Digitalizace stavebního řízení se stala náhrobním kamenem Pirátů. Strany, která chtěla změnit zemi v digitální velmoc. Ve stát, v němž by jednotlivé zakázky neměly rozdělené velké nadnárodní firmy, které se na vládních resortech už dávno zabydlely a nechtějí tam pustit nikoho dalšího.

Vize byla jasná: jedním klikem člověk zaplatí daně, dalším si vyřídí ztracené doklady či převod auta. Už nebude nutné vytáhnout paty z domu, natož stát frontu na nějakém úřadě. Digitalizované budou všechny resorty, veškerá komunikace lidí se státem. Aplikace budou jednoduché, srozumitelné a uživatelsky velmi pohodlné.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Doktorům pak nebude třeba sáhodlouze opakovat adresu trvalého bydliště a anamnézu, protože vše potřebné budou mít při vyslovení jména a rodného čísla na obrazovce před sebou. A to včetně kompletní historie nemocí i užívaných medikamentů.

A celou tuhle digitální dokonalost budou tvořit odborníci pod dohledem státní digitální agentury DIA, která umí napsat zadání i projekt a vybrat a najmout ty správné profesionály. To vše za ceny, které jsou řádově nižší než stávající miliardové projekty.

Vize Pirátů se bohužel nezrealizovala ani tam, kde ji sami mohli prosadit. Stavební řízení je toho příkladem. Digitálně nefunguje ale ani řada dalších resortů. S výjimkou ministerstva práce a sociálních věcí se dá naprosto s jistotou tvrdit, že digitalizace ostatních resortů stojí, nebo dokonce ani není v plánu. Přičemž jde často – stejně jako v onom stavební řízení – o kombinaci mizerné práce a špatně napsané legislativy.

Začněme třeba ministerstvem financí. Nutno poděkovat za to, že se po mnoha letech podařilo změnit dodavatele a výrazně zlevnit celý systém. Proč ale musí plátci daně z přidané hodnoty už od roku 2016 každý měsíc vyplňovat dva téměř identické formuláře?

Portál ministerstva dopravy vypadá jak ze staré učebnice počítačového programování, kdy se na Atari ještě používal programovací jazyk Basic a internet byl speciální technologií určenou k vojenským účelům. Jinak si lze těžko vysvětlit, proč jednou z nabízených funkcí, která je navíc chráněná heslem, je zakoupení jízdenky „one ticket.“ Nejenže nedává smysl, aby měl resortní web jako vedlejšák prodej jízdenek, ale navíc prodává jízdenku, která nejenže nezná zahraničí, ale ani řadu českých obcí. Takže neumí ani to, co většina volně přístupných prodejních aplikací a webů.

To, že portál dopravy dodnes neumí přepsat auto bez fyzické přítomnosti majitele (bývalého či budoucího), naznačuje, že resort dopravy, který teď dostal na starost i stavební řízení, má o digitalizaci představy nabrané z kreslených pohádek.

Pokračujme resortem zdravotnictví. Zavedení e-receptu, výkladní skříně digitalizace zdravotnictví, trvalo skoro deset let, v jejichž průběhu se veřejnost dozvěděla, že lékaři neumí s počítači, nemají připojení k internetu a provádějí praxi nejspíš v jeskyních.

Obecně digitalizace ve zdravotnictví pokračuje velmi uvážlivě. Novela zákona, která má alespoň částečně propojit data o našem zdraví, by měla platit až od začátku roku 2026. Největším úspěchem digitalizace zdravotnictví je tak spuštění nového portálu Očkoreport, kde ovšem chybí data z minulosti.

Opomenout bychom neměli ani datové schránky. Je dobře, že ministerstvo vnitra nakonec upustilo od plánu, aby byly povinné pro naprosto všechny občany bez ohledu na věk a stav. Ovšem to, že jeden člověk musí mít povinně stejný počet datových schránek, jako má firem či živnostenských oprávnění, smysl nedává. Digitalizaci nepřidává ani to, že materiály ve schránce mizí po třech měsících – musí se přesunout nebo vytisknout a pak držet tři, pět či deset let podle toho, pod který zákon spadají.

Podobným způsobem by se dalo pokračovat u dalších resortů. Digitalizace je krásné slovo, realita ale pokulhává. Systémy jsou často nefunkční nebo velmi osekané, nejsou uživatelsky přívětivé a smířlivě říkáme, že fungují, i když jsou vlastně jen na půli cesty.

Stavební řízení není jediný zmršený projekt, jen je na něj hodně vidět a týká se mnoha lidí. Pirátům se alespoň podařilo výrazně snížit cenu za celý projekt. Jinak ale digitalizace státní správy v Česku zůstává jen krásným slovem ve slibné strategii, kterých máme tisíce, ale neumíme je prosadit.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist