Finanční trhy zažívají v posledních týdnech rekordní přesuny kapitálu. Americké banky čelí velkému odlivu vkladů, výnosy amerických dluhopisů prudce klesly. Výrazně se propadla také cena ropy, naopak k historickým maximům zamířila cena zlata. Vše zmíněné patří mezi symptomy, které tradičně zvěstují příchod recese. V takovém případě by ale měly klesat také akciové trhy v očekávání nižších tržeb firem. A to se zatím neděje.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Na můj vkus je v tuto chvíli v trzích stále zaceněno příliš mnoho optimismu. Nepočítám-li finanční sektor, který je poslední dny pod tlakem z jiných důvodů, akcie zcela nereflektují riziko možné recese a nižší než očekávanou ziskovost,“ říká Martin Řezáč, ředitel české Erste Asset Management. Podle analýzy banky Goldman Sachs může přílišný optimismus pramenit z očekávání, že americká ekonomika je dostatečně robustní a recesi se vyhne.

Mezi další dvě hypotézy investiční banky pak patří také možnost, že akcioví investoři spoléhají na to, že americká centrální banka už v letošním roce výrazně sníží úrokové sazby, čímž by mohla eliminovat negativní efekt, který by jinak měl na akcie pokles ziskovosti firem. Otázkou proto je, co si o tomto scénáři myslí dluhopisoví investoři. A ti na první pohled dávají svým akciovým kolegům za pravdu, očekávají už letos hned trojité snížení sazeb.

Výnosy na dluhopisových trzích v posledních týdnech prudce klesly – dvouletý dluhopis ještě před měsícem nesl výnos ve výši 4,8 procenta, nyní jsou to už necelá čtyři procenta. A výnosy prudce spadly napříč všemi splatnostmi. Kratším splatnostem v poklesu pomohl mohutný přesun prostředků jak firem, tak drobných investorů do takzvaných fondů peněžního trhu, které zpravidla investují do státních poukázek a právě dluhopisů.

Do zmíněných fondů přiteklo během posledního roku ve Spojených státech přes 400 miliard dolarů, ale více než 120 miliard dolarů si fondy připsaly jen v uplynulém týdnu. Peníze přitékají z bankovních účtů, neboť v USA dochází k výběru vkladů především u menších bank, které by se mohly potenciálně ocitnout v problémech. Podle nově vydané studie by výraznější výběr nepojištěných vkladů mohl otřást v USA se 190 bankami.

Podle pondělního vývoje na akciových trzích se ale situace uklidňuje, akcie amerických i evropských bank rostly. Pokles dluhopisových výnosů tedy kvůli zmíněnému nemusí být nutně hnaný obavami z recese, ale právě úprkem do bezpečí. Analytici Goldman Sachs pak považují za nereálná očekávání, že by americká centrální banka už letos snížila sazby prudce, jak trh očekává. Sám šéf Fedu Jerome Powell uvedl, že snižování sazeb není vůbec ve hře.

„Nyní bych odhadoval, že se úrokové sazby nedostanou na úroveň těsně pod šest procent, ale mohou se zastavit kolem 5,3 procenta,“ uvádí Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities. Po čtvrtečním zvýšení se klíčová sazba pohybuje v rozmezí 4,75 až pět procent, Křeček tak počítá maximálně s ještě jedním zvýšením. Už zmiňované potíže amerických bank, jak připustil sám Fed, mohou vést k zásadnímu utažení měnových podmínek.

Ekonomové odhadují, že banky budou opatrněji poskytovat úvěry a výsledný efekt by pro ekonomiku mohl mít stejný význam jako zvýšení sazeb o 0,25 až jeden procentní bod.

Nejpravděpodobnější vysvětlení současného dění na trzích je proto podle analytiků Goldman Sachs skryté v detailu. Akciový index Nasdaq 100 od 8. března, kdy bankovní potíže začaly, připsal téměř pět procent, index S&P 500 stagnoval. Nicméně třeba rovněž americký index Russell 2000 je téměř sedm procent v minusu. Klíčovou proměnnou rozhodující o zmíněných číslech je, jak moc nebo zda vůbec jsou v daných indexech zahrnuté velké americké technologické společnosti. Zatímco Nasdaq je vůči nim vychýlený nejvíce, Russell, zaměřený na akcie menších firem, giganty jako Microsoft nebo Alphabet vůbec nezahrnuje. Velké firmy recese zvládají lépe.

Na burzovních prknech tak nyní udává rytmus tance hlavně přesvědčení, že úrokové sazby už výše nepůjdou, šance na recesi se zvýšila, ale velké firmy jí bez problému odolají a budou profitovat z případného snížení úrokových sazeb. Jak ale analytici Goldman Sachs přiznávají, situace je to poměrně nestabilní a může se v mžiku změnit.

„Kolísavost na akciových trzích v následujících měsících může být vhodnou příležitostí, jak doplnit portfolia na příznivějších cenách. Spíše bych se pak soustředil na velká zavedená jména technologických akcií,“ říká Michal Semotan, portfolio manažer J&T Banky. Zmiňovaný index Nasdaq, zahrnující největší technoakcie, od začátku roku připsal už 18 procent. Naopak Russell 2000, cílící na menší firmy, zisky ze začátku roku kompletně smazal.

Pokud chcete dostávat relevantní informace ze světa investic, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už sedm tisíc našich čtenářů.

reces

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.