Majetek českých domácností v podílových fondech se v minulém roce zvýšil o čtvrtinu téměř na 939 miliard korun. Jde o nejvyšší nárůst v historii. S poklesem úrokových sazeb lze navíc očekávat, že přesun majetku do investic bude nadále pokračovat. Bdělí investoři s tím navíc už začali, jak vyplývá z hlasů expertů i ankety na sociálních sítích.

Podívali jsme se proto, jaké úroky nesou spořicí účty, kam lze očekávat, že spadnou, a jaké možnosti k přesunu peněz se nabízí domácnostem podle toho, jakou mají investiční náturu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Na únorovém zasedání rozhodli centrální bankéři o poklesu základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu na 6,25 procenta a ve své prognóze počítají s dalším snižováním. Na konci roku by úroková sazba ČNB měla dosahovat čtyř procent. Samotné tempo snižování může být ale díky výsledkům lednové a únorové inflace navíc poměrně rychlé.

Nyní nejvyšší úrok na spořicím účtu nabízí Trinity Bank, a to konkrétně 6,3 procenta do maximální úložky čtvrt milionu korun. Nová banka na trhu Partners Banka nabízí pak úrok 6,03 procenta s podmínkou, že u účtu pro jednotlivce musí klienti každý měsíc zaplatit pětkrát kartou. Ostatní banky mají úroky nejčastěji kolem pěti procent.

Výnosnější alternativou ke spořicím účtům jsou repo fondy, které kopírují základní sazbu České národní banky. Podobně vysoké úroky jako u spořicích účtů nebo repo fondů ale vezmou brzy za své, neboť už 20. března by podle analytiků mohla centrální banka snížit základní úrokovou sazbu až na 5,5 procenta z nynějších 6,25 procenta. Očekávaný výnos repo fondů tak klesne okamžitě a s menším odstupem jistě sníží úroky na spořicích účtech i banky. V ročním horizontu tak lze očekávat výnos těchto produktů mezi čtyřmi a pěti procenty.

Nejbližší ultrakonzervativní alternativou ke spořicím účtům jsou termínované vklady, které stále umožňují zafixovat si vyšší úrokové sazby i v podmínkách klesajících sazeb ČNB. Na půlročním vkladu nabízí Banka Creditas zhodnocení ve výši pět procent a J&T Banka poskytuje úrok 4,5 procenta při ročním uložení částky v minimální výši milion korun. Klienti musí počítat s tím, že peníze dostanou zpět až s uplynutím sjednané lhůty. S poklesem klíčové sazby ČNB klesnou ale i nabízené úroky u termínovaných vkladů.

„Naši klienti již reagují na pokles úrokových sazeb, který pravděpodobně bude pokračovat v průběhu celého roku,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Uvádí, že konzervativní část klientů přechází na dlouhodobé dluhopisy, které jim umožňují zafixovat si vysoké úroky na mnoho dalších let. Z dat Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT) vyplývá, že už nyní mají české domácnosti v dluhopisových fondech zhruba 381 miliard korun. Podle předsedy asociace Martina Řezáče je sice výnosový potenciál dluhopisových fondů nižší než v loňském roce, kdy přidaly zhruba osm procent, ale pořád budou schopné bez potíží porazit inflaci.

Výnos dluhopisových fondů se liší v závislosti na typu dluhopisů, které je tvoří. Zahrnují konzervativní aktiva v podobě krátkodobých státních dluhopisů, ale mohou obsahovat i podnikové dluhopisy s nízkým ratingem, a tedy relativně vysokým rizikem. Například J&T Banka nabízí flexibilní dluhopisový fond vhodný i pro začínající investory s výnosem za poslední rok 8,36 procenta. Fond je složený převážně ze státních a podnikových dluhopisů s nízkým rizikem. Obdobně je nastavený také Sporobond nabízený Českou spořitelnou, který za poslední rok hlásí zhodnocení o 10,8 procenta.

Investoři ochotní odložit si peníze na delší dobu (myšleno alespoň sedm let a více) a podstoupit větší riziko pak mohou přesunout peníze na akciový trh. Podle ankety v investiční facebookové skupině Investice a pasivní příjem plánuje více než polovina dotázaných přesunout peníze ze spořicích účtů právě do akcií. Investice do akcií jsou podle portfolio manažera Amundi Dana Karpíška vhodné zejména pro mladší lidi, kteří mají možnost časem absorbovat krátkodobé výkyvy na trhu a využít potenciální dlouhodobý růst investic.

S akciovými investicemi je spjata vyšší kolísavost, ale nabízejí i vyšší potenciální výnos. Měřeno indexem MSCI World, který sleduje výkonnost globálních akciových trhů, posílily světové akcie za posledních 46 let průměrně o 9,74 procenta ročně. Za loňský rok dosáhl index výnosu 25 procent. Podle Řezáče by i letos měly akciové trhy dále těžit ze změny měnové politiky a také vlny AI, která se stále nevyčerpala. Rizika vidí hlavně politická v podobě amerických voleb nebo vojenských konfliktů.

Podle šéfa platformy Portu Radima Krejčího by do rizikovějších investic žádná skupina investorů neměla dávat většinu svých úspor, a to bez ohledu na jejich věk či chuť riskovat. Správnou volbou je diverzifikované portfolio, do kterého patří i vysoce kvalitní nemovitostní fondy. V loňském roce nabídly podle dat AKAT retailové nemovitostní fondy zhodnocení pouze čtyři procenta. Letos by si ale mohli jejich investoři oddechnout, neboť už by ve fondech měl být zaceněný efekt dražšího financování kvůli vyšším sazbám v ekonomice.

Pro diverzifikaci investorského portfolia je možné využít také P2P nebo P2B investice, které umožňují investovat do úvěrů poskytnutých lidem nebo firmám. Tyto půjčky nabízí výnos i přes 10 procent. Návratnost investic se ale liší v závislosti na míře rizika. To se skrývá především v neschopnosti žadatelů splácet své dluhy. Investor by tak nikdy neměl na těchto platformách investovat pouze do jediné půjčky, ale široce diverzifikovat.

Mezi alternativní investice se řadí také kryptoměny, které nabízí vysoké výnosy, ale za cenu obrovského rizika. Nejznámější kryptoměna bitcoin, která se nyní nachází na svém maximu ve výši 72 tisíc dolarů, přinesla loni zhodnocení kolem 160 procent a její příznivci se dušují, že s nástupem drobných investorů do současné růstové horečky by cena bitcoinu mohla nadále růst.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze