Dva diktátoři, Vladimir Putin z Ruska a Kim Čong-un ze Severní Koreje, uzavřeli během pompézní návštěvy tento týden smlouvu „o vzájemné pomoci v případě agrese“. Zní to velmi studenoválečnicky a odráží to hlubokou proměnu vztahů obou zemí po ruské agresi na Ukrajinu. Na první pohled jde o pragmatickou dohodu: Putin získá přístup k munici a raketám pro svoji válku, Kim zase potraviny a technologii pro svoje jaderné zbraně.
Ale může tu být i pohled druhý: Vedle pragmatismu, který je ohraničený momentálními potřebami obou režimů, jde o zárodek něčeho, co bychom slovy bývalého amerického prezidenta George W. Bushe mohli označit za novou osu zla – tedy hlubší spolupráci diktátorských režimů, které chtějí využít rozkolísaného světa liberálních demokracií k větší proměně globálního pořádku.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekPřed něčím takovým varuje ve své nové knize „Autocracy Inc. – The dictators who want to run the world“ americká novinářka Anne Applebaumová. Podle ní v digitálně propojeném světě hrozí, že se praktická spolupráce, jak nám ji předvádějí nyní Rusové a Severokorejci, může proměnit v zásadnější hrozbu demokraciím.
„Autokracie dnes neřídí jeden padouch, ale sofistikované sítě, které se opírají o kleptokratické finanční struktury, komplex bezpečnostních služeb – vojenských, polovojenských, policejních – a technologických expertů, kteří zajišťují dohled, propagandu a dezinformace. Členové těchto sítí jsou propojeni nejen mezi sebou v rámci dané autokracie, ale také se sítěmi v jiných autokratických zemích a někdy i v demokraciích,“ píše Applebaumová v úvodu knihy, která oficiálně vyjde až za měsíc.
Policie jedné země školí a vybavuje kolegy z jiných států, propagandisté spolupracují na sociálních sítích a vypomáhají si v trollích farmách. „Zkorumpované, státem kontrolované společnosti v jedné diktatuře obchodují se zkorumpovanými, státem kontrolovanými společnostmi v jiné diktatuře,“ vysvětluje novinářka.
Témata jsou podle Applebaumové stejná: degenerace demokracie, stabilita autokracie, zlo Ameriky.
Jejich publikum není jen domácí. Stačí se podívat na demokratickou Evropu, která si neví rady s nárůstem popularity radikální pravice. Nebo na předvolební Ameriku, kde v tuto chvíli pravděpodobnější vítěz voleb slibuje, že první den bude diktátorem.
Evropa by se měla začít připravovat na zvolení Trumpa prezidentem. Jinak jí hrozí paralýza z vyděšení
Spolupráce Ruska a Severní Koreje může ukázat, že transakční politika může – přinejmenším dočasně – fungovat. A také, že lze kolem ní budovat jakési spojenectví, které nemá sice odraz v žádné ideologii, ale především v obrazu společného nepřítele, kterým jsou Spojené státy a liberální demokracie, kterou Amerika reprezentuje – a s jejímž fungováním má v poslední době sama větší a větší potíže.
Pak je tu aspekt ekonomický. Rusko si vede i přes západní sankce hospodářsky nečekaně dobře, většině Rusů dokonce stoupl příjem. Čína je pro stoupence nedemokratických režimů nebezpečná v tom, že historicky poprvé ukazuje, že není potřeba být liberální demokracií, aby dlouhodobě ekonomika šlapala a děti se měly lépe než jejich rodiče – což je naopak pocit, který slábne v liberálních demokraciích.
Zároveň je tu obava z rozšíření jaderného arzenálu způsobem, který by ze Severní Koreje opravdu udělal jadernou mocnost. Americké experty na rusko-severokorejském spojenectví nejvíc znepokojuje technologický transfer: Moskva může Pchjongjangu předat know-how umožňující vyslat raketu s jadernou hlavicí prakticky na jakékoliv město ve Spojených státech.
Sečteno a podtrženo, můžeme se sice při pohledu na nabubřelost a nevkusnost výzdoby a oslav staronového přátelství dvou diktátorů smát, ale hrozbu, kterou jejich spojenectví představuje pro svět liberálních demokracií, nesmíme podcenit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist