Je to jeden z pilířů letos schváleného akčního plánu vlády v oblasti závislostí. Kabinet Petra Fialy už má i spočítané, že by takový krok mohl přinést až šest miliard korun ročně. Řeč je o širší legalizaci konopí, jejíž podobu dává dohromady národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil z ODS.

Až doposud to vypadalo, že minimálně předložení návrhu půjde hladce. Vobořil má blízko k premiérovi Fialovi, s nímž se zná z brněnské ODS. Že dostane příležitost v Česku plán na širší legalizaci konopí rozjet, byl ostatně jeden z argumentů, proč loni na spolupráci s vládou kývl. Teď se však proti jeho záměrům začínají čím dál hlasitěji ozývat koaliční lidovci.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Tak, jak je zatím představován systém masové legalizace, nám to přijde velmi nebezpečné. V situaci, kdy vynakládáme nemalé částky na prevenci závislostí, považujeme za nerozumné rozšiřovat okruh potenciálních uživatelů,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný. „Určitě podporujeme dekriminalizaci malopěstování pro léčebné účely. Když si někdo vypěstuje tři rostliny a udělá si z nich mastičku, je úplná blbost, aby kvůli tomu musel chodit po soudech. Ale uvolnění i pro rekreační účely se nám nelíbí,“ dodává lidovecký ministr.

Součástí vznikajícího návrhu má být regulace – konopí by se na rozdíl od alkoholu mohlo prodávat jen ve specializovaných klubech se státem schválenou licencí, nesměla by na něj být reklama, nakupovat by mohli jen dospělí a omezeno by mělo být i množství, které si měsíčně budou moci zakoupit.

Podle Výborného jde ale i tak o příliš radikální krok: „Pro nás, pro lidovce, je ta představa vytváření konopných klubů nebo výrazné legalizace, která by nás posunula možná ještě někam dál, než je třeba Nizozemsko, těžko přijatelná.“ Vládou schválený akční plán přitom uvádí, že ambicí kabinetu je zavedení přísně regulovaného trhu s vybranými méně rizikovými návykovými látkami a s konopím.

Ministr ale odmítá, že by šla jeho strana proti vlastnímu kabinetu. „Lidovci proti akčnímu plánu nejdou. Je to o dohodě – a ta zatím není,“ oponuje Výborný. Že je dohoda s křesťanskými demokraty daleko, ale naznačují i další detaily. Výborný zpochybňuje jak vládní výpočty ekonomického přínosu legalizace, tak i to, že by mělo být cílem změnu alespoň do konce tohoto volebního období schválit.

„Myslím si, že ta čísla jsou výrazně na vodě. A jestli to do konce volebního období schválíme, odhadnout nedokážu. Zatím se dohodě neblížíme,“ říká Výborný. Se svým kritickým postojem vůči změně není v KDU-ČSL zdaleka sám.

„K určité úpravě v tomto volebním období dojít může, ale asi to nebude nic zásadního,“ myslí si poslanec Ondřej Benešík. Ještě skeptičtější je ale europoslanec Tomáš Zdechovský: „Nejsem si jistý, že by se to stihlo legislativně udělat.“

Podporu změna nemá ani u jednoho z lidoveckých lékařů v poslaneckých lavicích Víta Kaňkovského. „Osobně nevěřím tomu, že by případná legalizace a regulace trhu omezila negativní dopady zejména na mladou generaci,“ říká poslanec.

Piráti, pro které je legalizace konopí dlouholeté téma, přesto věří, že se strany dohodnou. „KDU-ČSL jsou na jednu stranu proti legalizaci konopí, přitom ale nijak zvlášť nevystupují proti alkoholu, který je drogou nejhorší, máme na něm nejvíc závislých, má sociální dopady na rodinu, je příčinou domácího násilí,“ argumentuje pirátský předseda a vicepremiér Ivan Bartoš. Lidovci přitom prosadili nulovou spotřební daň z tichého vína.  

Pokud by koalice nenašla na legalizaci shodu, je osud návrhu nejistý. Největší opoziční hnutí ANO je totiž v otázce legalizace rozdělené a zatím není jasné, jak se jeho poslanci k tématu postaví. Další opoziční hnutí SPD je proti.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.