Jestli něco čeští politici opravdu nedrží, tak je to prst na tepu digitální doby. Bitcoinová aféra ukázala řadu nepěkných věcí, ale tahle mezi nimi opravdu vyniká. 

Když ministr spravedlnosti Pavel Blažek a jeho okolí zjevně nechápou, jak fungují kryptoměnové peněženky, když premiér Petr Fiala na tiskové konferenci opakovaně přiznává, že světu kryptoměn a IT nerozumí, a užívá výrazy jako „tyhlety peněženky“ nebo „nějaké ty darknety“, když předseda poslaneckého klubu vládní ODS Marek Benda říká: „Já jsem starý muž, který stále ještě píše tužkou na papír a telefon používá víc k telefonování než k prohlížení internetu,“ a skoro se až chlubí tím, jak je mu digitální svět vzdálený, pak to těžko může znamenat něco jiného, než že je česká politika technologicky negramotná. Čest výjimkám. Mnoho jich není.

Je to přitom mimořádně důležité, protože právě teď se kolem nás odehrává digitální revoluce a naši nejvyšší ústavní činitelé nerozumí technologiím, které zásadně ovlivňují ekonomiku, bezpečnost i každodenní život lidí. Jak mohou kompetentně rozhodovat o regulaci, investicích nebo bezpečnostních opatřeních?

Ministr Blažek prokázal, že do moderní politiky nepatří už kvůli tomu, že ani nechápal, proč by měl okolnosti celé transakce vysvětlovat. Ale pokud bychom přijali teorii, že pro svou nízkou schopnost chápat moderní digitální svět nedokázal odhadnout rizika spojená s platbami z bitcoinových peněženek, pak jako člen vlády představoval přímo bezpečnostní riziko pro stát. Nebylo v takovém případě příliš složité zneužít ho pro legalizaci výnosů z trestné činnosti. Pokud se to tedy přímo nestalo.

A vlastně to potvrzuje i další aktér aféry, ministr financí Zbyněk Stanjura, který v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl: „Podle mě v tom hraje roli i neznalost toho digitálního prostředí, nového světa kryptoměn. Kdyby to byla směnka nebo peníze v trezoru, tak se to podle mě určitě nestane. Tím jsem si jistý. Ale to rozhodně není žádná omluva. Jen možné vysvětlení nedocenění případu.“

Jen je třeba tomuto a dalším členům vlády připomenout, že ten „nový svět kryptoměn“ je tu s námi už nejméně od roku 2009, kdy bitcoin vznikl.

Problém přesahuje bitcoinovou aféru. Moderní digitální trendy ignoruje ve svých programech a aktivitách naprostá většina relevantních politických stran v Česku. Vyjevuje se tu fundamentální problém české politiky – propast mezi rychle se vyvíjející digitální realitou a znalostmi politiků je tak velká, že doslova ohrožuje ekonomiku, prosperitu a konkurenceschopnost země.

Na webových stránkách vlády lze dohledat hned několik klíčových dokumentů, které slibují občanům nebo také orgánům Evropské unie rozsáhlou digitální transformaci. Podle Strategického plánu digitalizace Česka do roku 2030 se má masivně investovat do digitální infrastruktury, digitalizace veřejných služeb a rozvoje digitálních dovedností. Opravdu se nám to může povést s politiky, pro které jsou „nějaké ty darknety“ science fiction?

A aby nedošlo k mýlce, Petr Fiala v tom není vůbec sám. Andrej Babiš se sice začal o kryptoměny v poslední době zajímat, ale jen proto, že na nich jeho politický vzor Donald Trump chvíli slušně vydělával. O reálných schopnostech hnutí ANO zabývat se moderními technologiemi svědčí mnohem víc to, že za osm let jejich vládnutí a spoluvládnutí se Česko v modernizaci státní správy a v digitální transformaci příliš kupředu neposunulo. A pokud ano, bylo to především díky nadšencům mezi řadovými úředníky. Pro Okamurovu SPD a jeho voliče pak digitální trendy vůbec neexistují. Takřka nikdo z vrcholných politiků nemluví o umělé inteligenci a jejím zapojování do ekonomiky, do školství a podobně.

To, jestli bude mít Česko státem podporovaná inovativní centra, jestli tu budou digitální firmy cítit vstřícné prostředí bez byrokracie, jestli se tu bude více propojovat věda a byznys, to vše závisí na tom, zda politici a úředníci rozumí digitálním výzvám a umí je řešit. V mezinárodních srovnáních dnes Česko dosahuje jen průměrných výsledků. Například Evropská komise upozorňuje na nevyužitý potenciál Česka stát se klíčovým hráčem v oblasti moderních technologií. „Česko se v digitální konektivitě a digitálních veřejných službách řadí pod průměr EU,“ píše komise doslova.

Bitcoinová aféra dala na to české digitální zpátečnictví jedno velké analogové razítko.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist