Na první pohled to vypadá jako pohádka. Stát škrtne zlé dotace a český rozpočet se dostane do kondice. Škrtnou se hlavně dotace na energie, mimo jiné na poplatek na obnovitelné zdroje, který platila každá domácnost i firma až do října loňského roku, kdy jej vláda vzala na sebe v rámci pomoci s drahými energiemi. Jenže vláda jaksi opomněla říci, že každý její škrt musí někdo zaplatit.

Národní dotace jdou z daní, přispíváme na ně my všichni. Když se zruší dotace a náklad se přenese na spotřebitele, aniž by ale současně došlo ke snížení daní, dá se to interpretovat i tak, že vláda přesunem dosavadních dotací na přímé výdaje spotřebitele přesouvá daňovou zátěž. A často ji tak i většině zvyšuje. Platí to právě i pro poplatek na obnovitelné zdroje, který budou z rozhodnutí vlády od příštího roku opět platit spotřebitelé, tedy domácnosti a firmy.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se vláda rozhodla přenést část poplatku za zelenou energií na vrub peněženek spotřebitelů?
  • A jaký vliv bude mít její rozhodnutí na inflaci?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.