Když rumunský krajní pravičák Calin Georgescu v neděli naprosto překvapivě vyhrál první kolo prezidentských voleb, byla většina rumunských i evropských politických komentátorů v šoku. Muž, který otevřeně chválí Vladimira Putina, prohlašuje, že si váží rumunských válečných fašistických vůdců, a zpochybňuje pomoc členů EU a NATO Ukrajině, by měl stanout v čele státu, který je po Polsku největším spojencem USA ve střední Evropě?

Lekce, kterou právě dostává Rumunsko, je spojena s růstem popularity krajní pravice v celé střední Evropě. Rumunský příklad bychom si měli nastudovat, protože v Česku se bude jeho pochopení hodit třeba příští rok kolem parlamentních voleb.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Georgesca, který za dva týdny pravděpodobně prohraje s liberálkou Elenou Lasconiovou, nicméně ze scény nezmizí, vynesla na výsluní obecně pochopitelná směs motivací, vlivů a energie, která je přítomná v různém poměru v celém regionu. První je inspirace Donaldem Trumpem, kterého komentátor deníku Financial Times Martin Wolf ve své knize Krize demokratického kapitalismu nazývá „nacionalistickým populistou s autokratickými ambicemi“.

Trumpův příklad táhne. „Jeho vítězství dokazuje, že lze vyhrát s politicky nekorektním volebním programem,“ řekl mi v rozhovoru minulý týden Krzysztof Bosak, lídr polské strany Konfederace, která je ještě pravicovější než dříve vládnoucí Právo a spravedlnost a má propojení na ultranacionalisty a libertariánský ekonomický program. „Nemusíte se tlačit do konsenzu s levicí (jako v Polsku),“ zdůraznil Bosak s odkazem na domácí situaci.

Tím můžeme přejít k druhému důvodu, proč Georgescu šokoval Evropu: Snaha o konsenzus hlavních politických sil za každou cenu skrytá za dlouhodobou dělbu moci štve čím dál víc voličů. V Česku měla podobu opoziční smlouvy, v Rumunsku vytvoření jednoho politického bloku ze dvou desítky let soupeřících a vládnoucích stran, tedy postkomunistických sociálních demokratů a liberálů. Příznivci krajní pravice to nazývají spiknutí elit, a když přijde někdo, kdo ho naruší, dají mu hlas.

S tím podruhé přichází do Washingtonu už poučenější Trump a tím také Georgescu oslovil řadu rumunských voličů. Na venkově mu v tom dost pomohla rumunská pravoslavná církev, která přispěla k jeho obrazu samozvaného Mesiáše, jenž zachrání Rumunsko od všeho zlého.

Souvisí s tím i dlouhodobě neřešené systémové problémy, jako je každodenní korupce, špatná kvalita veřejných služeb nebo nedostatek veřejných investic, což dává populistům obrovské možnosti v oboru (nesplnitelných) líbivých slibů. 

K tomu je třeba připočíst neznalost vlastní moderní historie a nepochopení hlavně mladé generace, co to byl fašismus, holocaust a další hrůzy spojené s druhou světovou válkou. V Česku se to projevuje třeba „rekreačním hajlovánímněkterých mladých politiků, kteří překračují tabu nepřípustná pro starší generace – a mladým prvovoličům či nevoličům se to líbí, protože v tom vidí v zásadě nevinný protest, nikoli smrtelnou hrozbu. Dá se tak pěkně hrát na historickou strunu mytické národní velikosti, suverenity a nezávislosti, což ještě podporuje a využívá ruská propaganda. Naštěstí to není případ nacionalisticky vlažného Česka, ale rozhodně to platí pro Polsko, Slovensko, Maďarsko či právě Rumunsko.

Další součástí mixu jsou sociální sítě a jejich zneužití v politickém boji za podpory nějaké mocnosti skryté v pozadí. Na Slovensku to zažili ve volbách minulý rok, Rumuni to prožívají letos: Georgescova podpora na TikToku v posledním týdnu kampaně doslova vystřelila a spekuluje se o podpoře tisíců kont založených ruskými trollími farmami. Souvisí to také se špatnou kvalitou místních médií.

Nejde tu přitom o nějakou rumunskou zvláštnost. Zmíněné faktory jsou přítomné ve všech státech, které si nestihly od roku 1989 vybudovat pevné a fungující nezávislé instituce liberálního a právního státu. A to do doby, než na ně udeřila nejprve finanční krize, pak pandemie a teď válka na Ukrajině. Proto má opravdu cenu sledovat, jak budou Rumuni v neděli volit parlament a za necelé dva týdny prezidenta v druhém kole.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist