Bitcoin pravděpodobně přinese ještě mnoha lidem bohatství. Jeho osud je ale smutný. Před 15 lety jej Satoshi Nakamoto poslal do světa s cílem demokratizovat držení finančních aktiv a jejich přesuny mezi lidmi tak, aby do toho nemohly mluvit banky, centrální banky ani státy. Bitcoin se měl rozšířit po celé planetě a stát se antisystémovou alternativou k regulovaným finančním produktům. Realita je ale poněkud jiná.

Bitcoin se v tomto smyslu nikdy nedostal mimo velice úzký okruh lidí, zpravidla ajťáků, kteří jej skutečně používají k původně zamýšleným účelům. Těchto lidí není více než několik set tisíc, takže na žádnou revoluci to nevypadá. Další desítky milionů lidí sice bitcoin drží, ale pouze ze spekulativních důvodů, chtějí na něm vydělat. Nakoupí ho na burze a doufají, že jeho cena půjde nahoru.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Kromě těchto dvou skupin lidí už nikoho jiného bitcoin nezajímá. Možná stále ještě trochu vzrušuje centrální bankéře, kteří v něm vidí ohrožení svých monopolů, ale s každým rokem je víc a víc jasné, že toto ohrožení je jen teoretické.

Potvrzením smutného osudu bitcoinu je nedávný růst jeho ceny. Ten byl totiž zapříčiněn paradoxně tím, proti čemu měl bitcoin bojovat. Za cenovou explozi může z velké části spekulace investorů, které bitcoin technicky nezajímá, ale vidí v něm příležitost ke snadnému zbohatnutí. Zároveň se jej ale bojí držet přímo. Ono to totiž stále není vůbec nic jednoduchého. Za těch dlouhých 15 let bohužel vývojáři, kteří mají jeho technický vývoj na starosti, nedokázali přizpůsobit jeho používání tak, aby jej mohli jednoduše a bezpečně používat běžní uživatelé.

Před pár dny americká SEC po dlouhých a vzrušených diskusích schválila prvních 11 bitcoinových ETF. Hned první den se jich prodalo za miliardy dolarů a nákupní mánie, která se strhla, paradoxně ukazuje, jak běžný investor nahlíží na bitcoin. Má k němu vztah asi jako klient k prostitutce, rád by využil jejích služeb, ale co kdyby… A tak lidé, které v minulých letech bitcoiny lákaly, ale jejich nákup pro ně byl příliš složitý a riskantní, za ně najednou utratili miliardy jenom proto, že to nebyl přímo bitcoin, ale regulované ETF.

A takhle to v příštích letech bude fungovat. Stále více investorů bude zjišťovat, že na bitcoinu se dá vydělat, ale než by si s ním špinili ruce, nakoupí bitcoinová ETF od regulovaných, bezpečných a známých investičních společností za běžné peníze. Protože s velkou pravděpodobností tato ETF bude nyní nakupovat velké množství lidí, cena poroste.

Bitcoin, ač s velkým nasazením a velkými plány, nakonec sehrál pouze roli užitečného idiota. Podařilo se mu totiž vyděsit klasický finanční svět natolik, že začal inovovat. Banky i kartové společnosti se začaly obávat o svůj byznys, a proto začaly vylepšovat své služby pro klienty. Díky bitcoinu tak dnes například můžeme v České republice poslat peníze z jedné banky do druhé v řádu minut a za nulové poplatky.

To paradoxně kontrastuje s tím, že při převodu bitcoinu z jedné adresy na druhou příjemce nikdy neví, kdy bitcoiny dorazí. Může to být v řádu minut, ale také hodin či dnů a každá taková transakce je zatížena relativně vysokým poplatkem – ve výši korun, ale mohu to být i tisíce! Klasický finanční svět tak překvapivě prokázal svoji flexibilitu a hrozbě bitcoinu se mu podařilo ubránit.

Abychom ale bitcoinu nekřivdili, může si připsat minimálně ještě dva plusové body. Díky němu existuje blockchain a také zapříčinil vznik celého světa kryptoměn. Mezi nimi se snad konečně objeví takové, které se masově rozšíří a budou lidem užitečné.

Ač je tedy současný osud bitcoinu nejspíš zklamáním pro jeho tvůrce a technické nadšence, zároveň pomohl – byť nepřímo – mnoha lidem. A také mnoha lidem pravděpodobně, díky ETF, ještě vydělá velké peníze.

Autor je ekonom a mentor start-upů a neziskových organizací

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze