Čím dříve se tisíce poškozených klientů Energetického Holdingu Malina přihlásí se svými pohledávkami u insolvenčního soudu, tím lépe, shodují se advokáti oslovení HN. Holding od svých zákazníků vybral stovky milionů korun na zálohách za solární elektrárny či tepelná čerpadla, velkou část z nich ale nedodal nebo je nedokončil. Místo toho přinejmenším od března přestal s většinou klientů komunikovat. Společnost na sebe v pátek u Městského soudu v Praze podala insolvenční návrh. Zároveň požádala soud o povolení reorganizace společnosti. Dalším krokem bude rozhodnutí soudu o úpadku společnosti. „K tomu by mohlo dojít během několika dní, pokud nebude potřebovat od Maliny doplnit nějaké další podklady,“ sdělil HN Jakub Backa z advokátní kanceláře Lechovský & Backa zabývající se insolvenčním právem.

Hrozí, že se insolvence bude týkat i fotovoltaických panelů, které už mají lidé na střechách, ale ještě nedošlo k jejich oficiálnímu předání.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Své žádosti mohou věřitelé soudu posílat již nyní, protože insolvenční řízení bylo zahájeno. „Až bude vyhlášen úpadek společnosti, tak budou věřitelé ještě oficiálně vyzváni, aby žádosti podali, a bude jim dána lhůta dvou měsíců,“ dodal Backa a doporučil, aby klienti Maliny v tomto ohledu neotáleli. Podle něj je vždy lepší, když má insolvenční správce či dlužník na zpracování přihlášek více času. „Mohou se v nich objevit nějaké nesrovnalosti. Pokud by ale byly nějaké chyby objeveny až ke konci zmíněné lhůty, tak už by nemuselo být možné je napravit,“ upozornil Backa.

Malina uvádí, že insolvence neznamená její konec. „Naopak, v rámci připraveného reorganizačního plánu chceme zajistit dokončení zakázek a pokračovat v instalaci elektráren,“ píše firma v tiskové zprávě, kterou rozeslala médiím v pátek večer.

„Snažíme se vyřešit problémy, které v Malině vznikly. Zjistili jsme, že manažersky nebyla společnost vedena dobře. Rozhodli jsme se podat návrh na povolení reorganizace společnosti. Je to cesta, jak se nám podaří udržet společnost v chodu a umožnit maximální možné uspokojení věřitelů a dodělat všechny zakázky zákazníků,“ řekl k situaci Jan Urban, předseda představenstva firmy.

Na bankovních účtech holdingu zbývá necelých 12 milionů korun. V insolvenčním návrhu Malina uvádí, že od klientů vybrala celkem 1,123 miliardy korun. Své nynější celkové zásoby, převážně vybavení fotovoltaických elektráren, nacenila na 438 milionů korun. Z toho 262 milionů korun tvoří vybavení u koncových zákazníků, tedy třeba fotovoltaické panely, které už mají klienti na střechách, ale ještě nedošlo k jejich oficiálnímu předání. Může se tedy stát, že do insolvence půjdou i tyto panely. „Ve smlouvách, které jsem viděl, je vysloveně uvedeno, že jsou výhradním vlastnictvím Maliny až do úplného zaplacení díla,“ uvedl Backa. O jejich dalším osudu ale již rozhodne insolvenční správce, případně soud.

Malina si nabrala mnohem více zakázek, než vůbec byla schopna splnit, na což HN upozornily už začátkem prosince minulého roku. Firma také utratila spoustu peněz za marketing. „Do marketingu podle několika svědectví holding investoval v minulém roce 150 milionů korun,“ popsal Janusz Konieczny z analytického týmu Pirátů.

Právě tato strana v nedávné době přispěchala na pomoc klientům Maliny a radí jim, jak se mohou v insolvenci bránit. K odborníkům, které Piráti požádali o komentář, patří rovněž advokátní kancelář Lechovský & Backa. 

Podle nedávného zjištění HN se někteří nespokojení klienti Maliny už obrátili na soud a firma se dostala do hledáčku exekutorů. Právě neschopnost plnit své pohledávky a exekuce firmu oficiálně přivedly k insolvenci.

Společně s insolvencí bude Malina omezena v nakládání se svým majetkem. Bude moci činit pouze úkony v rámci běžné obchodní činnosti. Zároveň bude chráněna vůči exekutorům – po dobu insolvenčního řízení totiž není možné provádět exekuce.

Jakmile soud rozhodne o úpadku holdingu, ustanoví zároveň s tím insolvenčního správce a vyzve věřitele, aby vůči společnosti přihlásili své pohledávky. Zároveň svolá přezkumné jednání a schůzi věřitelů, kterých budou tisíce. Hlasování na schůzi proběhne fyzicky a může trvat i několik dní.

„Nyní by poškození klienti měli především sledovat insolvenční rejstřík, kde po zadání názvu nebo identifikačního čísla holdingu uvidí, v jaké fázi se insolvenční řízení nachází,“ radí Jan Eisenreich z Asociace pro transparentnost investičního trhu. I on doporučuje klientům podat své přihlášky do insolvenčního řízení co nejdříve.

„Na základě zkušeností z jiných řízení, která se týkají rozsáhlých podvodů a ve kterých zastupujeme poškozené klienty, očekávám, že bude úpadek prohlášen poměrně rychle a dále bude ustaven prozatímní věřitelský výbor. Dále také podle mého názoru dojde ke vstupu státního zastupitelství do insolvenčního řízení a souběžně s insolvenčním řízením poběží i řízení trestní,“ sdělil Eisenreich.

Piráti koncem dubna informovali o tom, že shromáždili řadu podkladů, podle všeho o  nestandardním hospodaření firmy, možném účelovém vyvádění majetku a klamavé reklamě. Všechny podklady odeslali na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Odborníci věřitelům doporučují, aby se se svými insolvenčními návrhy sdružovali. „Klienti pak mají silný hlas v insolvenčním řízení a jsou chráněni proti nekalým jednáním dlužníka. Mnohdy se totiž stává, že si dlužník prostřednictvím nastrčených osob přihlásí do insolvence velké pohledávky a snaží se insolvenci ovládnout a vytáhnout z ní peníze na úkor drobných věřitelů,“ uvedl Eisenreich.

Každý věřitel má podle Backy při hlasování jeden hlas za každou korunu své pohledávky. „Logicky tak budou mít větší sílu věřitelé s většími pohledávkami,“ sdělil HN Backa.

Sama Malina ve svém insolvenčním návrhu zmiňuje dva velké věřitele. Tím největším je neznámá čínská společnost Haikou Longhua Douzhen s pohledávkou ve výši 108 milionů korun. Další v řadě je s pohledávkou za 78 milionů korun realitní pražská firma Iceberg Comp s.r.o., jejímž vlastníkem je Lubomír Podlipný. Tomu patří také podnik Fotovoltaické montáže.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.