Máte pocit, že Česko na olympijských hrách v Paříži neuspělo? Vyjádřeno absolutním počtem medailí máte pravdu. Pět cenných kovů je nejhorší výsledek v historii. Ovšem pokud zhodnotíme české účinkování z širší perspektivy, musíme říci, že na letošní výsledek budeme ještě rádi vzpomínat. Nevěříte?
Když srovnáme český medailový výsledek s okolními zeměmi, tak si vlastně nemáme na co stěžovat. Počtem obyvatel srovnatelné a ekonomicky bohatší Rakousko získalo také „jen“ pět medailí. Čtyřikrát lidnatější a výkonem ekonomiky srovnatelné Polsko si odvezlo cenných kovů pouze deset. No a Slováci? Ti se nestačili divit, když po třech týdnech her skončili s jednou jedinou a ještě jen bronzovou medailí.
Vlastně se tedy není za co stydět. Spíš to vypadá, že donedávna jsme na letních olympiádách hráli tak říkajíc nad své možnosti.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekMůžeme se k lepším výkonům ještě vrátit? Teoreticky samozřejmě ano. Svědčí o tom značné množství umístění českých sportovců v první desítce. Takže lze říci, že když příště bude více štěstí, může mít národ Tyršův a Zátopkův za čtyři roky v Los Angeles opět medailové posvícení. Ovšem v delší perspektivě to nijak dobře nevypadá. Důvody jsou dva.
Zaprvé se vyplatí poslechnout si šéfa České unie sportu Miroslava Janstu: „Narazili jsme na strop českého sportu, který na mezinárodních akcích táhne povětšinou několik výjimečných osobností, dost často z rodinných sportovních klanů. Obávám se toho, že Česko bude silné a úspěšné osobnosti ztrácet a nové se jen těžce najdou. Naše základna v podobě sportovních klubů se totiž pomalu, ale jistě bortí, což bude mít negativní dopad také na reprezentaci.“
Olympiáda v Paříži ukázala slabiny českého sportu
Cynik si samozřejmě hned pomyslí, že si Jansta takto hlavně říká o peníze od státu. A že kdyby je dostal, tak se promptně rozkutálejí všude možně. Leč i kdyby to tak bylo, neznamená to, že šéf unie sportu nemá v základní analýze situace pravdu. Že sportovní kluby obecně nevzkvétají, ví každý rodič, který chce, aby jeho dítě sportovalo. A změna opravdu v dohledu není.
Další věcí je, že ve světě obrovsky roste konkurence. O slovo se postupně budou hlásit země, které dosud na olympiádách jen paběrkovaly, protože prostě neměly dost prostředků, aby dotovaly sportovní reprezentace. Nyní rychle bohatnou, a protože jde o země často obrovské, budou mít potenciálně obrovskou sportovní základnu. Vidíme to třeba na miliardové Indii, která ještě před dvaceti lety s bídou dosáhla na jednu medaili a nyní jich měla už šest. Za dalších dvacet let jich může mít klidně šedesát. Tento sportovní vzestup třetího světa se musí samozřejmě odehrávat na něčí úkor. Ano, například na ten náš. Symbolický je už letošní výsledek v tradiční české disciplíně – hodu oštěpem mužů: první Pákistánec, druhý Ind, třetí Grenaďan. Čtvrtý Jakub Vadlejch.
Lapidárně: Pokud se Česko nerozhodne dávat do sportu mnohem víc peněz než dnes, aby dorovnalo šance vůči sportovně „tradičním“ bohatým zemím a aby přebilo populační výhodu zemí bohatnoucích, budeme se muset smířit s tím, že pokud jde o olympijské medaile, dobře už bylo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist