Rusům přijíždějícím do Evropy ve vlastním voze hrozí, že jim je úřady zabaví. Unijní státy opírají takový postih o novou interpretaci staršího unijního nařízení. Konfiskace se navíc vedle aut týká i případných osobních věcí, které by si Rusové vezli s sebou. Vedle Kremlu kritizují takový postih i odpůrci Putinova režimu včetně týmu vězněného opozičníka Alexeje Navalného.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

K zabavení auta už údajně dokonce došlo. Ruská rodina projela prý celou Evropu, v Německu se ale musela se svým autem rozloučit. Tamní policie ji údajně na dálnici za Hamburkem zastavila a oznámila, že vůz zabavuje. Alespoň tak příběh ruským médiím převyprávěl petrohradský řidič Sergej. S tím, že hlídka nechala jejich auto s ruskou značkou hned odtáhnout.

Příběh, který převzal ukrajinský web Sundries.com.ua, pak pokračoval tím, že se petrohradská rodina spojila s ruským konzulátem. Tam jim sice pomohli kontaktovat německé celníky, u toho ale zůstalo. Vůz zpět nedostali, tedy alespoň podle Sergeje.

Zda se tento případ opravdu stal, nelze ověřit. Jisté je, že podobných vyprávění koluje v ruských médiích řada s tím, že německá policie začala s konfiskacemi toto léto. A některé zabavené vozy po vyšetření věci vrátila. Jde o reakci na ruskou agresi na Ukrajině.

Ruské velvyslanectví ve Finsku už každopádně vyzvalo spoluobčany, aby auta s ruskými značkami raději nechali doma. Minimálně u pobaltských států pak tohle dilema ruští řidiči řešit nemusí – země mezi 11. a 13. zářím rovnou zakázaly ruským vozům vjezd na svá území.

Co se pozemních hranic mezi Ruskem a EU týče, kromě Pobaltí a Finska sousedí s Ruskem už jen Polsko. To má ale společnou hranici s Kaliningradskou oblastí, tedy izolovanou kremelskou exklávou u Baltského moře.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Zákaz vjezdu ruských vozů do Pobaltí a varování z Finska ale neznamená, že ke konfiskacím nemůže docházet i nadále. Mnoho aut s ruskými značkami už v Evropě je. Státy se opírají o novou interpretaci nařízení Rady EU z roku 2014 „o omezujících opatřeních vzhledem k činnostem Ruska destabilizujícím situaci na Ukrajině“.

V rámci loni přijatých sankcí reagujících na ruský vpád na Ukrajinu se seznam dosud postihovaného zboží rozrostl o osobní auta. Mimochodem, nejen ta: nezávislý server Meduza uvádí, že postupem času EU na sankční seznam zařadila kupříkladu i mobily, notebooky, kosmetiku, kufry, šampony, ba i oblečení či některé typy bot.

Sám ruskojazyčný web ale opatrně připomíná, že případ konfiskace osobních věcí registruje jen jeden, a to v Estonsku. Odkazuje se přitom na ruské zdroje, které nemusí být objektivní.

K rozumu vyzývá i Evropská komise. I když členské státy EU nabádá, aby sankce uplatňovaly, v jejím doporučení se zároveň konstatuje, že na položky osobní potřeby má být zákaz uplatňován „přiměřeně a s pochopením“. Podle dostupných zpráv také k žádnému šacování Rusů na přechodech nedochází.

Na opatření už reagoval i Kreml. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová je označila za „krystalický rasismus“. Takto vymáhané sankce odmítli i odpůrci Kremlu, spolupracovníci vězněného opozičníka Alexeje Navalného z Fondu boje s korupcí. Ti se obrátili na úřady všech tří pobaltských států s žádostí o přehodnocení zákazu vjezdu vozů s ruskými značkami.

Podle nich zůstává soukromá doprava jednou z mála možností, jak uniknout perzekuci či nástupu do armády. Upozorňují i na to, že takový postup poskytuje munici kremelské propagandě. Diskredituje prý také samotnou podstatu sankcí, protože nepostihuje viníky války z kremelské elity, ale především běžné Rusy.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist