Realitní společnost CPI Property Group ukončila spolupráci s Českým olympijským výborem (ČOV) a ke stejnému kroku vyzvala i další jeho partnery. Jde o reakci na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který na konci minulého týdne povolil start ruských a běloruských sportovců pod neutrální vlajkou na letní olympiádě v Paříži v roce 2024.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článek„Pátečním rozhodnutím Mezinárodního olympijského výboru se naplnily naše nejčernější obavy. Hry v Paříži poslouží jako platforma pro ruskou propagandu. Ukončení spolupráce není v žádném případě zaměřeno proti sportovcům, ale proti alibistickému a morálně vadnému rozhodnutí organizátora olympijských her,“ vysvětlil rozhodnutí výkonný ředitel firmy Zdeněk Havelka.
Kromě realitní skupiny miliardáře Radovana Vítka patří k největším sponzorům domácích olympioniků také Sazka, energetická společnost ČEZ, automobilka Toyota, oděvní firma Alpine Pro, Plzeňský Prazdroj nebo T-Mobile.
Na krvavou olympiádu ani korunu. Velcí sponzoři hrozí kvůli účasti Rusů bojkotem her
Ačkoliv tito partneři na jaře uváděli, že je pro ně účast ruských a běloruských sportovců na olympiádě ve francouzské metropoli nepředstavitelná, nyní zatím volí opatrnější postup než CPI Property Group.
„Základní filozofií pivovarnictví je lidská sounáležitost a pospolitost. To jsou hodnoty, kterým plně věříme. Proto dlouhodobě nesouhlasíme s účastí sportovců z Ruska a Běloruska na letních olympijských hrách v Paříži v roce 2024,“ říká mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář. „Mezinárodní olympijský výbor vydal rozhodnutí k podmínkám jejich účasti v závěru minulého týdne. Plzeňský Prazdroj na toto rozhodnutí bude reagovat a v této souvislosti budeme nastalou situaci i podobu našeho partnerství řešit s ČOV,“ dodává.
Mezinárodní olympijský výbor v pátek oznámil, že se sportovci z Ruska a Běloruska mohou her v příštím roce účastnit coby jednotlivci v případě, že splní kvalifikační kritéria. Majitel Alpine Pro Václav Hrbek vnímá rozhodnutí jako pošpinění základních hodnot olympijské myšlenky. „Doufali jsme, že nepodlehnou politickému tlaku a udrží si čistý štít, ale nestalo se tak. Český olympijský výbor má velmi podobný postoj jako my. Věříme tedy, že spolu s námi a ostatními partnery vytvoří nejen ČOV, ale olympijské výbory většiny států zásadní tlak na MOV, protože to je jediná možná cesta – ta společná,“ míní Hrbek
Situaci už od pátku řeší také společnost Sazka, konkrétní stanovisko ohledně další spolupráce s olympioniky však vedení podniku během pondělního odpoledne ještě nemělo k dispozici.
Letos v březnu zástupci polostátní energetické společnosti ČEZ pro HN uvedli, že pokud by se čeští olympionici účastnili utkání se sportovci z Ruska či Běloruska, podnik by „otevřel otázku dalšího partnerství českého olympijského týmu“. Nyní mluvčí ČEZ Ladislav Kříž volil opatrnější slova: „Podporujeme české sportovce, a tedy nechceme nikoho z nich vyzývat k neúčasti na olympiádě. Nelze zaměňovat sankce proti Rusku s podporou českých sportovců. Je samozřejmě ke zvážení, zda by ze struktur MOV neměli na protest vůči jednání Ruska odstoupit čeští funkcionáři.“
K rozhodnutí CPI Property Group se v pondělí vyjádřil také Český olympijský výbor. Ačkoliv postoj společnosti znal ČOV delší dobu, pondělní oznámení o konci spolupráce jeho zástupce překvapilo. „Jakmile obdržíme oficiální komunikaci, budeme vše řešit podle smluvních podmínek,“ říká mluvčí výboru Barbora Žehanová.
„V diplomatické rovině jsme jednali také prostřednictvím nezávislé expertní skupiny, která navrhla doporučení pro neúčast Rusů na olympiádě. Zprostředkovali jsme setkání jejích zástupců se zástupci Mezinárodního olympijského výboru. Jsme přesvědčení, že na sportovnědiplomatické úrovni jsme udělali vše, co bylo v našich silách a možnostech,“ dodává Žehanová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist