Astronomické clo ve výši 500 procent navrhují američtí senátoři zavést na zboží z těch zemí, které od Ruska nakupují ropu, plyn, uran a zřejmě i další produkty. Jde o snahu přimět Kreml k ukončení agrese proti Ukrajině. Plán představila dvojice zákonodárců, po jednom z republikánské i demokratické strany. K oběma senátorům se připojila ještě padesátka dalších, což ve stočlenné horní komoře Kongresu znamená většinu.
🇺🇲🇷🇺 The U.S. Senate is threatening to impose 500% tariffs on countries purchasing Russian oil, natural gas, and uranium if Russia refuses to engage in peace negotiations. pic.twitter.com/DlrekwJbYH
— Visioner (@visionergeo) April 2, 2025
„V Senátu převládá názor, že agresorem je Rusko. A že tato strašná válka i Putinova agrese musí skončit. Rusko by sankce mělo pocítit a do budoucna se podobného postupu vyvarovat,“ cituje web The Hill z prohlášení zákonodárců, kteří prý svým návrhem podporují mírovou iniciativu prezidenta Donalda Trumpa. Ten usiluje o rychlý klid zbraní na východoevropském bojišti, jak slíbil v předvolební kampani. Rusko ale konec násilí odmítá. „Sdílíme frustraci prezidenta Trumpa s ruskými postoji, pokud jde o dosažení příměří (na Ukrajině). Podporujeme prezidentovu touhu dosáhnout trvalého, spravedlivého a čestného míru,“ píše se v dokumentu, pod který se podepsali senátoři obou stran.
Návrh přeložili republikán Lindsey Graham a demokrat Richard Blumenthal. Jde o těžké váhy americké politiky: senátor Graham z Jižní Karolíny zasedá v horní komoře od roku 2003. Předtím reprezentoval svůj stát ve Sněmovně (dolní komoře), takže je v souhrnu členem Kongresu třicet let. Zákonodárce Blumenthal z Connecticutu je členem Senátu od roku 2011. V prohlášení zákonodárci tvrdí, že bude-li návrh na výjimečně vysoká cla opravdu předložen, získá „drtivou podporu od obou stran, a to v obou komorách Kongresu“. Jinými slovy: patrně předjednali jeho podporu i s kolegy ve Sněmovně reprezentantů.
US President Donald Trump said he was 'pissed off' at Russian President Vladimir Putin and will impose secondary tariffs of 25% to 50% on buyers of Russian oil if he feels Moscow is blocking his efforts to end the war in Ukraine https://t.co/BOBdRoWRmJ pic.twitter.com/rQfyBxxhfK
— Reuters Business (@ReutersBiz) March 31, 2025
Sám americký prezident přitom zřejmě zvažuje podobná cla, byť jen ve výši 25 až 50 procent, a podle všeho pouze pro odběratele ruské ropy. Píše to agentura Reuters, podle které je Trump na Moskvu „naštvaný“. „Pokud nebudeme schopni uzavřít dohodu o zastavení ukrajinského krveprolití a pokud dojdu k závěru, že jde o ruskou chybu, uvalím sekundární cla na veškerou ropu pocházející z Ruska,“ nechal se slyšet. Svá slova ihned dovysvětlil. „To by znamenalo, že pokud kupujete ropu z Ruska, nebudete moci podnikat v USA.“ V tuto chvíli není jasné, zda kongresmané s administrativou postup koordinují: do konce uzávěrky HN jiná čísla, co se cel týče, nezazněla. Pro zjitřenou politickou scénu v USA je každopádně povzbuzující, že se na návrhu obě strany dokázaly dohodnout.
Rusko už v úterý rychlé uzavření příměří odmítlo, a to ústy náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova. Což je příznačné: učinil tak diplomat sice známý, ale nikoli klíčový pro rozhodování Kremlu. A V časopise Meždunarodnaja žizň, který se tváří odborně, v zásadě ale přináší názory Kremlu a jeho diplomatů.
„Řešení, které Američané navrhují, bereme velmi vážně, ale nemůžeme vše přijmout,“ píše Rjabkov o stavu jednání. Tvrdí totiž, že americká představa dosud „nepočítá s odstraněním hlavních příčin konfliktu“. Rusové si totiž, jak konstatuje server RBK, přejí celá území čtyřech východoukrajinských oblastí (Chersonské, Záporožské, Luhanské a Doněcké). Fakticky by se z ještě Ruskem nedobytých částí museli kyjevští vojáci stáhnout. Chtějí navíc, aby USA i svět uznaly tyto regiony za oficiálně ruské, což platí i pro okupovaný Krym. Požadují neutrální status zbytkové Ukrajiny, tedy žádný vstup do NATO. Podle Kremlu je také nutné zastavit vojenskou pomoc Ukrajině, včetně předávání zpravodajských informací. Nemluvě o zrušení protiruských sankcí.
⚡️ Trump's Ukraine ceasefire proposals don't address 'root causes' of war, Moscow claims.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) April 1, 2025
Russia takes U.S. proposals for a ceasefire in Ukraine "seriously" but cannot accept them "as they are now," Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov said.https://t.co/m98CRIavev
Rusko si je vědomo toho, že jeho požadavky jsou maximalistické. Jde zřejmě o vyjednávací taktiku, podle které Moskva bude oddalovat dohodu o příměří, aby cestou k němu od USA získalo maximum ústupků. Kremlu se navíc zamlouvá návrat k velmocenskému uspořádání světa, ve kterém by silní – podle moskevské představy Čína, USA a právě jinak ekonomicky slabé Rusko – rozhodovali o planetárním uspořádání. Snahu udržet v chodu jednání s Washingtonem demonstrují Rusové i vysláním své nové vyjednavačské hvězdy do USA. Podle stanice CNN se za oceán chystá kyjevský rodák Kirill Dmitrijev, který se stal globálně proslulým po únorovém jednání mezi Rusy a Američany v Saúdské Arábii, kde dosáhl jistého restartu ve vztazích obou států. Tento absolvent Harvardu a šéf Ruského fondu přímých investic, který proslul úspěchy při zajišťování zahraničních investic, prý dobře rozumí transakčnímu způsobu uvažování, který je typický pro druhou Trumpovu administrativu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist