Zdá se, že březnová bankovní bouře se Spojenými státy i Evropou už přehnala, a tak se ekonomové a investoři snaží zjistit, kde všude zanechala škody. Z těch už nyní viditelných je asi nejvíce děsí vývoj na trhu s komerčními nemovitostmi. Akcie evropských realitních investičních fondů zažily další mohutné propady a klesají směrem k minimům z dob světové finanční krize v roce 2009. A o moc lepší není situace ani ve Spojených státech.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Realitní investiční fondy (REITs) se od nemovitostních fondů, v Česku známějších, liší v tom, že vydávají akcie. Investor si tedy nekupuje podíl ve fondu, ale jeho akcie obchodované na burze. Tyto fondy působí na vyspělých finančních trzích a k nákupu akcií je potřeba využít služeb brokera nebo banky. Na české burze žádný takový fond není. Realitní fond vlastní nemovitosti, pronajímá je a výnos z pronájmu následně vyplácí jako dividendu akcionářům.

Index sledující evropské investiční fondy odepsal od svého letošního únorového maxima třináct procent. Od minulého roku pak ztrácí třetinu hodnoty, což je podobný propad, který zažil při panických výprodejích na začátku roku 2020, kdy do Evropy dorazila pandemie koronaviru. Americký index sledující tamní realitní fondy odepsal od únorového vrcholu přes dvanáct procent, meziročně pak ztrácí 27 procent své hodnoty.

Zmíněné indexy zahrnují realitní fondy z různých odvětví podnikání. Ve Spojených státech jsou například fondy zaměřené na průmyslové budovy nebo sklady od začátku roku pořád v zelených číslech. Naopak ale prudké poklesy táhnou fondy zaměřené na pronajímání kanceláří nebo obchodních center. Jak vyplývá ze zmíněných čísel, fondy trpěly už během minulého roku, březnová bankovní krize ale jejich vyhlídky ještě zhoršila.

Krize začala ve Spojených státech, když skončily krátce po sobě hned tři středně velké americké banky. Panika následně zasáhla i další, především menší regionální banky, neboť lidé a firmy se báli o své vklady. Americké centrální bance se sice podařilo pomocí speciálních půjček situaci stabilizovat, nicméně minulý čtvrtek zároveň uvedla, že si není jistá, jaké dopady bude mít situace na úvěrovou činnost daných bank.

Ekonomové očekávají, že banky kvůli nynější situaci šlápnou na brzdu a jejich ochota poskytovat úvěry se sníží a refinancování starých úvěrů se dlužníkům prodraží. Odhady ekonomů pak hovoří o tom, že výsledný efekt by mohl být ekvivalentem zvýšení sazeb americké centrální banky o 0,25 až jeden procentní bod. Klíčové přitom je, že ve Spojených státech je výstavba komerčních nemovitostí z 80 procent financovaná těmito bankami.

„Banky mají velkou expozici vůči komerčním nemovitostem, což nutně ovlivňuje stabilitu bank, což má zase dopady na širší ekonomiku,“ říká pro CNN analytik Xander Snyder z americké finanční skupiny First American. Aktuálně podle něj nikdo neví, jak komerční nemovitosti pořádně ocenit, protože se na pronajímatele valí období refinancování půjček v situaci, kdy mají budovy obsazené z poloviny. A první firmy už problémy hlásí.

Například investiční společnost Brookfield Asset Management v druhé polovině února nesplatila půjčku ve výši více než 750 milionů dolarů na budovy v Los Angeles. Další správce aktiv Pimco zase na konci února nesplatil hypotéku krytou portfoliem kancelářských budov včetně kanceláří Twitteru v New Yorku a San Francisku. Utužení úvěrových podmínek kvůli nervozitě bank a rostoucím úrokovým sazbám ale nejsou jediné potíže.

Zvyšování sazeb podrývá byznys fondů také proto, že relativně snižuje atraktivitu jejich výnosu. Žádný investor si nepořídí akcii fondu s dividendou pět procent, pokud mu výnos pět procent nabízí mnohem bezpečnější státní dluhopis. Ve Spojených státech by podle vyjádření centrální banky mohlo dojít ještě k jednomu zvýšení sazeb na horní hranici 5,25 procenta. V eurozóně je klíčová sazba na třech procentech a čeká se další zvyšování.

Podle společnosti S&P Global je aktuálně sektor realitních fondů nejshortovanějším odvětvím na světě, tedy investoři sázejí na další propady. Analytici banky Citigroup očekávají, že krvavá lázeň bude pokračovat a do konce letošního roku by mohly padnout akcie realitních fondů ještě zhruba o polovinu. Více trpět by měla Evropa, neboť tamní realitní fondy jsou více koncentrované v oblasti kanceláří nebo rezidenčního bydlení.

Situace se promítá také do neobchodovaných nemovitostních fondů, které taktéž zažívají odliv kapitálu. České nemovitostní fondy zveřejní údaje za hospodaření v loňském roce do konce dubna, součástí bude i přecenění hodnoty nemovitostních portfolií.