První reakce jsou vesměs stejné: zaměstnanci, jejichž firmy přejdou na řízení „bez šéfa“, chtějí hned zvednout plat a prodloužit dovolenou. Společně to proberou a odsouhlasí, jenže pak se podívají na interní finanční výsledky. Zjistí, že na takové benefity firma zkrátka nemá, a z plánu sami vycouvají. Model, kdy o směřování firmy rozhodují všichni zaměstnanci a CEO jim jen radí, je v Česku stále častější. Majitelé si chválí větší loajalitu i spokojenost lidí, v době krize jsou prý odolnější. Zároveň ale varují, že pro flákače v takových společnostech, přezdívaných tyrkysové, místo rozhodně není. 

Častější přechod na kolektivní řízení společností pozoruje například Michal Šrajer z organizace Happiness at Work. „Určitě to začíná být větší téma než třeba před dvěma nebo třemi lety.“ Šrajer vidí zájem ze strany asi čtyř desítek IT firem, ale i neziskovek nebo společností poskytujících služby. 

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.