Na první pohled to vypadá jako pohádka. Stát škrtne zlé dotace a český rozpočet se dostane do kondice. Škrtnou se hlavně dotace na energie, mimo jiné na poplatek na obnovitelné zdroje, který platila každá domácnost i firma až do října loňského roku, kdy jej vláda vzala na sebe v rámci pomoci s drahými energiemi. Jenže vláda jaksi opomněla říci, že každý její škrt musí někdo zaplatit.

Národní dotace jdou z daní, přispíváme na ně my všichni. Když se zruší dotace a náklad se přenese na spotřebitele, aniž by ale současně došlo ke snížení daní, dá se to interpretovat i tak, že vláda přesunem dosavadních dotací na přímé výdaje spotřebitele přesouvá daňovou zátěž. A často ji tak i většině zvyšuje. Platí to právě i pro poplatek na obnovitelné zdroje, který budou z rozhodnutí vlády od příštího roku opět platit spotřebitelé, tedy domácnosti a firmy.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Připomeňme, že ještě v květnu ministr financí z ODS Zbyněk Stanjura tvrdil, že chce snížit objem dotací na obnovitelné zdroje minimálně o 14 miliard korun. A to tak, aby to neplatil ani stát, ani spotřebitelé. Náklady měli totiž nést výrobci tzv. zelené energie, převážně majitelé starých solárních elektráren, kterým stát vyplácí podporu, k níž se zavázal na patnáct až dvacet let a o které řada politiků tvrdí, že je až moc velká. To je sice pravda, nicméně Stanjura není první, kdo ji chtěl zredukovat. Neúspěšně, byť i on hlásal, že se arbitráží nebojí a je ochotný riziko sporů podstoupit.

Výrobci zelené energie i jejich právní zástupci hned od chvíle, kdy vláda přišla s plánem na škrtnutí dotací, tvrdili, že jde o protiprávní krok. Mimo jiné upozornili na to, že i oni mají závazky vůči bankám a jejich součástí je i státní podpora. K plánu na seškrtání státní podpory obnovitelných zdrojů se v srpnu vyjádřil i Energetický regulační úřad, a to v tom smyslu, že výrobci energií dosahují díky jejich vysoké ceně mimořádně vysokých zisků, a pokud by mělo být zachováno osvobození zákazníků od platby příspěvku na OZE, potom musí stát poskytnout dotaci v plné výši. A také, že konsolidace rozpočtu nemá vliv na platné smlouvy.

Takže vláda nakonec rozhodla, že část poplatku za zelenou energii vrátí na vrub peněženky spotřebitelů.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) dokonce připustil, že zdražení energie – poté co se do účtů vrátí poplatek na obnovitelné zdroje – může být plošné, a v horším scénáři si domácnosti dokonce připlatí víc, než byla úroveň dosavadních cenových stropů.

Výsledkem politiky škrtů v dotacích jsou tak viditelně dvě velké chyby a jeden nechtěný úspěch. Za prvé vláda opět ukázala, že právní závazky je ochotna dodržovat jen ve chvíli, kdy má nůž pod krkem. Na rozdíl od podpory stavebního spoření jej v případě zelené energie zřejmě měla. Což je špatná zpráva po spotřebitele, protože ti vždy tahají za slabší konec. Snad s výjimkou předvolebního období.

Za druhé vláda opět zbytečně slibovala. Zbytečně proto, že kabinet Petra Fialy ve skutečnosti nedělá víc chyb, než by dělal za současné situace jakýkoliv jiný, spíše naopak. Jenže očekávání, která pravidelně vyvolává, nedokáže naplnit, a proto prohrává na plné čáře.

A nakonec za třetí tu přece jedna pozitivní zpráva je, byť trochu nezamýšlená. Pokud se vláda na jaře chlubila, že zastropováním cen energie i dotací zelené složky snížila inflaci, teď k jejímu zpomalení neplánovaně přispěje znovu. Což je sice důležitá věc, ale doopravdy ji ocení jen málokdo.

Pohádky kdysi vznikly jako příběhy s ponaučením. Současná vládní pohádka o dotacích ale nabízí možná víc poučení, než by kdokoliv chtěl.

(Psáno pro ČRo Plus)

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.