Od minulého týdne mají evropští odběratelé plynu možnost poptat dodávku zemního plynu pomocí jednotné evropské platformy. Členské země EU mají dokonce povinnost touto cestou poptat množství o rozsahu minimálně 15 procent svých závazků v oblasti zásob plynu, tedy necelá čtyři procenta celkové spotřeby plynu v unii.

Evropská komise i řada členských států si od tohoto mechanismu slibují vyšší bezpečnost dodávek a také nižší ceny plynu. Údajně totiž agregovaná poptávka umožní získat množstevní slevu. Myšlenku společných nákupů, které by omezily nevýhodné smlouvy pro východoevropské země, prosazovali Poláci již v roce 2014. Tehdy se tento centralistický koncept ještě neujal. Měl za cíl pouze omezit neférové tržní prostředí v EU. V roce 2022 se však situace na evropském plynovém trhu zhoršila pro všechny a Evropská komise tedy vypracovala vlastní návrh. Co přináší?

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.