Líbivé a profesionálně zpracované webové stránky společnosti Alpha Solar systems lákají lidi k pořízení fotovoltaické elektrárny. Na uvedený telefonní kontakt už se však zájemci nedovolají. Podnik, který lidem nabízí přechod na elektřinu ze slunce a úsporu až 80 procent nákladů na energie, je od středy v insolvenci. Mezi poškozenými klienty může být i řada seniorů, které firma k investici do fotovoltaiky nalákala díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light).

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Insolvenční návrh na brněnskou společnost podala firma Dratel, která jí dodávala rozvaděče, školila montážní dělníky a sama pak některé solární elektrárny klientům Alpha Solar systems také instalovala.

„Jednu dobu od nás odebírali až 70 rozvaděčů měsíčně, zlom ale přišel letos na jaře, kdy kvůli poklesu cen elektřiny a krachu společnosti Malina opadla poptávka. Od té doby chtěli odkládat splatnost faktur, až přestali platit úplně. Spolupráci jsem s nimi ukončil v srpnu,“ říká pro HN jednatel společnosti Dratel Jiří Hájek.

Jeho podniku dluží Alpha Solar systems 4,2 milionu korun. „Nejen nás, ale i další dodavatele nebo montéry dostali do finančních problémů. V srpnu jsem si musel vzít kontokorent, abychom vůbec přežili,“ tvrdí Hájek.

Zaplatili, ale fotovoltaiky se nejspíš nedočkají

Jediným majitelem solární společnosti je podle obchodního rejstříku podnikatel Petr Nečas, v minulosti s ní však bylo spojeno především jméno jeho syna Adama. Ten byl jednatelem a třetinovým vlastníkem podniku až do letošního července.

HN se snažily s majitelem firmy spojit, ale nereagoval ani na telefonáty, ani na SMS. Kontakt uvedený na webových stránkách podniku je vypnutý a nikdo neodpověděl ani na dotazy zaslané e-mailem.

Mezi poškozenými bude kromě dodavatelů také řada lidí, kteří společnosti Alpha Solar systems zaplatili statisícové zálohy, ale montáže fotovoltaiky se už pravděpodobně nedočkají. Na stránkách VašeStížnosti.cz, které provozuje spotřebitelská organizace dTest, je za letošek na solárnickou firmu celkem pět stížností.

„Termín montáže byl v červnu, tehdy mi ale namontovali pouze držáky panelů s tím, že panely budou později. Po nějaké době mě informovali, že konsolidovali firmu a mají strategického partnera a že do konce roku bude vše namontováno. Pak poslali termín montáže na 25. října, ale v daný den nikdo nepřijel, snažil jsem se zavolat a číslo je odpojené, odpověděl jsem na stejný e-mail a ten prý neexistuje. Nevím, jak je mám kontaktovat, protože v místě, kde firma sídlila při sjednávání smlouvy, už nejsou,“ uvádí jeden z poškozených zákazníků, který si u Alpha Solar systems objednal fotovoltaiku už loni v listopadu.

Stovky negativních recenzí zmizely

Před dvěma měsíci před touto firmou varoval také Státní fond životního prostředí (SFŽP). Jeho zástupci upozorňovali především na to, že se Alpha Solar systems společně s další společností s názvem Národní dotační centrum snaží v lidech vzbudit dojem, že jde o státní subjekt, který jim pomůže s vyřízením dotace z programu NZÚ Light. Ten je určen pro seniory a domácnosti s nízkými příjmy. Ve skutečnosti přitom za společností Národní dotační centrum stojí Adam Nečas, tedy syn současného majitele Alpha Solar systems.

„Jsou to podnikavci, kteří využili solárního boomu, marketingem přebili ostatní a hlavně díky dotačnímu programu NZÚ Light, který na solární ohřev vody nabízí až 90 tisíc korun předem, vybrali spoustu peněz od seniorů,“ říká Petr Kotek, zakladatel portálu Refsite, kde lidé hodnotí firmy podnikající v tomto oboru.

Na firmu Alpha Solar systems se podle Kotka na portálu Refsite sešlo několik stovek negativních recenzí. Aktuálně už tam však jsou pouze dvě. „Po čase nám lidé psali, že se bojí a chtějí recenzi stáhnout. Pravděpodobně jim začali vyhrožovat,“ míní Kotek.

Senioři s firmou podepsali smlouvu, podle které jí museli zaplatit celou dotaci ve výši 90 tisíc korun ještě před samotnou montáží. Vzhledem k aktuální situaci Alpha Solar systems je velmi pravděpodobné, že řada z nich o tyto peníze přijde.

Lidé by si podle Kotka na podobné společnosti měli dát pozor a rozhodně neplatit zálohy v plné ceně projektu. „Senioři si myslí, že jde o státní peníze, ale mýlí se. Stát po nich bude chtít doložit realizaci projektu. Jinak budou muset peníze buď vrátit včetně úroků, anebo si zaplatit jinou firmu, která instalaci dokončí.“

Kolik přesně bude poškozených, zatím není jasné. „Podle mých informací může být takových poškozených víc než tisícovka,“ popisuje Kotek. Čísla nemá ani SFŽP. Jeho mluvčí Lucie Früblingová uvádí, že fond je schopen konkrétního dodavatele rozpoznat až v okamžiku, kdy žadatel o dotaci doloží faktury a dokončení celého projektu. „Aktuálně evidujeme 279 vyplacených žádostí, kde je Alpha Solar v roli dodavatele,“ říká Früblingová.

V solárním byznysu jde letos o další krach. Tím největším je pád Energetického holdingu Malina do insolvence letos v květnu. Firma dluží fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla více než dvěma tisícům klientů. Neúspěchem skončilo například také podnikání ostravské společnosti FG Energy, za kterou stojí polská firma Lift.Up.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.