, neujedou mu nervy a neřekne něco nevhodného a hlavně, bude umět říkat každému divákovi/voliči to, co chce slyšet.
Bude to ideální kandidát a volební vítězství takové kandidátky bude zaručené. Každá voličská skupina dostane to nejlepší.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekZvolení kandidáti se pak stanou poslanci, ale mnoho práce mít nebudou. Umělá inteligence bude přece lépe vědět, co je potřeba navrhnout a schválit pro spokojenost voličů. Nebo přesněji jejich rozhodující většiny. Nový poslanec, ministr, premiér bude mít přesně předprogramováno, jak má hlasovat a pod co se má podepsat. Bude to rychlé, přesné, lobbisté a korupčníci na to budou krátcí, leda by to byli oni, kdo vlastní onu umělou inteligenci (ale k tomu se ještě dostaneme). Občané budou spokojení. Odpadnou otravné a nesrozumitelné hádky ve sněmovně i politické debaty, protože proč bychom je měli vést? Problém vyřeší inteligentní stroj na základě holých a jasných faktů a dat. Žádné emoce, žádné pochybnosti, žádná ideologie kromě jediné – maximalizace plnění cíle spokojenosti většiny členů lidské společnosti. A ta se snaží uspokojovat celkem předvídatelný rejstřík potřeb od nasycení, sexuálního vybití až po zábavu všeho druhu. Cílem je příjemný život. A ten nám umělá inteligence ráda dopřeje, je k tomu stvořená.
A kde se na to vezme? Bohatství budou generovat stroje, jak jinak. Už to dělají zhusta dnes. Těží suroviny, vyrábějí auta, podílejí se na léčbě našich těl, spravují zásobárnu všech lidských zkušeností, znalostí a fantazií v prostoru zvaném internet...
Lidé budou z politického rozhodování o veřejných věcech vyřazení. Budou nahrazení chladně strojovým rozhodováním založeným na datech a bude se jim to líbit. Nebude to bez obětí, ale většina se bude mít dobře.
Tak, co tomu říkáte? Příliš bujná fantazie? Že by si lidé nechali vládnout od robotů? To určitě ne. Nebo počkat...
Před čtyřmi lety proběhl v osmi západoevropských zemích – ve Francii, Německu, Irsku, Itálii, Španělsku, Portugalsku, Nizozemsku a ve Spojeném království – rozsáhlý výzkum a až čtvrtina lidí v něm uvedla, že by preferovala, aby politická rozhodnutí činila umělá inteligence namísto politiků.
Možná je celý ten úvod fantazie, ale my k ní směřujeme, ne že ne.
Sci-fi realita
Navíc, ve skutečnosti už umělá inteligence do politiky dávno vstoupila. Systémy strojového učení už například několik let dokážou předpovědět, které návrhy zákonů v americkém Kongresu pravděpodobně projdou. Indický premiér Naréndra Módí použil už před lety svůj hologram k virtuálním volebním mítinkům a získal tak spoustu voličů. Nejpozději od prezidentské kampaně Baracka Obamy v roce 2012 se v kampaních ve velkém strojově vyhodnocují data o postojích, náladách a životních situacích potenciálních voličů. A pak se jim cíleně nabízejí speciálně vybrané informace z volebního programu. (V menším měřítku se to děje už mnohem déle.) V roce 2016 zaplatil americký senátor Ted Cruz skoro šest milionů dolarů společnosti Cambridge Analytica za to, že mu její digitální stroje naženou voliče na základě jejich psychologického profilu. Paranoidnější voliči dostávali politickou reklamu se sděleními založenými na strachu, konzervativnější příznivci zase na tradici a tak podobně. Podobné služby tehdy využíval u stejné firmy i Donald Trump.
Po celém světě využívají politici ve svých kampaních strojově zpracovaná digitální data pro čím dál přesnější oslovování konkrétních skupin voličů a také třeba sponzorů. Při naprosto fascinující rychlosti, s jakou se moderní nástroje umělé inteligence učí, je otázkou spíše měsíců než let, než se šíření politických idejí, konkrétních politických návrhů a zisk voličských hlasů a peněz dostanou výrazně do virtuálních rukou strojů. Technicky to bude možné velmi brzy.
Zlé stroje
A už dnes je také možné používat umělou inteligenci k politickým nekalostem. Digitální technologie pomáhají šířit dezinformace tak rychle a důkladně, že se tomu nevyrovná nic, co z historie známe. Jistě, v politických soutěžích a kampaních se odjakživa užívaly lži a pomluvy, ale dnes nám inženýři vyrobili stovky nástrojů a aplikací doslova hromadného ničení „pravdy“.
Spojené státy žijí v těchto týdnech údajně možným zatčením bývalého prezidenta Trumpa. On sám oznámil už před nějakým časem, že se jeho zatčení chystá. Trump totiž čelí podezření z možného falšování finančních záznamů kvůli platbám za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels. V New Yorku se kvůli tomu odehrávaly úplné manévry. Trumpovi fanoušci vyšli do ulic, Trump je přímo vyzval k blokádě budovy soudu, policie se připravuje na velké nepokoje. Je to bez přehánění výbušná situace. A rozbušku dodala umělá inteligence. Vytvořila naprosto realistické „fotografie“ Trumpa, kterého za pomoci chvatů a hmatů právě zatýká newyorská policie. K nerozeznání od reality. Snímky Trumpova zatčení, ke kterému nedošlo, se šířily digitálním světem zcela bez zábran a všichni asi tušíme, že nemalému procentu publika bude naprosto jedno, že je to podvrh.
ChatGPT zatřese s pracovním trhem. Nahradí až čtvrtinu lidské práce, tvrdí nová studie
Existují důkazy, že robotické šíření dezinformací ovlivnilo prezidentské volby v USA v roce 2016. Nebo britské parlamentní volby v roce 2017. Poškodilo také v prezidentské kampani Emmanuela Macrona a roli hrálo v mnoha dalších volbách. Je zcela namístě mít z užití umělé inteligence v politice obavy. Nejen proto, že ještě pořád moc dobře nevíme, jaký je její skutečný potenciál. Bát bychom se měli především proto, že dobře víme, že potenciál zkažených politiků je obrovský. Pokud jim tu nyní inženýři a vědci dodávají do rukou další mocný nástroj na ovlivňování mas, bylo by až divné, kdyby ho nechtěli použít.
Měli bychom dokonce uvažovat o globálních nebezpečích. Právě pozorujeme jednu jadernou mocnost, jak vede válku v Evropě.
Stačí si k celé situaci připočíst toto: Zhruba před rokem dal tým vědců pracujících pro farmaceutickou společnost Collaborations Pharmaceuticals za úkol umělé inteligenci vymyslet nějaké nové chemické zbraně. Byl to pouze experiment, ale výsledky byly tak šokující, že vědci zvažovali, jestli je vůbec zveřejnit. Umělá inteligence přišla během pouhých šesti hodin na 40 tisíc nových smrtelných látek, které lze použít jako zbraň proti lidem. Úplně slyšíme to táhlé „hmmmm“ Vladimira Putina nebo Kim Čong-una, když si po přečtení této zprávy začali mnout brady v zamyšlení nad tím, jak velké věci by mohli s touhle hračičkou dokázat.
Měli bychom se bát.
Hodné stroje
Ale dobře, vraťme se trochu víc nohama na zem a odložme také černé brýle. I umělá inteligence může být dobrá. Dokonce i v politice.
Pomocí stále efektivnějších digitálních strojů mají politici mnohem lepší možnosti, jak odhalit skutečné problémy jim svěřených resortů a oblastí. A také jak je řešit. Pokud umělé inteligenci stačí šest hodin, aby vymyslela 40 tisíc způsobů vyhlazení lidstva chemickými zbraněmi, proč by nemohla vymyslet alespoň jeden účinný způsob, jak zalepit skoro třistamiliardový schodek státního rozpočtu, aby to bylo „politicky průchozí“.
A nám občanům může umělá inteligence velmi podrobně a přesně ukazovat, jak stát funguje, který úřad pracuje pomalu, příliš draze, kde zbytečně utíkají peníze, jestli se někde neobjevuje podezření z korupce, který politik neplní své sliby a my ho už nemáme volit. Moderní digitální nástroje nám mohou pomoci lépe kontrolovat stát.
Strojový fact checking může například účinně bránit tomu, aby populistický premiér během nebezpečné pandemie balamutil stovky tisíc diváků svého facebookového pořadu. Může takřka v reálném čase konfrontovat jeho sdělení s tvrdými daty v oficiálních a relevantních databázích.
Stroje, ale s lidskými pravidly
Je jisté, že umělá inteligence masivně zasáhne do našich životů. Aplikace postavené na strojovém učení už dnes berou práci překladatelům, fotografům, grafickým designérům, kodérům a existují velmi dlouhé žebříčky profesí, u kterých se očekává, že v nich bude AI podávat lepší výkony než lidé a za mnohem méně peněz. Je nemožné, aby nějak citelně nezasáhla také do světa politiky.
Zároveň je zjevné, že půjde o mocnou zbraň, kterou bude možné dobře skrývat. A to je v politice ohromné riziko.
I bez umělé inteligence máme u politiky potíže rozpoznávat pravdu od lží a s ní to bude mnohem horší. Při vědomí toho všeho by si měli už dnes právě politici spolu s inženýry a vědci uvědomit, že vedle spousty nových dovedností je nutné vybavit umělou inteligenci také etikou a pravidly založenými na lidské morálce. Měli bychom ji naučit demokracii chránit a vylepšovat, a ne ji poškozovat a pomáhat populistům a autokratům. Je potřeba už nyní uvažovat o regulaci, o trestech za zneužití strojů proti zájmům společnosti. Ze zkušenosti dobře víme, že se taková regulace pohybuje vždy pomaleji než technologický rozvoj, ale zrovna v případě umělé inteligence bychom se jím opravdu neměli nechat předběhnout. Aby se nám nestalo, že regulaci umělé inteligence bude provádět místo politiků až sama umělá inteligence.
(Pozn. aut.: Titulek a ilustrační fotografie článku byly vytvořené pomocí umělé inteligence. Ostatní je dílem člověka.)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist