Amerika se dostává do varu. Naplno totiž začalo zápolení o to, kdo po volbách naplánovaných na listopad 2024 usedne v Bílém domě jako sedmačtyřicátý prezident Spojených států. Zatím to vypadá, že se rozhodne mezi dvěma muži – současnou hlavou státu, demokratem Joem Bidenem, a republikánem Donaldem Trumpem, který po prohraných minulých volbách prahne po odvetě. Nelze ale vyloučit, že Republikánská strana místo něj proti Bidenovi nakonec nominuje ženu. Konkrétně ambiciózní a bojovně naladěnou Nikki Haleyovou, která je bývalou guvernérkou Jižní Karolíny a má rovněž zkušenosti se zahraniční politikou.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Pro zisk nominace celostátního volebního výboru republikánů by však musela Trumpa porazit v primárkách. To se ještě nedávno zdálo téměř vyloučené, od srpna ale její šance rostou a zřejmě budou stoupat i nadále. V poslední době se za ni postavili významní američtí podnikatelé. Ti mají nejen politické vazby a vliv, ale hlavně peníze, bez nichž se žádný uchazeč o Bílý dům neobejde.

Haleyovou se rozhodl podpořit například miliardář Charles Koch, tedy hlavní akcionář jednoho z největších privátních amerických konglomerátů Koch Industries. Je také jedním ze sponzorů neziskové konzervativní lobbistické skupiny, která v minulosti financovala kampaně proti Bidenovi i jeho demokratickému předchůdci Baracku Obamovi. 

Haleyová je podle této skupiny tou pravou postavou, jež může Trumpovi zhatit jeho záměry. „Nabízí Americe příležitost obrátit stránku současné politické éry, podle našich interních průzkumů je v té nejlepší pozici, aby mohla vyhrát republikánské primárky a poté porazit Bidena,“ cituje agentura Bloomberg z prohlášení organizace. 

Hlasy na podporu Haleyové však zaznívají i z newyorského Wall Streetu, centra světového finančního dění. „Haleyová by mohla být dobrou alternativou namísto Trumpa,“ prohlásil například Jamie Dimon, výkonný šéf obří banky JPMorgan Chase.

Haleyová mezitím neúnavně cestuje po celých Spojených státech. A například před voliči na předměstích velkých aglomerací volí střízlivý slovník. Odmítá plány některých „republikánských“ států unie, podle nichž by ženy, které podstoupí umělé přerušení těhotenství, měly jít do vězení. „Jsem zapřisáhlou odpůrkyní potratů, ale neodsuzuji nikoho, kdo má odlišný názor,“ prohlásila nedávno během setkání s voliči ve městě Nashua ve státě New Hampshire.

Doma v Jižní Karolíně každopádně platí za hvězdu. Narodila se tam v roce 1972 jako Nimarata Nikki Randhawa v rodině vysokoškolsky vzdělaných indických přistěhovalců. Má dva bratry a sestru.

Studovala účetnictví a finance na veřejné Clemson University, kde absolvovala v roce 1994. Poté hned nastoupila do společnosti FCR Corporation podnikající v recyklaci odpadu, aby později přešla do rodinné oděvní firmy, kde se stala finanční ředitelkou. Veřejně angažovat se začala po sňatku s Michaelem Haleyem v roce 1996 . V roce 2004 se pak stala šéfkou Národní asociace podnikatelek.

Jako osmatřicetiletá byla o šest let později překvapivě zvolena guvernérkou rodného státu. V konzervativním státě se její zvolení stalo opravdovou senzací. Byla první ženou v tomto vysokém úřadu, a navíc ještě „nebělošskou“.

Ve funkci se výrazně projevila například po řádění bílého rasisty, který v červnu 2015 v Charlestonu zastřelil devět Afroameričanů. Tehdy nařídila sejmout z věže jedné z vládních budov starou konfederační vlajku. Odstranění symbolu otrokářských časů byl odvážný krok, za který v konzervativní Jižní Karolíně sklidila silnou kritiku, ale o to většího uznání se jí dostalo v jiných státech unie.

Z úřadu odstoupila poté, co ji tehdejší prezident Trump nominoval na velvyslankyni USA při Organizaci spojených národů. Senát ji následně potvrdil drtivou většinou hlasů. V zahraniční politice se Haleyová drží staré osvědčené republikánské linie. Hodlá tak dále podporovat Izrael i Ukrajinu a odmítá třeba Trumpovu snahu „izolovat“ Ameriku od ostatního světa.

„Většina Američanů si nepřeje, aby souboj o nejvyšší úřad opět svedli Trump a Biden,“ prohlašuje Haleyová, podle níž jsou oba senioři mezi voliči stejně neoblíbení. „Uzrál čas pro generační výměnu v Bílém domě,“ dodává jednapadesátiletá Haleyová. Trumpovi bude příští rok 78 let, Biden je ještě o čtyři roky starší.

V průzkumech mezi republikánskými voliči vede Trump zatím s více než poloviční podporou. Za ním s velkým odstupem následuje guvernér státu Florida Rob DeSantis s méně než 10 procenty, na kterého se však rychle dotahuje právě Haleyová.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.