Dlouhé roky působil František Hřebík jako prorektor Policejní akademie, kde měl na starosti zahraniční styky, vnější vztahy a dříve také studijní a pedagogickou činnost. A z titulu své funkce mezi jinými řešil i plagiátorské aféry studentů, kdy škola odebrala magisterský titul například tehdejšímu náměstku ministra vnitra Františku Vaverovi.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekProblém s plagiátorstvím doběhl ale následně i samotného Hřebíka. Před čtyřmi lety musel svůj post opustit poté, co se ukázalo, že i on sám se podepsal pod cizí dílo. Konkrétně pod habilitační práci, se kterou usiloval o udělení titulu docenta. Hřebík žalobu napadl u soudu, který nakonec řekl, že podepsání se pod cizí dílo nemůže být důvod výpovědi. Minulý týden ale případ zvrátil Nejvyšší soud, který se zastal školy a vrátil případ k novému projednání.
Jako habilitační práci Hřebík předložil monografii „Vybrané aspekty ekonomické bezpečnosti“, kterou prý sepsal s profesorem Univerzity Pardubice Bohuslavem Sekerkou. Škola ale zjistila, že se na napsání práce vůbec nepodílel. „Ani jedna z kapitol či podkapitol není jeho autorským dílem,“ napsala škola, když ho odvolala z funkce prorektora a dala mu kvůli tomu i výpověď.
Krnáčová u soudu neobhájila vyhazov vysoké úřednice magistrátu, byl prý zmatený
Podle školy šlo o „podvodné nezákonné jednání vůči zaměstnavateli s cílem získat vědecko-pedagogickou hodnost docent, aniž by splnil podmínky stanovené zákonem“.
Hřebík tak porušil zvlášť hrubým způsobem povinnost nejednat proti zájmům školy a neprohluboval si kvalifikaci „zákonným a poctivým způsobem“.
Hřebík to odmítl akceptovat a proti odvolání i výpovědi podal žalobu. Obvodní soud pro Prahu 4 ji ale zamítl. Podle něj se Hřebík dopustil hrubého porušení předpisů upravujících ochranu duševního vlastnictví. A škola jej byla proto oprávněna propustit. Městský soud v Praze ale verdikt otočil a výpověď označil za neoprávněnou. Habilitační řízení pro zisk titulu docent podle něj nesouviselo s funkcí prorektora, kterou Hřebík vykonával. A proto nebylo podstatné, že porušil autorský zákon. Dodal, že Hřebík tím ani nemohl poškodit dobré jméno svého zaměstnavatele, ale maximálně své vlastní.
Škola podala dovolání, které Nejvyšší soud uznal za důvodné. Podle něj Hřebík vykonával práci akademického pracovníka na jedné z vysokých škol, které jsou jako nejvyšší článek vzdělávací soustavy „vrcholnými centry vzdělanosti, nezávislého poznání a tvůrčí činnosti“. A z toho titulu byl povinen při vytvoření vědeckého díla dodržovat též autorský zákon, a to bez ohledu na to, za jakým účelem uvedené dílo vytvořil.
„Ve všech případech musí být vědecké dílo jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora, která je jednou ze základních náplní práce akademického pracovníka vysoké školy,“ uvedl předseda senátu Nejvyššího soudu Jiří Doležílek v rozhodnutí z minulého pátku, kterým zrušil rozsudek Městského soudu v Praze.
Přestože Policejní akademie nyní uspěla s dovoláním, vyhráno ještě nemá. Případ musí posoudit znovu Městský soud v Praze. „Byť je vázán názorem Nejvyššího soudu, může znovu a lépe odůvodnit neplatnost výpovědi a opět dojít k tomu, že porušení autorského zákona nemělo takovou souvislost s pracovněprávními předpisy, aby to byl důvod platné výpovědi,“ říká Jáchym Stolička z advokátní kanceláře Aegis Law.
Hřebík, který po výpovědi z Policejní akademie nastoupil (stále jen jako Ph.D., a ne docent) na České vysoké učení technické jako vedoucí Institutu ekonomických studií, by pak měl nárok na náhradu mzdy ve výši nejméně šestiměsíčního platu.