První letošní nováček na trhu Start pražské burzy u tuzemských investorů uspěl. Ve středu skončila veřejná aukce akcií výrobce městského mobiliáře mmcité a zájem více než dvakrát převýšil nabídku. Mimo jiné to ukazuje, že se alespoň v tomto případě nenaplnily obavy z hospodářského ochlazení. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Firma podnikatele a designéra Davida Karáska nabídla investorům jeden milion nových akcií – tedy celkem třetinu podniku – v cenovém rozpětí od 160 do 200 korun. Dvoutýdenní aukce stanovila výslednou cenu prodávaných akcií na 160 korunách, tedy na spodní hranici rozpětí. Investoři ale poptali akcie celkem za 365 milionů korun a jejich objednávky tedy museli organizátoři aukce krátit. Výsledek úpisu oznámila v tiskové zprávě Burza cenných papírů. S akciemi se začne obchodovat 1. srpna.

Podle burzy šlo o „velmi úspěšnou“ transakci, které se zúčastnili jak institucionální, tak i drobní investoři. Objednávková kniha byla naplněna již devátý den z celkových čtrnácti, po které úpis probíhal.

Start je alternativní akciové tržiště určené menším nadějným firmám. Pražská burza ho spustila před pěti lety a mmcité na něm bude už čtrnáctou firmou. Je zároveň letošním prvním debutantem.

„Jsme rádi, že máme na burze inovativní společnost, která má zásadní vliv na tvorbu moderních a atraktivních veřejných prostorů, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí,“ napsal v tiskové zprávě generální ředitel burzy Petr Koblic. Na Startu se již obchodují například výrobce designových klik M&T 1997,  slovenská metalurgická společnost Gevorkyan, řetězec lékáren Pilulka či zpracovatel kůží pro nábytkářský průmysl Karo Leather.

Investoři ohodnotili celou společnost mmcité na 480 milionů korun, tedy 9,75násobek očekávaného letošního čistého zisku a 5,63násobek provozního zisku EBITDA. Uvedl to  František Bostl, jehož společnost Starteepo v transakci figurovala jako finanční poradce, stejně jako v šesti jiných debutech firem na tržišti Start v minulosti. Bostl byl též mezi investory: koupil si 44 tisíc akcií a jeho fond Czegg Ventures získal 285 tisíc akcií. Zúčastnit se podle dřívějších informací měl také například investiční fond Národní rozvojové banky.

Společnost mmcité chce využít příjmy z prodeje – tedy asi 160 milionů korun – na posílení vlastních výrobních kapacit. To by mělo firmě s více než miliardovým obratem zlepšit marže a přinést větší zisk. Karásek, který dosud ovládal 97 procent firmy a i nadále si udrží majoritu, to řekl v nedávném rozhovoru pro HN.

Firma má výrobní závod ve Veselí nad Moravou, kde vyrábí venkovní lavičky, čekárny, stojany na kola, odpadkové koše a další mobiliář, který pak prodává po celém světě. Téměř polovina tržeb firmy jde ze zemí visegrádské čtyřky – Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Více než 24 procent je z prodejů ve zbytku Evropy a 25 procent jde ze zemí amerického kontinentu, hlavně z USA. Výrobky firmy sbírají po celém světě ceny za design. A dostaly se až na horní stanici lanovky na hoře Mont Blanc nebo před pár lety na olympiádu v Rio de Janeiru.

Projekt vstupu mmcité na burzu oslovil investory geografickým rozprostřením byznysu a jeho stabilitou. Podle zakladatele firmy Karáska jsou navíc zakázky na městské vybavení specifické tím, že odolávají hospodářským cyklům – městské čtvrti vybavení modernizují bez ohledu na konjunkturu či propady ekonomik. Pomáhá, že mmcité má pobočky v deseti zemích a dalších více než 30 trhů obsluhuje prostřednictvím smluvních distributorů.

Tržiště Start neslouží jen k tomu, aby na něm menší firmy získávaly peníze pro svůj další rozvoj. Jeho prostřednictvím také mohou dosavadní vlastníci a zakladatelé zpeněžit část svých podílů, aniž by museli do podniku pustit třeba strategického investora nebo fond. Výhodou Startu je, že administrativa, povinnosti a náklady spojené s veřejnou nabídkou nejsou tak velké jako při vstupu na standardní burzovní trh.