Výnosy na amerických dluhopisech raketově rostou. Na desetileté obligaci se pohybují na nejvyšších hodnotách od roku 2007 a jsou srovnatelné s těmi českými. Podobně na tom jsou i dvacetileté cenné papíry, jejichž výnos už překonal hranici pěti procent, a je tak dokonce vyšší než v případě české alternativy. Zeptali jsme se proto analytiků, jak se podle nich bude dluhopisový trh v nejbližší době vyvíjet a co kupovat, pokud chce někdo situace využít.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Nečekanému růstu amerických výnosů nahrávají obavy z dalšího zvyšování úrokových sazeb. Data, která z americké ekonomiky přichází, tomu nasvědčují. Několik představitelů americké centrální banky zvýšení sazeb tento týden podpořilo a naznačilo, že k jejich snižování v brzké době nedojde. „Inflace je nadále příliš vysoká a myslím si, že by bylo vhodné, aby šly sazby ještě výš,“ řekla v pondělí členka Fedu Michelle Bowmanová.

„Na vysoké výnosy si dost možná budeme muset v době přetrvávající inflace a vysokých rozpočtových deficitů zvyknout. Do vládních dluhopisů s delší splatností se totiž vrací tzv. term premium. Tedy riziková prémie, která kompenzuje držitele těchto instrumentů za to, že jejich cena po dobu jejich držení kolísá,“ říká analytik ČSOB Jan Čermák. Riziková prémie byla podle něj v období po finanční krizi z let 2008–2009 uměle stlačena tím, že hlavní centrální banky globální ekonomiky v boji s deflací nakupovaly obrovské sumy vládních dluhopisů. Nyní se děje přesný opak.

Výprodeje dluhopisů a s tím spojený růst výnosů způsobily rozruch na trhu i v nedávné minulosti. Příkladem může být loňské září, kdy Bank of England zachraňovala penzijní společnosti. Centrální banka musela letos zasáhnout i ve Spojených státech, když se do problémů dostaly regionální banky. Podle Lukáše Zenkla, investičního manažera společnosti Next Wealth, se mohou v nejbližší době výnosy amerického desetiletého dluhopisu dostat i nad pět procent. Nicméně další větší nárůst neočekává a věří, že po dosažení vrcholu výnosy prudce klesnou na nižší úrovně.

Současné výnosy na téměř bezrizikovém instrumentu jsou proto podle něj pro investory, a to zejména ty institucionální, velmi atraktivní. „Nákupem amerických desetiletých dluhopisů s výnosem 4,8 procenta do konzervativní složky portfolia by investor neměl udělat chybu,“ říká Zenkl. „Buď si zajistí zajímavý dolarový výnos s velmi nízkým rizikem na dalších 10 let, nebo vydělá ve středním horizontu na růstu ceny dluhopisu,“ dodává. Když klesá výnos dluhopisů, roste jejich cena a naopak. Také platí, že čím delší mají dluhopisy splatnost, tím prudčeji jejich cena reaguje na změnu úrokových sazeb.

V brzké době je podle Zenkla pravděpodobný pokles nabídky na dluhopisovém trhu a s ním spojený růst cen dluhopisů, potažmo pokles výnosů. „Vše mohou ještě urychlit spekulanti na pokles ceny dluhopisů zavíráním krátkých pozic, kteří na aktuálním pohybu výnosů bezpochyby zaznamenali zajímavé zisky,“ dodává Zenkl.

Výnos na amerických desetiletých dluhopisech může posloužit také jako barometr nálady na akciovém trhu. S rostoucími výnosy roste také nervozita investorů a lze očekávat pokles akcií. Index S&P 500 se za poslední měsíc propadl o šest procent. Pokles zaznamenal také index Nasdaq 100. Ten za uplynulý měsíc odepsal 5,3 procenta.

Americké dluhopisy představují zajímavou investiční příležitost i podle analytika XTB Štěpána Hájka. Zajistit si výnosy kolem pěti procent bude pravděpodobně možné až do konce letošního roku. „Rizikem je, že ekonomika i inflace zůstanou odolnější po delší dobu, což může ceny dluhopisů ještě více stlačit,“ dodává Hájek.

Nejjednodušší a zároveň nejlevnější možnost, jak do amerických dluhopisů investovat, podle něj představuje burzovně obchodovaný fond iShares 20+ Year Treasury Bond známý pod tickerem TLT. „Jde o nejméně nákladnou formu investice do amerických státních dluhopisů, ale výnos není tak atraktivní,“ říká Hájek. Důvodem je to, že se na kuponovém výnosu podílejí i dluhopisy s nižším výnosem nakoupené o několik let dříve. Bez poplatku lze ETF iShares 20+ Year Treasury Bond zakoupit například na platformě XTB nebo e-Toro. V nabídce ho mají ale i klasičtí čeští brokeři Patria nebo Fio e-broker.

Druhou variantou je nákup dluhopisů napřímo, což je pro české investory složitější. „Realitou bude trochu větší výnos, avšak stále vysoká likvidita,“ říká Hájek a dodává, že investování do amerických dluhopisů prostřednictvím ETF je podle něj dostačující. Americké dluhopisy lze napřímo koupit například na platformě Interactive Brokers.

Růst výnosů zaznamenaly i německé desetileté dluhopisy, jež mají momentálně výnos kolem tří procent. Takhle vysoko byly naposledy před více než jedenácti lety. České desetileté dluhopisy nesou 4,95 procenta. To je o procentní bod méně než před rokem.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze