Chcete se skoro zadarmo naučit pracovat s umělou inteligencí? Vyškolit se v psaní reklamních textů a v PR? V používání Facebooku a Instagramu pro svůj byznys? Začít podnikat online? Naučit se programovat? Nasát základy kybernetické bezpečnosti nebo datové analýzy? 

Tyto vzdělávací kurzy stojí běžně desítky tisíc korun a úřad práce nabízí jejich úhradu lidem už rok – zaměstnaným i nezaměstnaným. Jenže velký zájem nebyl – schvalování dotace bylo komplikované a nejisté. Od března už je úřad o poznání vstřícnější – potřebuje totiž utratit pět miliard korun z evropských peněz, a to velmi rychle – nejpozději do podzimu 2025. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Kampaň na zvýšení digitálních dovedností české populace odstartoval  ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už loni v dubnu, kdy se spouštěl web „jsemvkurzu.cz“. Jde o jakési tržiště kurzů nebo e-shop, jenže zájem byl mizivý. Za uplynulý rok se přihlásilo 15 tisíc lidí. Převážně šlo o uchazeče evidované na úřadech práce, kterým to nabídli úředníci na pobočkách. Jenže tenhle potenciál se vyčerpal.

Teď je Úřad práce v úzkých. „Potřebujeme do kurzů dostat dalších 100 tisíc lidí. Národního plánu obnovy na to máme přes pět miliard korun, které musíme utratit do konce září 2025. Jinak peníze zmizí,“ říká Daniel Krištof, generální ředitel Úřadu práce ČR. V druhém kvartálu chce Úřad práce nabídnout proplacené školení také firmám pro jejich zaměstnance. 

Za to, že první verze e-shopu skončila fiaskem, mohl netransparentně nastavený systém schvalování. Získat příslib, že vám úřad kurz proplatí, bylo složité a záleželo často na konkrétním úředníkovi, zda usoudí, že daný kurz dotyčnému zájemci pomůže k lepšímu uplatnění na trhu práce. Rozhodnutí trvalo i několik týdnů. „Stávalo se, že inzerované kurzy nebyly předschválené, takže lidé se přihlásili a teprve pak jsme řešili, jestli to můžeme z evropských peněz zaplatit. Někdy jsme lidem kurz zrušili těsně před jeho konáním,“ sype si ředitel popel na hlavu, byť na svou pozici nastoupil teprve loni v září

Od letošního března už je vše jinak. Přísnější posuzování, zda člověku kurz k něčemu bude, se týká jen rekvalifikací, kdy úřad platí kurz ze sta procent, maximálně však do 50 tisíc korun. I tak má nově být rozhodování konzistentní napříč republikou a nezáviset na úředníkovi. V ostatních případech je schválení víceméně automatické a má trvat v řádu pár dní. Důvodem větší benevolence je nutná spoluúčast zájemce ve výši 18 procent, jak požadují podmínky pro evropské dotace. Všechny nabízené kurzy už jsou předschválené a i pro vzdělavatele je registrace jejich kurzů do tržiště vstřícnější. 

„Bylo to původně hodně byrokratické, z e-shopu jsme odešli a teprve minulý týden jsme tam svůj kurz zaregistrovali znovu,“ říká Senta Čermáková, výkonná ředitelka neziskové organizace Czechitas, která školí ženy v IT. Podle ní se třeba stávalo, že když některá maminka musela kurz opustit o pár minut dřív, aby vyzvedla dítě ve školce, Úřad práce ho nedovolil proplatit. 

Úřad chystá od dubna rozsáhlou reklamní kampaň – v televizi, rádiu i na internetu. Podle Krištofa se budou snažit kurzy dostat i k lidem, kterým digitální dovednosti naprosto chybí a kteří se na ně nejsou schopni přihlásit přes aplikaci. „Hledáme vhodné partnery mezi dětskými domovy, věznicemi, knihovnami, bavíme se i s Českou poštou. Pro tyhle lidi tam nesmí být bariéra, přišel by náš pracovník a pomohl by jim se do kurzů registrovat,“ vysvětluje Krištof.

V nabídce by měly být i kurzy, kde by se lidé naučili základní věci, jako je komunikace s bankami nebo se státem online. „Necílíme jen na profesní digitální dovednosti. Život ve společnosti se digitalizuje a chceme, aby se lidé nestali digitálně vyloučenými,“ říká Anna Frymlová z Generálního ředitelství ÚP, která má evropské projekty na starosti.

Pro starší ročníky bývá problém i hledání zaměstnání přes internet. „Po ztrátě zaměstnání například nezvládnou přijímací řízení na novou pozici, protože nemají digitální životopis, nepodají ho a nemohou přijít na pohovor,“ vysvětluje ředitel.  Podle něj se lidem do dalšího vzdělávání nechce. „Vzpomínka na školu nebývá pozitivní. Chceme, aby vzdělávání brali jako zážitek – jako jít do muzea nebo na výstavu nebo únikovou hru,“ líčí. 

Že Češi nemají ani v dospělosti negativní vztah ke vzdělávání, si naopak myslí Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovního trhu Alma Career (dříve LMC), provozovatel Jobs.cz: „V průzkumech přes 40 procent lidí uvádí, že se chtějí učit, aby se posunuli a měli lepší perspektivu na trhu práce. Chtějí si doplnit kvalifikaci nebo změnit zaměření, mají obavu, že bez toho budou těžko uplatnitelní,“ říká.

Podle něj by byla škoda evropských zdrojů nevyužít, ostatně iniciativy na digitální vzdělání populace probíhají v celé Evropské unii. „Právě financování vzdělávání je velkou bariérou. Zaměstnanci spoléhají na to, že jim školení zaplatí firma. Jenže to zpravidla směřuje k jejich současné práci a neposouvá je k tomu, dělat něco zajímavějšího,“ dodává. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.