Velké technologické firmy řeší, jak dostat lidi zpět do kanceláře. Giganty ze Silicon Valley během koronavirové pandemie navykly zaměstnance na práci z domova a často ji prezentovaly jako firemní benefit. Teď mají problém je aspoň na pár dní v týdnu nalákat zpět – a zkoušejí to po dobrém i po zlém.

Společnosti jako Google, Microsoft, Zoom, Twitter nebo Amazon začaly ve velkém používat takzvaný hybridní pracovní týden, většinou ve formátu „tři dny v kanceláři, dva dny doma“. Zavedl ho i Apple a vytrval, ačkoli se proti němu část zaměstnanců bouřila. V petici, z níž citoval server Business Insider, napsali, že „skvělá práce se dá dělat i z domova“. Na to Tim Cook, šéf Applu, opáčil, že návrat do kanceláří má „obnovit sílu osobní spolupráce“.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Google nyní přišel s novinkou – nabízí zaměstnancům, kteří dosud pracovali na dálku, slevu na hotel přímo v hlavním sídle společnosti v kalifornském Mountain View. Noc za 99 dolarů (2180 korun) jim má pomoci k snadnějšímu přechodu z plného home officu do hybridního režimu. V dopise zaměstnancům, na který upozornila televize CNBC, Google zaměstnancům píše, že si tím ušetří čas strávený dojížděním a můžou si hodinu přispat. Hotel s kapacitou čtyři tisíce míst je od loňska součástí rozlehlého kampusu jménem Googleplex, který leží u dálnice 101 spojující San Francisco se San José, jež je pověstná častými zácpami.

Zaměstnanci podle CNBC na interním diskusním fóru na nabídku zareagovali se smíšenými pocity. „Takže vlastně můžu část své výplaty vrátit Googlu,“ napsal jeden ze zaměstnanců a další poukázal na to, že vybavení v kancelářích Googlu je lepší než to, co nabízejí v hotelovém pokoji.

Google zavedl hybridní režim už na konci loňského roku, ale ve firmě není příliš populární. Na jednu stranu se tedy firma snaží zaměstnance do kanceláří přilákat na cenově výhodný hotel, na druhou také ale zkraje prázdnin přitvrdila: zavedla sledování záznamů z čipů, které slouží pro vstup do budovy. Současně oznámila, že docházka bude zahrnuta do hodnocení osobního výkonu, od něhož se odvíjejí finanční bonusy.

Podobně se zachoval i Amazon. Největší americký internetový prodejce od května zavedl povinné tři dny v kanceláři a sleduje dodržování pomocí dat z přístupových karet. Jelikož se nařízení zdaleka ne všichni zaměstnanci podřídili, HR oddělení firmy věc před několika dny začalo řešit. „Píšeme vám, protože nesplňujete naše očekávání, že se připojíte ke svým kolegům v kanceláři alespoň tři dny v týdnu. Máte přidělené a připravené místo v kanceláři,“ stojí v e-mailu, který dostali někteří zaměstnanci. „Očekáváme, že teď začnete chodit do kanceláře tři nebo více dní v týdnu.“

Dokonce i videokonferenční platforma Zoom, která umožňuje vzdálenou komunikaci a spolupráci mezi kolegy, povolala své lidi zpět do kanceláří. Na rozdíl od Googlu či Amazonu však vyžaduje jen dva dny v týdnu, zároveň však zrušila středu jako den bez schůzek a mítinků.

Výzkum Gallupova ústavu, který proběhl na jaře letošního roku, ukázal, že šest z deseti amerických zaměstnanců – jejichž práce to umožňuje – preferuje hybridní pracovní režim. Jedna třetina dává přednost práci na dálku a méně než deset procent chce denně docházet do kanceláře. Ještě v roce 2019, tedy před pandemií, byl poměr zcela opačný. Tehdy se 60 procent dotázaných vyjádřilo pro práci z kanceláře, necelá třetina byla pro hybridní režim a jen osm procent pro práci na dálku.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.