Těžce zkoušená britská pošta, kterou sužují stávky zaměstnanců, kybernetické útoky a vysoká ztrátovost, je pro Daniela Křetínského stále atraktivním cílem. Přes vehikl Vesa Equity Investment, který ovládá spolu se slovenským miliardářem Patrikem Tkáčem, v ní navýšil svůj podíl. V International Distributions Services (IDS), což je mateřská společnost Royal Mail, se jako největší akcionář posunul z 23,21 na 24,04 procenta. Vyplývá to z informací založených v rejstříku londýnské burzy.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Přikoupení akcií jistě podnítí spekulace, že Křetínský zvažuje odkoupení celé skupiny IDS,“ napsal portál ThisIsMoney.co.uk. Burzovní pravidla totiž stanovují, že investor musí učinit nabídku na převzetí společnosti, pokud jeho podíl dosáhne nebo přesáhne 30 procent. Mluvčí Daniel Častvaj nechtěl zprávu komentovat s odkazem, že mu to neumožňují regulatorní podmínky burzy.

Pokud by k odkupu mělo časem skutečně dojít, dala by se předpokládat silná nevole ze strany poštovních odborů, píše ThisIsMoney.co.uk, a to kvůli zachování pracovních míst a jejich podmínek. Odborové sdružení CWU, které reprezentuje 115 tisíc poštovních pracovníků, se bouří už proti plánům současného vedení a v posledních měsících organizovalo několik velkých stávek. CWU požaduje zvýšení platů, které by zaměstnancům kompenzovalo rostoucí inflaci, a požaduje také zrušení části modernizačního programu. Ten zavádí sledování výkonnosti jednotlivých pracovníků, což odbory označily za nepřípustného „Velkého bratra“.

Obě strany si teď vzájemně vyhrožují: odbory tvrdí, že pokud nedojde do konce týdne k dohodě, svolají další stávku. Naproti tomu management Royal Mail varoval, že bez ústupků odborů pošlou regulovanou část byznysu – tedy listovní doručování na každou adresu v Británii – do nucené správy. Zároveň je viní z toho, že stávky a další obstrukce prohlubují ztrátu společnosti, kterou už předtím vyčíslili na jeden milion liber denně.

Nejistota a špatné hospodaření se podepisují na ceně akcií IDS. Jejich hodnota za posledních 12 měsíců spadla o 37 procent. „To samozřejmě nabízí investorům typu Křetínského vítanou šanci navýšit svůj podíl,“ dodává ThisIsMoney.co.uk.

Křetínský, o němž bulvární deník The Sun nedávno napsal, že si v britském byznyse hraje „monopoly, akorát ve skutečnosti“, dostal od britské vlády loni na podzim zelenou k tomu přikupovat v tamní poště další podíly. Transakce českého miliardáře zkoumal na základě zákona o národní bezpečnosti a investicích, který jí umožňuje rozhodovat o obchodech, v nichž by mohly být dotčeny národní zájmy.