Úředníkům se stále nedaří vyřizovat v zákonné lhůtě žádosti o přiznání penze. Tisíce lidí dál čekají na svůj první důchod i po uplynutí devadesátidenního termínu, často několik měsíců. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) přitom říká, že na agendu nových penzí nasadila všechny síly a počty nevyřešených žádostí se podařilo razantně snížit.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekPodle údajů ČSSZ ale čeká nyní na vyřízení důchodů stále kolem 57 tisíc žádostí. Překročenou lhůtu z toho má 4800. Oproti dubnovým 25 tisícům je to zhruba pětina.
Vedlejším efektem toho je, že vzrostla průměrná doba úspěšného vyřízení z 99 dnů na současných 111. Ta se totiž neváže k tomu, jak dlouho věc na úřadu leží, ale odráží délku jejího úspěšného vyřízení. Ostatně podle mluvčí úřadu Jitky Drmolové jde tedy o pozitivní číslo, protože se úředníkům podařilo během června a července vyřídit zejména žádosti, které ležely úředníkům na stole nejdéle. Právě tím podle ní průměr narostl. Kdyby totiž zůstaly dál „netknuté“, tak by se do statistiky uzavřených věcí nepropsaly.
Pro lidi marně čekající na penzi je ale důležitý spíše údaj o tom, jak dlouho jejich nevyřízené žádosti na úřadech leží. Zejména u těch, kterým už uplynula zákonná lhůta. Tato data ale sociální správa HN neposkytla.
Úřad každopádně říká, že je při zpracovávání na maximu svých možností. „Pod vlivem extrémního počtu žádostí o starobní důchod na konci loňského roku byly navýšeny personální kapacity k posílení důchodové agendy na okresních pobočkách,“ uvedla Drmolová.
Zmíněný nápor na konci roku 2022 způsobily zejména žádosti o předčasný důchod. Ministerstvo práce a sociálních věcí tehdy zveřejnilo informaci, že to může být pro žadatele s ohledem na systém výpočtu podle valorizací výhodné. Zatímco v jiných letech znamenala žádost o předčasnou penzi výrazné snížení důchodové dávky, loni to bylo jinak. Stát totiž během krátké doby důchody čtyřikrát valorizoval a to se projevilo ve výpočtu předčasných penzí navýšením i o několik tisíc korun.
Zatímco běžně se počet žádostí o předčasné důchody pohyboval kolem dvou nebo tří tisíc měsíčně, od poloviny loňského roku zaznamenaly úřady strmý nárůst. Rekordní byl loňský listopad, kdy na podatelny dorazilo 24 tisíc žádostí. A zájem neustal ani letos. V březnu a dubnu podali lidé přes jedenáct tisíc žádostí, v květnu pak dokonce více než 12 tisíc.
25 tisíc lidí marně čeká na přiznání důchodu. Někteří odešli z práce, a jsou bez příjmů
„Přijali jsme řadu organizačních opatření, díky kterým se i v době současných dovolených daří vyřizovat více než tisíc žádostí denně,“ řekla k tomu Drmolová. Správa kromě toho podle ní motivuje zaměstnance k vyšším výkonům vypsanými odměnami. To se prý už spolu s personálním posílením celé agendy v počtu zpracovaných případů pozitivně odráží: „V červnu 2023 bylo zpracováno 37,4 tisíce žádostí, oproti tomu ve stejném období roku 2022 bylo zpracováno 17,5 tisíce žádostí.“
Ani to ale nevyřešilo stav, v němž se na tisíce lidí ocitlo bez prostředků, protože nemají přiznaný důchod a své zaměstnání už opustili. Navíc jim naskakuje dluh na zdravotním pojištění – jestliže totiž nemají přiznaný důchod, tak za ně stát tyto odvody neplatí. Ze zákona musí odvádět minimální pojistné ve výši 2336 korun měsíčně.
Situace se tak řeší i na parlamentní půdě. „Už jsme tu měli ředitele správy Františka Boháčka, který nám vše objasnil a řekl, že by se vše do dvou měsíců mělo vyřešit. Ale jak víme, situace je jiná,“ uvedl člen výboru pro sociální politiku Michael Rataj (STAN).
HN Boháčka oslovily s žádostí o vyjádření, správa ale nechala dotazy na návrat k normálu bez odpovědi s tím, že ředitel je aktuálně na dovolené. Sněmovní výbor se podle Rataje bude problémem opět zabývat na dalších schůzích.
Další člen výboru Jiří Navrátil (KDU-ČSL) pro HN potvrdil, že už se na poslance obracejí i sami žadatelé, kteří čekají měsíce na své penze. „Že se na nás občas někdo obrátí, už jsme dokonce řešili na výboru i s panem ministrem práce Marianem Jurečkou a jeho náměstkyní,“ uvedl Navrátil.
Sám prý zjišťoval i to, zda by žadatelé, kteří se kvůli protahování lhůt dostanou do tíživé situace, nemohli dostávat alespoň zálohy na důchod. To prý ale sociální správa zamítla: „Údajně by to jen prodloužilo vyřizování ostatních žádostí, protože by se musela vypočítávat záloha, vyhotovovat zálohový list a ten by se musel odpočítávat od výplaty důchodů.“
Čekajícím proto radí, aby si žádost o vyřízení důchodu podávali s dostatečným předstihem. A upozorňuje, že vyřízení řady žádostí se protahuje i kvůli jejich neúplnosti – chybějící údaje pak musí sociální správa zdlouhavě dohledávat. To se prý týká především žadatelů, kteří pracovali v zahraničí.
Lidé se podle poslance mohou například pomocí bankovní identity přihlásit do systému sociální správy a zkontrolovat si, zda má správa od nich všechny potřebné údaje. „Pokud jim nějaký chybí, stihnou vše doložit.“
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist