Jak bezpečně poznat, když vám politik lže, případně že netuší, o čem mluví? Když slibuje, že zastaví nelegální migraci. Prostě to není možné. Přesto ale lze v zájmu jejího omezení leccos udělat. Povíme si co a ukážeme si, jak se k tomu staví čeští politici.

O tom, že nelegální migraci stopnout nelze, se osobně přesvědčily desítky „borců“, kteří to v jisté fázi své politické dráhy slibovali. Donald Trump by mohl vyprávět – v době, kdy byl prezidentem, se počet nelegálních migrantů mířících do Spojených států dokonce zvýšil.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Jediným možným nástrojem na zastavení nelegální migrace je vytvoření námořní blokády,“ napsala Giorgia Meloniová, lídryně italské krajní pravice. Poté co se předloni stala premiérkou, žádnou námořní blokádu nezavedla a nelegální migraci samozřejmě nezastavila. Že by tedy Andrej Babiš nebo Tomio Okamura, kdyby se v Česku dostali k moci, byli chytřejší a schopnější než zástupy politiků před nimi a dokázali to? Nechť si každý odpoví sám, jak je to pravděpodobné. Ale to, co Meloniová v pozici šéfky italské vlády ohledně nelegální migrace dělá, pro nás může být inspirací, jak si vysvětlíme.

Státy EU a Evropský parlament se dohodly na souboru návrhů, kterým se říká migrační pakt, europoslanci ho odhlasovali ve středu. Podle Babiše jde o zradu a o pozvání milionů migrantů do Evropy. Podle krajní levice nebo třeba německých Zelených je to naopak zrada lidských práv běženců a nepřijatelně tvrdý přístup. Takže realita je taková, že jde vlastně o docela dobrý soubor opatření.

Migranti ze zemí, kde nezuří válka nebo nevládne teror, by napříště měli být hned na evropských hranicích zadrženi a po zrychlené azylové proceduře vyhoštěni. Na zvládání migrace by se měl povinně podílet každý stát – buď tou formou, že část žadatelů o azyl převezme na své území a jejich žádost posoudí, nebo finančně. Ano, je to povinná solidarita, ale v praxi nejde o nic jiného než o potvrzení toho, co se dávno děje v praxi. Když byl Andrej Babiš premiérem, opakoval, že Česko je solidární, protože sice nechce přijímat uprchlíky, ale státům na evropské hranici posílá peníze, policisty či vybavení. Česká vláda na tyto účely vydala od roku 2015 už 700 milionů korun. Většinu té doby bylo hnutí ANO součástí vládní koalice.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Politicky teď jde o dvě věci – čísla nelegálních migrantů je nutné udržet na úrovni, která je vnímána jako přijatelná. Návrat k obrovským počtům z let 2015 až 2016 by mohl posílit extremisty, jako je třeba Alternativa pro Německo, a ohrozit liberální demokracii v zemích EU. Za druhé, je potřeba vyhnout se tomu, aby se z migrace stalo téma, které země unie ostře rozděluje, kvůli kterému se hádají, jak se to stalo ve zmíněných letech 2015 až 2016.

Především z druhého důvodu je dobře, že zmíněný migrační pakt prošel. Komické ovšem je, že pro něj hlasovali jen dva z 21 českých europoslanců. Že byli proti extremisté z SPD nebo poslanci ANO, nepřekvapí. Ale zůstává rozum stát nad negativním hlasováním poslanců vládní koalice. Velkou část podoby paktu země unie dojednaly předloni za českého předsednictví. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) středeční schválení paktu v europarlamentu jednoznačně přivítal. Ale pětikoaliční europoslanci byli, s výjimkou Luďka Niedermayera (TOP 09), stejně proti. Žár předvolební kampaně sežehl úsudek nejen populistům, ale i jim.

Giorgia Meloniová, někdejší neofašistka, tak má k migraci racionálnější přístup než velká většina českých politiků. Dohodla se s Albánií na tom, že Řím na jejím území vybuduje centra, do nichž bude běžence převážet a jejich nárok na azyl posoudí tam. Díky tomu by se do Evropy nedostali lidé, kteří nárok na azyl nemají a které je následně velmi obtížné vyhostit. Je otázkou, jestli bude tento plán fungovat v praxi, ale Meloniová aspoň zkouší něco jiného než lacinou populistickou rétoriku. Za druhé, Meloniová výrazně navýšila možnosti legální migrace do Itálie – tamní pracovní trh tyto lidi prostě potřebuje.

Kombinace těchto dvou přístupů může být inspirací pro celou Evropu a – jak nedávno zjistily HN – některé země včetně Česka na tom už v zákulisí pracují, víc asi uvidíme po volbách. Než bude po nich, uslyšíme od politiků o migraci nejspíš jen nekonečné lhaní.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.